24. Brisa İyileştirme Konferansı -Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman: -"Bugün burada kurumsal…

  • Yazı boyutu
24. Brisa İyileştirme Konferansı
  -Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman:
  -"Bugün burada kurumsal…

24. Brisa İyileştirme Konferansı -Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman: -"Bugün burada kurumsal vatandaşlar olarak sürdürülebilirlik alanında elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu vurgulamamız gerekiyor" -"Çünkü sorumluluk almadan sürdürülebilir bir geleceğe adım atmamızın mümkün olmadığının farkındayız" -"İnovasyon yaratma konusunda büyük şirketlerin önünde ciddi bir engel bulunuyor, o da mevcut yönetim anlayışı"

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, kurumsal vatandaşlar olarak ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını belirterek, "Çünkü sorumluluk almadan sürdürülebilir bir geleceğe adım atmamızın mümkün olmadığının farkındayız" dedi.
     Sabancı Center'da, bu yıl "sürdürülebilirlik" temasıyla gerçekleştirilen 24. Brisa İyileştirme Konferansı'nın açılışında konuşan Bayman, konferansın, kalite çemberleri ile yaka farkı olmadan tüm çalışanlarının, işlerini nasıl daha iyi yapabileceklerini sorgulamak ve birikimlerini diğer ekiplerle paylaşmak amacıyla ilk kez 1992 yılında Brisa çalışanlarına yönelik olarak başladığını, 1995 yılından itibaren ise ulusal ve uluslararası boyutlara taşındığını hatırlattı.
     Konferansın içeriğinde değişim ve inovasyon vizyonlarını yansıtacak şekilde yeni bir isim çalışması içerisinde olduklarını aktaran Bayman, konferansa katılan kuruluşların deneyimlerini ve fark yaratan uygulamalarını paylaşmayı, çalışanların çaba ve başarılarının toplum nezdinde bilinmesini ve takdir edilmesini sağlamayı hedeflediklerini belirtti.
     Bir diğer amaçlarının ise çalışanların motivasyonlarını artırarak sürekli iyileştirme çalışmalarına katılımlarını teşvik etmek olduğunu kaydeden Bayman, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Brisa'dan bir örnek vermem gerekirse, vizyonumuzu 'insanların mobilitesine katma değer yaratmak' olarak belirledikten sonra sadece lastik üretmek ve satmaktan çok daha fazlasını yapıyoruz. Bugün, Lassa ve Bridgestone lastik markalarımızın yanı sıra OtoPratik, Bandag, Lastiğim, Filofix ve lastik.com.tr ile geniş bir etki alanımızın bulunması işte tam da bu anlayışla şekillendi. Yine çalışanlarımızın iyileştirme arayışlarıyla, bugün, 'sıfır evsel atık' ve su tüketimini azaltmaya yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmalarının sonucunda Brisa 2011 yılında, 2009 yılına oranla elektrik tüketimini 15 puan, buhar tüketimini 18 puan, toplam su tüketimini 32 puan ve karbon salınımını ise 19 puan azalttı."
    
     -"Yaratıcı ve yenilikçi çözümler geliştirmek rekabetin bel kemiği"-
    
     Bu yıl konferansta sürdürülebilirlik gibi stratejik bir konuyu ele almanın herkese değer katacağına inandığını ifade eden Bayman, "Bugün burada kurumsal vatandaşlar olarak sürdürülebilirlik alanında ellerini taşın altına koymaya hazır olduğumuzu vurgulamamız gerekiyor. Çünkü sorumluluk almadan sürdürülebilir bir geleceğe adım atmamızın mümkün olmadığının farkındayız" diye konuştu.
     Şirketlerin, yöneticilerin ve çalışanların fark yaratmak gibi bir misyon taşıdığına vurgu yapan Bayman, şunları kaydetti:
     "Ancak gerçekten fark yaratan uygulamalara imza atarak kendimizi, şirketlerimizi ve içinde bulunduğumuz toplumu ileri götürebiliriz. Günümüzde rekabet de bu fark yaratma ekseninde hızla değişiyor ve gelişiyor. Biz bu eksende rekabetin artmasını pazarın gelişmesi ve standartların yukarıya çekilmesi adına pozitif bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Fakat rekabeti sürdürürken özgünlüğü korumak da büyük önem taşıyor. Bir diğer deyişle, artık yaratıcı ve yenilikçi çözümler geliştirmek rekabetin bel kemiği. Özellikle lider firmalara daha çok iş düşüyor, siz taklit edildikçe daha fazla yenilik geliştirmeniz lazım ki lider kalın."
     Bilinçlenen ve anında bilgiye erişebilen yeni nesil tüketiciler karşısında endüstrileri ayakta tutabilmek için sektör oyuncularının inovasyona yönelmeleri, birbirlerini taklit eden yaklaşımlardan tamamen vazgeçmeleri gerektiğini vurgulayan Bayman, "İnovasyon yaratma konusunda büyük şirketlerin önünde ciddi bir engel bulunuyor, o da mevcut yönetim anlayışı" dedi.
     Geleneksel yapıdaki şirketlerin verimli ve karlı operasyon yürütme zorunluluğunun onların inovasyon yaratma potansiyellerini önemli ölçüde düşürdüğüne dikkati çeken Bayman, "Çalışanları mevcut sistemi daha verimli ve karlı bir şekilde yürütmeye yönlendirilirken yaratıcı düşüncelere çok az yer kalıyor. Dolayısıyla ortaya çıkarılabilen birkaç inovasyon fikri de bu bahsettiğim yönetim anlayışı çerçevesinde doğru uygulama alanı yaratılamadığı için ölü doğuyor. Bu nedenledir ki, bizim gibi karar vericilerin yeni düzende en büyük görevi, verimli ve karlı büyüme stratejilerimize inovasyonu doğru şekilde entegre edebilmek ve çalışma arkadaşlarımıza fikir üretebilecekleri alanlar yaratabilmek. Aksi takdirde inovasyon ve sürdürülebilir iş süreçleri yaratmak ve bu sayede global rekabette öncü rol almak gibi hedefler ancak birer hayal olabilir" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Misyonumuz, sürdürülebilir büyüme ile topluma üstün değerler sunmak"-
    
     Bu konferansta buluşmanın başlıca nedenlerinden birinin de çözümün bir parçası olabilmek için gönüllü olmaları ve kendilerini bu konuda sorumlu addetmeleri olduğuna değinen Bayman, "Biz Brisa çatısı altında misyonumuzu 'sürdürülebilir büyüme ile topluma üstün değerler sunmak' olarak belirledik. Bu doğrultuda, müşteri ve kalite odaklı yaklaşımımız, esnek üretim yeteneklerimiz ve dinamik yönetim gücümüzle gerek ulusal, gerek küresel düzeyde rekabetçiliğimizi sürekli üst düzeyde tutuyoruz. Her gün Türkiye ekonomisine, paydaşlarımıza ve topluma daha fazla ve sürdürülebilir değer katmak için çalışıyoruz" diye konuştu.
     "Eğer bir odanın içindeki en akıllı insan sizseniz yanlış odadasınız demektir" deyişini hatırlatan Bayman, şunları kaydetti:
     "Bu anlayışa sahip bir insan olarak, şirketimizde yönetim ekibimde mümkün olduğu kadar farklı görüş ve sese sahip, bunları rahatça dile getirebilen insanlar ile çalışmaya ve çalışma ortamları yaratmaya gayret ediyorum. Gelişmenin ve iyileşmenin ancak bu şekilde, öncelikle birbirimizi ve yaptığımız işi her gün sanki yeni baştan yapmaya başlıyormuş gibi bir düşünce, heyecan ve girişimci ruh ile olabileceğine, sürdürülebilir büyüme, inovasyon ve girişimciliğin ancak böylelikle değişimin, kurum kültürümüzün bir parçası haline gelebileceğine inanıyorum. Bugün 24.'sünü düzenlediğimiz bu toplantı da Brisa için böyle bir örnek. Odadaki en akıllı kişi olmadığımızı bilerek, başkalarından öğrenmeyi ve yeni fikirlere açık olmayı şirket kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz. Bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmanın iş dünyamıza ve toplumumuza karşı bir sorumluluğumuz olduğunun bilincinde olarak hareket ediyoruz."
    
     -24. Brisa İyileştirme Konferansı-
    
     "Sürdürülebilirlik" konusunun masaya yatırıldığı 24. Brisa İyileştirme Konferansı kapsamında kurumsal markaların sürdürülebilirlik alanında topluma, ekonomiye ve çevreye değer katan uygulamaları tanıtıldı.
     Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun'un da hazır bulunduğu konferansta Maersk Line, Turkcell, Bilim İlaç, Coca Cola İçecek ve Çimsa gibi Türkiye'nin önde gelen kuruluşları da bilgilerini, tecrübelerini ve örnek uygulamalarını katılımcılarla paylaştı.
     Konferansta ayrıca Türkiye'de sürdürülebilir kalkınmanın daha iyi anlaşılması, benimsenmesi ve yaşama geçirilmesi amacıyla 2004 yılında kurulan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin (SKD) Genel Sekreteri Engin Güvenç de bir sunum gerçekleştirecek.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir