"2023 Vizyonu'nda Eskişehir: Hedefler ve Beklentiler" -Maliye Bakan Yardımcısı Cantimur: -"Son…

  • Yazı boyutu
"2023 Vizyonu'nda Eskişehir: Hedefler ve Beklentiler"
  -Maliye Bakan Yardımcısı Cantimur:
  -"Son…

"2023 Vizyonu'nda Eskişehir: Hedefler ve Beklentiler" -Maliye Bakan Yardımcısı Cantimur: -"Son 10 yılda vergi gelirlerinin yüzde 14'ü faiz, yüzde 86'sı yatırımlara gider hale geldi" -TCDD Yolcu Daire Başkanı Abdülkadir Gül: -"Önümüzdeki 10 yıl içinde demiryollarına yaklaşık 40 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz" -"2023 yılında toplam 14 bin 503 kilometre demiryolu yaparak, 25 bin 511 kilometre demiryolu ağına ulaşmayı hedefliyoruz" -Savunma Sanayi Müsteşarlığı Sanayileşme Daire Başkanı Aktaş: -"2012-2016 yılı stratejik amacımız, TSK'yı geleceğin muharebe ortamına hazırlayacak, savunma ve güvenlik teknolojilerinde yetkinlik kazanmak"

Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, "Son 10 yılda vergi gelirlerinin yüzde 14'ü faiz, yüzde 86'sı yatırımlara gider hale geldi" dedi.
     Cantimur, Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 24'üncü Vergi Haftası etkinleri kapsamında bir otelde düzenlediği "2023 Vizyonu'nda Eskişehir: Hedefler ve Beklentiler" konulu programda yaptığı konuşmada, vergilerin yol, köprü gibi çalışmalarla yine mükelleflerin hizmetlerine sunulduğunu kaydetti.
     Vatandaşların, "Vergi veriyoruz ama bu vergiler nereye gidiyor" şeklinde soruları olduğunu aktaran Cantimur, şöyle konuştu:
     "Toplumda gönüllülüğe dayalı rahat bir şekilde vergi almak istiyorsak önce vergilerin iyi kanallara gittiğini göstermemiz lazım. Bakın 2002 senesinde toplam vergilerin yüzde 86'sı sadece faizlere, yüzde 14'ü yatırımlara gidiyordu. Bugün geldiğimiz noktada bu tam tersi oldu. Son 10 yılda vergi gelirlerinin yüzde 14'ü faiz, yüzde 86'sı yatırımlara gider hale geldi. Faize giden kayıplar, yatırımlara gitmeye başladı, eğitim ve sağlığa aktarıldı. İnsanlarımızın çekinceleri kalktı."
     Hedef ve beklentilerin gerçekleşmesi için siyasi istikrarın önemine dikkati çeken Cantimur, "2013'te Cumhuriyetin 90'ncı yılını kutlayacağız ama 90 yılda 61 hükümet kurmuşuz, yani ortalama 1.5 yıla bir hükümet düşüyor. Son 10 yılı çıkaracak olursak, bunun daha da aşağıya düşeceği gözler önündedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 244 yılda 44 başkan değişmiştir. ABD'nin gelişmesindeki en önemli faktörlerden biri bu siyasi istikrardır. Almanya'da 68 yılda 10 siyasi iktidar değişmiştir. Siyasi istikrar, ekonomik istikrarı da getiriyor" diye konuştu.
    
     -"Hava, Demiryolu Ulaşım Yatırımları ile Savunma Sanayi Yatırımları" paneli
    
     Etkinlik kapsamında, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cavcar moderatörlüğünde, "Hava, Demiryolu Ulaşım Yatırımları ile Savunma Sanayi Yatırımları" konulu panel düzenlendi.
     Panelde konuşan TCDD Yolcu Daire Başkanı Abdülkadir Gül, demiryolu sektörü hakkında bilgi verdi.
     Demiryolu sektörüne 2000 yılında 50 milyon dolar, 2013 yılında 2,6 milyar dolar ödenek ayrıldığını ifade eden Gül, şunları kaydetti:
     "Demiryolunun yıllık ödeneği 13 yılda 52 kat artmıştır. Türkiye'de başta büyükşehirler arasında yüksek hızlı demiryolu hatları ve yeni konvansiyonel hatlar olmak üzere demiryollarına önemli yatırımlar yapılmaktadır. Önümüzdeki 10 yıl içinde demiryolarına yaklaşık 40 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz. 2023 yılında yolcu taşımacılığındaki payımızı yüzde 2'den yüzde 10'a, yük taşımacılığındaki payımızı da yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca, 2023 yılında toplam 14 bin 503 kilometre demiryolu yaparak, 25 bin 511 kilometre demiryolu ağına ulaşmayı hedefliyoruz."
    
     -"YHT, bugüne kadar 7 milyon 132 bin 534 yolcu taşıdı"-
    
     Gül, Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) 13 Mart 2009 tarihinde hizmete girdiğini hatırlatarak, "YHT ile yolcu sayısı 10 katına çıktı. 2013 yılı Ocak ayı dahil olmak üzere, 7 milyon 132 bin 534 yolcu taşınmış, 25 bin 631 sefer yapılmıştır. Konya-Eskişehir seferlerine ise 2013 yılı içerisinde başlanılması planlanmaktadır" dedi.
     YHT işletmeciliğinde Eskişehir'in bir marka haline geldiğini bildiren Gül, şöyle devam etti:
     "Eskişehir, Lyon, Frankfurt, Milan, Barselona, Osaka, Sanghay gibi dünya şehirleriyle aynı kategoride yer alıyor. Yıllık 15 milyon kapasiteli Eskişehir'de yapılacak Yeni YHT Garı ihalesi 13 Mart'ta yapılacaktır. Yeni gar ile mevcut gar arasında entegrasyon sağlanacaktır. 2023 yılında ise Eskişehir ulaşım merkezi olacaktır. Eskişehir'den bağlantılı toplam 214 YHT geçişi sağlanacaktır."
    
     -Dünyada savunma harcamalarında Türkiye'nin payı yüzde 1-
    
     Savunma Sanayi Müsteşarlığı Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş da panelde yaptığı konuşmada, dünyadaki savunma harcamalarına ilişkin yaptığı sunumda, Türkiye'nin dünya savunma harcamalarındaki payının yüzde 1 olduğunu belirterek, ABD, İngiltere, Rusya ve Fransa'nın savunma sanayinde birinci kategoride yer aldığını vurguladı.
     Savunma Sanayi Müsteşarlığı olarak 2012-2016 yılı stratejik planlarını açıklayan Aktaş, şu ifadeleri kullandı:
     "Birinci stratejik amacımız, sürdürülebilir ve rekabetçi savunma sanayinin mimarı olmak, bu kapsamda savunma ve güvenlik sektörünün etkinliğinin arttırılması yönünde tedbirler geliştirmek. İkinci stratejik amacımız TSK'yı geleceğin muharebe ortamına hazırlayacak, savunma ve güvenlik teknolojilerinde yetkinlik kazanmak. Ayrıca 2023 yılında yerli firmalar tarafından yapılan ülkemiz adına sevindirici projelerle kendi helikopterimizi, insansız hava uçağımızı, savaş uçağımızı yapar hale geleceğiz. Bakanlığı'mızca 2023'e giden yolda Eskişehir'in yeni teknolojilerin bir merkezi olacağına inanıyorum."
     Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Semavi Bilgiç ve Tusaş Motor Sanayi AŞ (TEİ) Genel Müdürü Akın Duman, kurumlarında yapılan yatırımları ve projeleri anlattı.
     Savronik Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık ise Türkiye'nin genel 2023 hedeflerini değerlendirdi.
    
     -Eskişehir'in Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni-
    
     Program sonunda Eskişehir'in vergi rekortmenlerine ödül verildi.
     Ödül alan vergi rekortmenleri şöyle:
     "Gelir Vergisi Mükellefleri; Firuz Kanatlı, Ahmet Firuzan Kanatlı, Gülay Kanatlı, Aydan Kanatlı, Gülden Kanatlı Derbil, Kurumlar Vergisi; ETİ Gıda Sanayi AŞ ve Pazarlama AŞ, Sarar Giyim Tekstil AŞ, TUSAŞ Motor Sanayi AŞ, Eskişehir Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım AŞ."
     Etkinliğe, Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Vali Yardımcıları Günhan Yazar ve Ömer Faruk Günay, Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Şinasi Candan, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehir Vergi Dairesi Başkanı Fatih Kızıltepe, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen ve çok sayıda iş adamı katıldı.
    
    
    

Bu haberi 455 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir