21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Kooperatifçiliğimiz…

  • Yazı boyutu
21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Kooperatifçiliğimiz…

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Kooperatifçiliğimiz radikal düzenlemeler yapılacak şekilde yeniden ele alınmalı" -"Tarımsal ürünlerde üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında 5 kata varan fiyat farkı oluşmasının sebebi, üretici örgütlerinin yeteri kadar olmaması ve güçsüz kalmaları"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye kooperatifçiliğinin radikal düzenlemeler yapılacak şekilde yeniden ele alınması gerektiğini kaydetti.
     Bayraktar, 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu yılın BM tarafından "Uluslararası Kooperatifler Yılı" ilan edildiğini anımsattı.
     Tarımsal ürünlerin işlenmesinde kooperatiflerin payının Türkiye'de yüzde 1-10 arasındayken, AB ülkelerinde yüzde 30-100 arasında değiştiğine işaret eden Bayraktar, tarımsal işletmelerin küçük ve çok parçalı olduğu Türkiye'de ekonomik örgütlenmenin yetersiz kaldığını vurguladı.
     Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Tarımsal ürünlerde üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında 5 kata varan fiyat farkı oluşmasının sebebi, üretici örgütlerinin yeteri kadar olmaması ve güçsüz kalmalarıdır. Ülkemizde sosyal adaletin sağlanması, kırsalda ekonomik kalkınmanın hızlandırılması ve bölgeler arası dengesizliğin giderilmesi için de kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Kooperatifleşmenin özellikle tarımsal işletmelerle doğrudan ilgili olması ve nüfusun önemli bir kısmının tarımda çalışması konunun önemini daha da artırmaktadır. Kooperatifçiliğimiz radikal düzenlemeler yapılacak şekilde yeniden ele alınmalıdır. Devlet temel olarak yasa koyucu ve yasaları düzenleyici pozisyonunu güçlendirmeli ve kooperatifleri yasal boşluk ve karmaşıklıklardan kurtarmalı, devletin kooperatiflere müdahaleci rolü azaltılarak kooperatifleşme teşvik edilmeli, kooperatifler mali yönden güçlendirilmeli ve desteklenmelidir."
    
     -Tarımsal örgütlenme tek çatı altında toplanmalı-
    
     Kooperatifçilikte temel sorunlardan birini oluşturan denetim ve eğitim eksikliğinin giderilmesi için denetim, eğitim ve Ar-Ge faaliyetlerini yürütecek bir kurumsal yapının sağlanması gerektiğini savunan Bayraktar, son yıllarda eğitim seviyesinin yükselmesi ve ortakların bilinçlenmesine paralel olarak ülke kooperatifçiliğinde önemli gelişmeler yaşandığını dile getirdi.
     Bayraktar, öte yandan Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın değişen ülke ve dünya koşulları çerçevesinde ülke kooperatifçiliğinin mevcut sorunlarının giderilerek, ideal bir yönde geliştirilmesine yönelik önemli bir adım olduğunu belirtti.
     Dünyada tarımsal kooperatiflerin genellikle tek bir çatı altında örgütlendiklerine dikkati çeken Bayraktar, "Türkiye'de ise tarımsal örgütlenme üç farklı yasa ile altı ayrı bakanlık bünyesinde yer almakta ve bu bakanlıklar arasında bir koordinasyon sağlanması mümkün olamamaktadır. Bizde de tarımsal örgütlenmenin gerek AB ülkelerinde gerekse gelişmiş diğer ülkelerde olduğu gibi, konsey veya konfederasyon benzeri bir üst örgütte tek çatı altında toplanması gerekmektedir" görüşünü bildirdi.
     Bayraktar, Türkiye'de "devletin kaynaklarından nasıl istifade ederiz" zihniyetinden ziyade "ortakların güç ve kaynaklarını en etkin nasıl harekete geçirebiliriz" anlayışının hakim olduğu bir örgütlenme modelinin geliştirilmesi gerektiğini de kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir