21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü -Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Timuray: -"Türkiye…

  • Yazı boyutu
21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü
  -Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Timuray:
  -"Türkiye…

21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü -Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Timuray: -"Türkiye Vodafone Vakfı Düşler Akademisi bünyesinde bugüne kadar her biri başarı hikayesi olan 2 binin üzerinde mezun verdik" -"Bu, bize gösterdi ki doğru fırsatı verirsek, doğru koşullar sağlanırsa her birey sosyal ve ekonomik hayatta başarılı olabilir"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye Vodafone Vakfı Düşler Akademisi bünyesinde bugüne kadar her biri başarı hikayesi olan 2 binin üzerinde mezun verdiklerini belirterek, "Bu, bize gösterdi ki doğru fırsatı verirsek, doğru koşullar sağlanırsa her birey sosyal ve ekonomik hayatta başarılı olabilir" dedi.
     Timuray, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü dolayısıyla Bakanlığın "Ben de Varım" sosyal sorumluluk projesi kapsamında Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında yürütülen Düşler Akademisi bünyesinde istihdam edilen down sendromlu çocukları ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Bakan Yıldırım'a kendilerine liderlik ettiği ve sosyal sorumluluk konusunda çıtayı yükselttiği için teşekkür etti.
     Türkiye Vodafone Vakfı Düşler Akademisi bünyesinde bugüne kadar her biri başarı hikayesi olan 2 binin üzerinde mezun verdiklerini anlatan Timuray, "Bu, bize gösterdi ki eğer doğru fırsatı verirsek, doğru koşullar sağlanırsa her birey sosyal ve ekonomik hayatta başarılı olabilir. Bizlerin de kurumlar olarak görevi, bu fırsat eşitliğini azami ölçüde sunabilmek" diye konuştu.
     İçinde bulundukları telekomünikasyon sektörünün bütün ürün ve hizmetleriyle bireylerin ve işletmelerin daha başarılı olmaları ve küresel arenaya entegrasyonları için fırsat eşitliği sunan önemli bir araç olduğunu dile getiren Timuray, "Bununla beraber, Vodafone olarak ticari sorumluluğumuzun yanı sıra sosyal sorumluluğumuzu da eş derecede önemli görmek ve bunu bir performans kriteri halinde benimsemek bizim en önemli misyonumuz. Bütün şirket çalışanlarımız da bu bakış açısıyla kariyerlerine devam ediyor. Bu yüzden Türkiye Vodafone Vakfı olarak başından beri Düşler Akademisi'ne destek veriyor olmaktan mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -"Düşler Akademisi, Bakanlığın "Ben de Varım" projesi ile bir boyut daha kazandı"-
    
     Timuray, sosyal sorumluluk bilinciyle her bireyin hayata fırsat eşitliği ile katılmasını sağlamak üzere çalışmaya devam edeceklerini belirterek, engelli bireylerin toplumsal hayata mobil iletişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanmaları için yüzde 25'lik indirim sağlayan, özel iletişim vergisini engelliler için kaldıran bir tarife, ürün ve servisler portföyünü çıkardıklarını söyledi.
     Düşler Akademisi'nin Bakanlığın "Ben de Varım" projesi ile bir boyut daha kazandığını ifade eden Timuray, "Ben de Varım projesinde Düşler Mutfağı'ndan 3 adet istihdamımız var. Bunun haricinde de Düşler Akademisi artık sosyal sorumluluk çatısının ötesine geçerek kendi ayakları üzerinde duran, gelir sağlayan yeni işler yaratmaya başladı. Bunlar da gururla izlemekteyiz" yorumunu yaptı.
     Alternatif Yaşam Derneği Başkanı Ercan Tutal ise tamamen gönüllük sistemiyle kurulan Düşler Akademisi'nin profesyonel ve gönüllü eğitmenlerin katılımıyla sanatın bütün dallarında eğitim verilen bir program olmaktan çıkarak "Ben de Varım" projesiyle eğitim alan gençlerin bir istihdam modeliyle üretken ve eşit vatandaşlar olarak hayatın içerisine katılması noktasına geldiğini ifade etti.
     Bir sosyal işletme modeli olan Düşler Mutfağı'nda engelli gençlerin istihdam edilerek sosyal duyarlılığı olan kurumların ikramlarını hazırlandıklarını ve gelir sahibi gençler haline geldiklerini anlatan Tutal, Avrupa'nın en iyi 10 sosyal girişimci projesinden biri seçildiklerini, gelecek günlerde de uluslararası platformlarda Türkiye'yi temsil edeceklerini söyledi.
     Tutal, binlerce gencin ücretsiz olarak verdikleri eğitimlere katılarak toplumsal hayata aktif, eşit ve üretken bireyler olarak katıldığını, onlar adına 2004 yılında Atina, 2012 yılında da Londra olimpiyat meşalesini taşıma görevinin kendisine düştüğünü ifade etti.
     Bu arada, konuşmaların ardından down sendromlularla kurabiye yapan Bakan Yıldırım, çocuklardan birine "Seninle dışarıda dükkan açalım mı-" diye sordu. "İyi olur" yanıtını alan Yıldırım, "Ataşehir'de iyi iş yaparız. Benim de iş bitiyor zaten" dedi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir