25. UNICERA Fuarı açıldı -Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay: -"İhracat…

  • Yazı boyutu
25. UNICERA Fuarı açıldı
  -Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay:
  -"İhracat…

25. UNICERA Fuarı açıldı -Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay: -"İhracat potansiyeli yüksek olan bu sektörün önündeki engellerin kaldırılması en büyük temennimiz"

Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, ihracat potansiyeli yüksek olan sektörün önündeki engellerin kaldırılmasının en büyük temennileri olduğunu kaydetti.
     Okyay, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 25. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı'nın (UNICERA) açılış töreninde yaptığı konuşmada, sürdürülebilirlik adına bu fuarın önemli olduğunu belirterek, sektörün yeni fırsatları ve iş imkanlarını hedeflediğini kaydetti.
     Fuarın uluslararası niteliğinin geliştiğini ve bu alanda Avrupa'nın ikinci büyük fuarı olduğunu ifade eden Okyay, şunları kaydetti:
     "Sektörümüz önemli ihracatçı ve dünya sıralamasında çok önde yer alıyor. Hem üretimde hem de ihracatta İspanya ve İtalya gibi oyuncularla rekabet edebilmekteyiz. Sektörümüzün her geçen gün teşviklerle birlikte Ar-Ge gücünü artırdığını görüyoruz. Ancak yenilikçi ve katmadeğerli ürünlerle rekabet edebileceğimizi düşünüyoruz. Enerji maliyetlerinin yüksekliği ve dolaylı vergiler nedeniyle üstlendiğimiz ilave yükler konusunda sorunlarımızdan bahsettik. Lojistik altyapı yetersizliği, karayoluna alternatif taşımacılıkta kat edilmesi gereken yollar var. Eximbank uygulamalarında çok önemli iyileşmeler sağlandı. Bu konuda ilave arzumuz, maliyeti fazla artırmadan vade uzaklığını bilmeyi becerebilsek, kaynak ayırabilsek, sektörümüzün ihracatında önemli bir ivme kazanacağını düşünüyoruz. Yenilikçi kaynak ve enerji verimliliğiyle ilgili ürünler var. Denetim ve standartlara uyum sürekli sektörümüzde problem oldu. Kaliteye uygun olmayan ürünlerin, sektörümüzde satılabiliyor olması konusunda takibinin yapılması önemli beklenti."
     Okyay, hammadde açısından da sıkıntı yaşadıklarını anlatarak, "İyi ve uygun hammadde sahibiz fakat bu kaynakları daha iyi kullanmamız lazım. İhracat potansiyeli yüksek olan bu sektörün önündeki engellerin kaldırılması en büyük temennimizdir. İhracatımızı 4 kat artırabilmeyi hedefliyoruz" dedi.
     Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği Başkanı Ali Yalçın Tung da 25 yıl önce 500 metrekare alanda 2 bin ziyaretçiyle bugün ise 60 bin metrekare fuar alanı ve 70 binin üzerinde ziyaretçi potansiyeli olan UNICERA Fuarı'nın, Türk seramik sektörü açısından önemli olduğunu kaydetti.
     Avro Bölgesi'ndeki ekonomik krizin eş değer fuarlar içerisinde UNICERA'yı ikinci sıraya çıkardığını ifade eden Tung, Türk seramik sanayinin, diğer sanayilere göre çok daha yüksek katmadeğer yaratan bir sektör olduğunu ve hammadde temininin yurt içi kaynaklardan elde edildiğini söyledi.
     Tung, geçen yıl 1 milyar avroyu geçen ihracat rakamı ile seramik sektörünün ihracat hamlesinin yıldızı olduğunu aktararak, bu gelişmenin Türk seramik sektörünü ihracat bazında dünya sıralamasında dördüncülüğe, Avrupa sıralamasında ise birinciliğe çıkardığını kaydetti.
     Bu arada, 20 ülkeden 309 firma ve temsilcisinin katıldığı UNICERA, 3 Mart Pazar günü sona erecek. Fuarda, son 4 yıl içerisinde ortalama ziyaretçi sayısında yüzde 69 oranında, yabancı ziyaretçide ise yaklaşık yüzde 126 oranında artış sağlandı.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir