22. pancar alımı ve şeker üretimi kampanyası -Çorum Şeker Fabrikası Fabrika Müdürü Demirtaş:…

  • Yazı boyutu
22. pancar alımı ve şeker üretimi kampanyası
  -Çorum Şeker Fabrikası Fabrika Müdürü Demirtaş:…

22. pancar alımı ve şeker üretimi kampanyası -Çorum Şeker Fabrikası Fabrika Müdürü Demirtaş: -"Türkiye, pancardan şeker üreten ülkeler arasında dünyada Avrupa Birliği, ABD ve Rusya'nın ardından 4'üncü, Avrupa Birliği içinde ise Fransa ve Almanya'nın ardından 3'üncü sırada yer almakta" -"Diğer fabrikalardan temin edilecek pancarlarla sezon sonunda tahmini 600 bin ton net pancar işlenecek"

Çorum Şeker Fabrikası Müdürü Cumhur Mehmet Demirtaş, Türkiye'nin pancardan şeker üreten ülkeler arasında dünyada Avrupa Birliği, ABD ve Rusya'nın ardından 4'üncü, Avrupa Birliği içinde ise Fransa ve Almanya'nın ardından 3'üncü sırada yer almakta" dedi.
     Çorum Şeker Fabrikası önünde, 22. pancar alımı ve şeker üretimi kampanyasının açılışı törenle gerçekleşti.
     Törende konuşan fabrika müdürü Demirtaş, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla ilk yerli şekerin Alpullu Şeker Fabrikası'nda üretiminin yapıldığını ve 26 Kasım 1926 tarihinin şeker sanayisinin kuruluş günü olarak kabul edildiğini hatırlattı.
     Türk Şeker'in 86 yıllık sektör deneyimiyle rakiplerine rağmen egemen konumunu korumayı başardığını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:
     "Şeker çok çeşitli ürünlerden üretilmektedir. Üretimin yüzde 82'sini düşük maliyetli kamış şekeri karşılamaktadır. Ülkemizde ve Avrupa'da iklim şartları nedeniyle stratejik bir ürün şeker pancarı üretilmektedir. Şeker kamışının tarımı, hasadı, üretim teknolojisi ve maliyet avantajları nedeniyle pancar şekeri üreten ülkeler için dünya fiyatları ile rekabet etmek mümkün değil. Türkiye, pancardan şeker üreten ülkeler arasında önemli bir konuma sahip. Türkiye, pancardan şeker üreten ülkeler arasında dünyada Avrupa Birliği, ABD ve Rusya'nın ardından 4'üncü, Avrupa Birliği içinde ise Fransa ve Almanya'nın ardından 3'üncü sırada yer almaktadır."
     Türk Şeker tarafından bu yıl yurt genelinde 56 ilde, 2 bin 803 köyde pancar tarımının yapıldığını, 93 bin çiftçinin ise ailesiyle istihdamının sağlandığını dile getiren Demirtaş, şöyle devam etti:
     "Bölge fabrikalarında bu yıl ilave 60 bin ton kota ile toplam 496 bin ton pancar üretim kotası karşılığında 82 bin dönüm alanda ekim yapılmıştır. 450 bin ton fireli pancar üretileceği tahmin edilmekte. Diğer fabrikalardan temin edilecek pancarlarla sezon sonunda tahmini 600 bin ton net pancar işlenecek. Bunun karşılığında da ana ürün olarak tamamı ihraç kalitesinde 90 bin ton kristal şeker ile yan ürün olarak yaklaşık 25 bin ton melas ve 185 bin ton yaş küspe posası üretilecek."
     Törene, Çorum Valisi Sabri Başköy, Garnizon Komutanı Albay Hakan Saraç, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile fabrika çalışanları katıldı.
    
    
    

Bu haberi 344 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir