22. İberya-Latin Amerika Zirvesi ekonomik krize odaklanacak

  • Yazı boyutu
22. İberya-Latin Amerika Zirvesi ekonomik krize odaklanacak

22. İberya-Latin Amerika Zirvesi ekonomik krize odaklanacak

İspanya'nın ev sahipliğinde başlayan 22. İberya-Latin Amerika Zirvesi, öncelikli olarak ekonomik krize odaklanacak.
     22 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso'nun davet edildiği zirveye, farklı sebeplerden dolayı devlet başkanı düzeyinde Venezeula'dan Hugo Chavez, Arjantin'den Cristina Fernandez de Kirchner, Küba'dan Raul Castro, Uruguay'dan Jose Mujica, Nikaragua'dan Daniel Ortega, Guatemala'dan Otto Perez ve Paraguay'dan Federico Franco katılmadı. Ekvator Devlet Başkanı Rafael Correa, basına yaptığı değerlendirmede, İberya-Latin Amerika zirvesinin "artık sembolik bir değer taşıdığını, etkisini kaybettiğini" savundu.
     İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manule Garcia Margallo da, İspanyol ve Latin Amerikalı işadamlarına yönelik yaptığı konuşmada, son açıklanan verilere göre Avrupa'da yaşanan ekonomik küçülmeye atıfta bulunarak, "Hepimize zarar verecek bir ekonomik gerilemenin kapısındayız. Sonunun açık olarak görülmediği, çok uzun süren bir krizle karşı karşıyayız. Ama Avrupa'daki kriz ekonomik değil siyasidir" dedi.
     Margallo, 22. İberya-Latin Amerika Zirvesindeki görüşmelerin, başta "altyapı yatırımlarına, istihdam yaratmaya ve Avro Bölgesi'ndeki krizi aşmak için ekonomik işbirliğini artırmaya" yoğunlaşacağını söyledi.
     Bu arada zirve dolayısıyla Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile Latin Amerika Ülkeleri Ekonomik Komisyonu (ECLAC) tarafından yayınlanan bir raporda, Latin Amerika'da 2012'de yüzde 3,2, 2013'te ise yüzde 4'lük ekonomik büyüme öngörüldüğü belirtildi.
     Öte yandan zirvenin yapıldığı Cadiz, bazı gösterilere de sahne oldu. Cadiz'deki tersanelerde çalışan 600 kadar işçi, kesintilere karşı yaptığı protestolar kapsamında bir süreliğine şehir merkezine girişi sağlayan köprüyü trafiğe kapattı. Cadiz yerel gazetesi Diario Cadiz'in çalışanları da işten çıkarılmalara karşı greve gitti.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir