23. Uluslararası Anne, Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarı'nın ardından -BEKSİAD Başkanı Güler: "Bugüne…

  • Yazı boyutu
23. Uluslararası Anne, Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarı'nın ardından
  -BEKSİAD Başkanı Güler: "Bugüne…

23. Uluslararası Anne, Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarı'nın ardından -BEKSİAD Başkanı Güler: "Bugüne kadar Avrupalı müşterilerimiz hiç duymadığımız bir gerçeği fuarda dile getirdiler. 'Bizde kriz var, iş yok' diyorlar"

Bebe Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici İşadamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı Rıdvan Güler, İstanbul'da 21-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen "23. Uluslararası Anne, Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarı"yla ilgili olarak, "Bugüne kadar Avrupalı müşterilerimiz hiç duymadığımız bir gerçeği fuarda dile getirdiler. 'Bizde kriz var, iş yok' diyorlar" dedi.
     Güler, yazılı açıklamasında, firmaların sezon ürünlerini tanıtması, ticari bağlantılar yaparak yeni pazarlara açılması ve ülke tanıtımına katkıda bulunması bakımından fuarın önemli yansımaları olduğunu belirtti.
     İç piyasanın doyum noktasına ulaştığına dikkati çeken Güler, şunları kaydetti:
     "Üreticilerimiz Türkiye'nin her bölgesindeki bebe ve çocuk konfeksiyon ürünleri pazarlayan firmaları çok iyi biliyor ve tanıyor. Kısacası Türkiye'nin tamamına hitap ediliyor. Asıl amacımız ihracat. İhracat yapabilmenin en kolay yöntemi de fuarlar. Başka türlü ülke ülke gezip müşterilere ulaşmak çok zor ve masraflı. Siz fuar yaptığınız zaman müşteriler sizin ayağınıza geliyor. Dünya ayağınıza kadar gelmiş oluyor."
     Güler, fuar açısından İstanbul'un farklı avantajları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
     "Öncelikle fuar alanı hava limanıyla yan yana, bu durum yurt dışından gelen misafirler için ciddi kolaylık sağlıyor. Öte yandan İstanbul bir dünya şehri ve aranılan her şeyin bulunabildiği bir merkez. Bursa'nın bu anlamda eksiklikleri var. Bursa'ya gelen müşteriler sadece bebe grubu almaya gelmiyorlar. Söz konusu firmalar büyük ölçekli. Her şeyi bir kalemde bulup almak istiyorlar. Bu talepleri İstanbul'da hemen karşılanıyor. İstanbul'daki fuarın artık oturmuş olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Fuarda Anadolu müşterisi yoktu. Anadolu'da zaten bir süredir sıkıntı söz konusu. Ürün almada yüksek adet artık talep edilmiyor. İnsanlar tedirgin davranıyorlar."
     Fuarda, Türkiye'ye yoğun şekilde talebin olduğunu gördüklerini vurgulayan Güler, Arap ülkelerinin ciddi talepleri bulunduğunu, AB ülkelerinden de talep olduğunu, ancak miktarların düşük seyrettiğini belirtti.
     Güler, Avrupalıların minimum adetlerle sipariş çekmeye çalıştıklarına işaret eden Güler, "Alım güçleri çok düşmüş ve korkuyorlar. Bugüne kadar Avrupalı müşterilerimiz hiç duymadığımız bir gerçeği fuarda dile getirdiler. 'Bizde kriz var, iş yok' diyorlar" dedi.
     Orta Doğu bölgesinde ise "Türk furyası" olduğunu ifade eden Güler, daha önce Uzak Doğu ve Suriye'den talep edilen ürünlerin olası savaş senaryoları nedeniyle Türkiye'ye kaymaya başladığını bildirdi.
     BEKSİAD üyesi 12 firmanın fuara katıldığını belirten Güler, "İstanbul'daki fuarda Bursalı firmalarımız şov yaptı. Stantlarıyla, ürünleriyle, çeşit fazlalığı ile fuarda şov yaptık. Bursa'nın çok ciddi kreasyonlar yaptığı, ürün kalitesi ve markalarıyla fuara damga vurduğu görüldü. Bursa'nın önü çok açık" görüşünü kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir