2023 hedefleri FATİH'le gerçekleşecek -Intel Türkiye Genel Müdürü Aydın: -"Türkiye'nin…

  • Yazı boyutu
2023 hedefleri FATİH'le gerçekleşecek
     -Intel Türkiye Genel Müdürü Aydın:
     -"Türkiye'nin…

2023 hedefleri FATİH'le gerçekleşecek -Intel Türkiye Genel Müdürü Aydın: -"Türkiye'nin 2023 hedeflerine giden yol, FATİH Projesi'nden geçiyor" -"Dünyada, 15 milyon öğrencinin, 600 bin sınıfın, 650 bin öğretmenin ve devasa bir bulut sisteminin entegre olarak birlikte projelendirildiği başka bir proje yok" -"Makineler arası iletişim önümüzdeki senelere damga vuracak. 2013 yılından itibaren Türkiye ve dünyada makineler arası haberleşmeden çok daha fazla bahsediyor olacağız"

İbrahim Yılmaz - Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Türkiye'nin 2023 hedeflerine giden yolun Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesinden geçtiğini söyledi.
     AA muhabirine açıklamalarda bulunan Aydın, Intel olarak vizyonlarının insan hayatına değer katma ve insanları birbirine bağlama olduğuna dikkati çekerek, bunu yaparken tüketiciye kusursuz deneyim yaşatacak, internete dokunan bütün cihazların içerisinde olmak istediklerini ifade etti.
     Aydın, dünyada 7 milyar cihazın internet erişimine sahip olduğunu belirterek, 2020 yılında en düşük ihtimalle 20 milyara yakın cihazın internetle irtibat içinde olacağını dile getirdi.
     Kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte internet güvenliğinin de ön plana çıkmaya başladığını anımsatan Aydın, günümüzde cep telefonlarının insanların her şeyi haline geldiğini, insanların cep telefonuyla internet bankacılığı hizmeti aldığını, kişisel bilgilerini kullandığını bunun için bu cihazların güvenliğinin son derece önemli bir hal almaya başladığını kaydetti.
     Aydın, insanların hayatlarının teknoloji etrafında dönmeye başladığına dikkati çekerek, "Dünyada bugün saniyede 168 milyon e-mail postalanıyor, 400 bin tweet atılıyor. İnsanların müthiş bir dijital değişim yaşıyor. Bu değişim aritmetik olarak değil geometrik olarak gerçekleşiyor" dedi.
     Kurumların kullandığı teknolojilerin de dikkat çekici boyutlara ulaştığını vurgulayan Aydın, 10 sene önce teknolojinin, şirketlerin destek ünitesi durumunda bulunurken, bugün stratejik karar merkezleri haline geldiğini, bir markanın değerini korumak, müşteri memnuniyetini sağlamasının yolunun teknolojiden geçtiğini anlattı.
    
     "Dünyada FATİH Projesi ölçeğinde başka bir proje yok"
    
     Aydın, FATİH Projesi'yle Türkiye'nin teknolojiyi sadece tüketen değil aynı zamanda üreten de bir ülke olacağını söyledi. Dünyada FATİH Projesi ölçeğinde başka bir proje olmadığını bildiren Aydın, "Dünyada, 15 milyon öğrencinin, 600 bin sınıfın, 650 bin öğretmenin ve devasa bir bulut sisteminin, entegre olarak birlikte projelendirildiği başka bir proje yok" ifadesini kullandı.
     Projenin son derece kritik olduğunu, projenin gerçekleşmesi durumunda Türkiye'nin diğer ülkelere fark atmış olacağını belirten Aydın, projenin uzun vadeli hedeflerinin de odak noktasında olduğunu dile getirdi. Aydın, "Türkiye'nin 2023 hedeflerine giden yol, FATİH Projesi'nden geçiyor" diye konuştu.
    
     -Türkiye'de teknoloji daha çok eğlence amaçlı kullanılıyor-
    
     Aydın, Türkiye'nin teknoloji fotoğrafı çekildiğinde tüketicinin teknolojiyi kullandığını ancak içerik üretmediğini, eğlence boyutunu daha yoğun olarak kullandığını belirterek, "İnsanlar sosyal medyada çok aktif ama işlerinin bir parçası olarak Powerpoint'i yeterince kullanıyorlar mı- Çok az" dedi.
     Türkiye'de çocuklara bilişim kültürünün aşılanması gerektiğini belirten Aydın, "Bilişim bir kültürdür ve bunu çocuklara aşılamamız gerekiyor. Eğer bunu aşılayamazsak, çocuklar bilgisayarı sadece bir eğlence aracı olarak görürler ve bilgisayarın eğlence aracı olarak görülmesi iş dünyasında bir anlam ifade etmiyor" ifadelerini kullandı.
     Aydın, işe aldıkları kişilerin bilgisayarı çok iyi kullanmasını, çok iyi araştırma ve sunum yapabilmesini beklediklerini belirterek, Excel Programı'nın da iş dünyası adına çok önemli olduğunu, bu programı bilmeyenlerin iş dünyasında büyük sıkıntılar yaşayabileceğini ifade etti.
    
     -Türkiye'ye iş ortakları üzerinden yatırım yapıyoruz-
    
     Aydın, Intel'in Türkiye'ye iş ortakları üzerinden yatırım yaptığını kaydederek, yerli markaları desteklediklerini, yerli bilgisayar üreticilerine kalite ve teknik konularda önemli katkılar sunduklarını ifade etti.
     Türkiye'den teknoloji "Know-How" çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Aydın, kendi yatırımlarının fabrika açmak şeklinde olmadığını, işlemcilerin küçülmesiyle birlikte yeni fabrika açmak yerine artık mevcut fabrikaların konsolide olmaya başladığını dile getirdi.
    
     -Gelecekte teknolojiler entegre hale gelecek-
    
     Aydın, gelecek yıllarda teknolojinin daha entegre hale geleceğini savunarak, "Makineler arası iletişim önümüzdeki senelere damga vuracak. 2013 yılından itibaren Türkiye ve dünyada makineler arası haberleşmeden çok daha fazla bahsediyor olacağız" şeklinde konuştu.
     Teknolojinin yüzeylerin işlevsel hale getirildiği "Surface"e doğru yönelmeye başladığını vurgulayan Aydın, Intel firmasının Adidas ile İngiltere'de bu teknolojiyi kullanmaya başladığını söyledi.
     Aydın, yine İngiltere'de bazı restoranlarda siparişlerin masalardaki ekranlardan verilmeye başlandığını anlatarak, Türkiye'nin de bu teknolojiye geçmeye başladığını, özellikle televizyon programlarında bunun görülmeye başlandığını ifade etti.
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir