28. İSEDAK Toplantısı -OECD Girişimcilik, KOBİ'ler ve Yerel Kalkınma Merkezi Müdürü Arzeni:…

  • Yazı boyutu
28. İSEDAK Toplantısı
  -OECD Girişimcilik, KOBİ'ler ve Yerel Kalkınma Merkezi Müdürü Arzeni:…

28. İSEDAK Toplantısı -OECD Girişimcilik, KOBİ'ler ve Yerel Kalkınma Merkezi Müdürü Arzeni: -"Girişimciliğin teşvik edilmesi aynı zamanda bağımlılık kültürünün de kırılması anlamına geliyor" -"Aşağıdan yukarı gerçekleştirilecek bir kalkınmada bu kültürün kırılması öncelik olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü insanların bir yere sırtını dayaması gerekiyor ama gelecekleri bir yere, hükümete, devlete ve bankalara bağlı olmamalı, kendilerine bağlı olmalı"

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Girişimcilik, KOBİ'ler ve Yerel Kalkınma Merkezi Müdürü Sergio Arzeni, "Girişimciliğin teşvik edilmesi aynı zamanda bağımlılık kültürünün de kırılması anlamına geliyor. Aşağıdan yukarı gerçekleştirilecek bir kalkınmada bu kültürün kırılması öncelik olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü insanların bir yere sırtını dayaması gerekiyor ama gelecekleri bir yere, hükümete, devlete ve bankalara bağlı olmamalı, kendilerine bağlı olmalı" dedi.
     Grand Cevahir Oteli'nde düzenlenen 28. İSEDAK Toplantısı'nın öğleden sonraki bölümünde Bakanlar Çalışma Oturumu yapıldı.
     Gündemin kabulünün ardından, "üye ülkelerde KOBİ'lerin rekabet gücünün arttırılması" konusunda katılımcılar görüş alışverişinde bulundu.
     Toplantıda, İslami Kalkınma Bankası ile Hazine Müsteşarlığı arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
     OECD Girişimcilik, KOBİ'ler ve Yerel Kalkınma Merkezi Müdürü Sergio Arzeni, yaptığı konuşmada, OECD'in bir ekonomik istihbarat, bilgi örgütü ve daha iyi bir hayat için daha iyi politikalar amacıyla yola çıkmış bir kuruluş olduğunu söyledi.
     Arzeni, "Politika alanlarından bir tanesi ayrı bir önem taşıyor, bu da girişimcilik ve KOBİ'ler. Bunun önemi artarak görülmekte. İstanbul'da 2004'te Sayın Başbakan Erdoğan, OECD Bakanlar Toplantısı'na ev sahipliği yaptı. Orada her türlü katkıyı gerçekleştirdi. Bu toplantı 'Girişimcilik ve KOBİ'ler başlıklıydı. Uluslararası arenada o etkinlik çok önemli bir etkinlik olarak biliniyordu. Çünkü KOBİ'lerde girişimcilik herhangi bir kalkınma stratejisi içerisinde kişilik unsurları olarak karşımıza çıkıyor" diye konuştu.
     Toplumları girişimci hale getirmek ve küresel piyasalarda onların rekabet gücünü artırmanın gerçekten çok önemli olduğunu kaydeden Arzeni, "Girişimciliğin teşvik edilmesi aynı zamanda bağımlılık kültürünün de kırılması anlamına geliyor. Aşağıdan yukarı gerçekleştirilecek bir kalkınmada bu kültürün kırılması öncelik olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü insanların bir yere sırtını dayaması gerekiyor, ama gelecekleri bir yere, hükümete, devlete ve bankalara bağlı olmamalı, kendilerine bağlı olmalı" dedi.
     Arzeni, kamu politikalarından girişimcilik yaparak istihdam sağlamaları ve kapsamlı sürdürülebilir bir kalkınma için girişimcilik becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini kaydederek, özellikle de gençler ve kadınların teşvik edilmesinin önemini vurguladı.
    
     -Kriz zamanı, KOBİ'lere özel uygulama-
    
     Fırsatların yaygınlaştırılmasının yeni inovasyon modelleri ortaya çıkardığını kaydeden Arzeni, şöyle devam etti:
     "Bilgi oluşturma, network oluşturma bunlar yeni kavramlar. Finansal krizlerin KOBİ'ler üzerindeki etkisi; küresel mali krizler, girişimcilik faaliyetlerini de yavaşlatıyor. Krizler döneminde hükümetlerin kısa vadeli adımlar attığını görüyoruz. Finansmana ulaşmaya çalışıyorlar. Hükümetler de iflasları önlemeye çalıştı. Bunların hepsi zamana bağlı ve zamanla sınırlı şeyler. Kriz gerçekten çok kapsamlıydı. ABD, Japonya, her yerde hissedildi. Dolayısıyla da hükümetler, yeni işletme kurulmasını istihdam artırıcı bir önlem olarak kullanmaya başladılar. Usullerin basitleştirilmesi ve mevzuatın kolaylaştırılması yoluna gidildi. Bir hesap yaptık, küçük bir işletmede idari masraflar büyük bir şirkete göre 10 kat daha yüksek. İdari yükü KOBİ'lerin üzerinden yüzde 25 oranında alırsak, ülkenin ekonomik büyümesine yüzde 1'lik bir katkı yapıyor. Yüzde 1'lik bir katkı bile hayatı daha kolaylaştırabilir. Hükümetlerin bu büyüme oranlarında yüzde 1'lik bir artış bile çok önemli. "
     KOBİ'lerde bir numaralı finansmanın yurt içindeki nakit akışı olduğunu belirten Arzeni, KOBİ'ler için alınacak önlemler hakkında şu önerilerde bulundu:
     "Eğer kamu sektörü bu iç nakit akışına katkıda bulunmazsa sağlıklı bir şekilde finansmanını sağlayamaz. KOBİ'lerin faturalarını öncelikli ödemek devletler için adımların en birincisi oldu. Bazı hükümetler de vergi uygulamaları getirdiler. Mesela vergi ödemelerini bir yıldan diğer yıla ertelediler. Bir şirket yaşıyorsa, vergi ödeyemiyorsa ki sıkıntı çekiyordur, ödemiyordur. Ama o şirketin bir şekilde yaşamasını devam ettirirseniz, işçilerin maaşlarını öder ve istihdama katkıda bulunur. Bazı hükümetler de kredi garantisini 20 kat artırdı. Bunlar gerçekten çok önemli reaksiyonlar krizle mücadele konusunda. Sadece yeni girişimcilerin piyasaya girmesini sağlamak değil, aynı zamanda piyasada var olan girişimcilerin de devamını sağlamak gerekiyor."
     Toplantının verimli kararlar alınmasına yardımcı olacağına inandığını belirten Arzeni, katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
     Toplantının oturum başkanlığını yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bu akşam katılımcı ülke temsilcileri onuruna yemek verecek.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir