2023'e kadar konut ihtiyacı 7,5 milyon

  • Yazı boyutu
2023'e kadar konut ihtiyacı 7,5 milyon

'2023 Vizyonunda Gayrimenkul Sektörü Raporu'na göre Türkiye'de üç ayrı kaynaktan doğan toplam konut ihtiyacı 2023 yılına kadar 7,5 milyon adet. Bu ihtiyacın 4 milyonu nüfus artışlı ve kentleşme kaynaklı, 2 milyonu ise kentsel dönüşümden geliyor.

Gayrimenkul Zirvesi ve İstanbul REstate Gayrimenkul Fuarı sonrasında açıklanan '2023 Vizyonunda Gayrimenkul Sektörü Raporu'nda, Türkiye'nin toplam konut ihtiyacının 2023 yılına kadar olan dönem için 7,5 milyon adet olduğu belirtildi.

Raporda, 2011 yılında kentli nüfusun 57 milyon olduğu 2023 yılında bu sayının 71 milyona yükseleceği öngörülürken, aynı dönemde kentli hane halkı ölçeği ise küçülmeye devam edeceği dile getirildi.

4,12 olan hane sayısının 3,79'a indiği bunlara bağlı kentli hane halkı sayısının ise 14 milyondan 19 milyona ulaşacağı kaydedilen raporda, "2023 yılına kadar her yıl için 50 bin yenileme kaynaklı konut ihtiyacı doğacağı düşünülmektedir. Toplamda on sene bazında 600 bin konutun yenileme ihtiyacı bulunmaktadır. Türkiye'de üç ayrı kaynaktan doğan toplam konut ihtiyacı 2023 yılına kadar olan dönem için 7,56 milyon adettir. Bu ihtiyacın 4 milyonu nüfus artışlı ve kentleşme kaynaklı, 2 milyonu ise kentsel dönüşümden gelmektedir'' denildi.

KONUT TALEBİNDEKİ HIZLANMA EĞİLİMİ SÜRECEK
Hane sayısındaki değişimin konut talebini hızlandırdığı, bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği öngörülen raporda, konut metrekarelerinin ortalama büyüklüklerinin 2003'de 161,8 metrekare, 2006'da 155,6 metrekare ve 2011'de ise 144,8 metrekare olduğu hatırlatıldı. Bu değişimde konut fiyatlarının artmasının ve farklılaşan yaşam koşullarının etkili olduğu belirtildi.

Mütekabiliyet düzenlemesi ile yabancıların konut alımına getirilecek kolaylığa bağlı olarak yabancı konut talebinin ve satın almalarının artmasının beklendiği raporda, düzenlemeyle birlikte ilave 40'ın üstünde ülke vatandaşlarının karşılıklılık ilkesi aranmaksızın Türkiye'den konut satın alabileceği, özelikle Türki Cumhuriyetleri, Azerbaycan, Irak, İran, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer Körfez ülkelerinden önemli bir talep oluşacağı öngörüldü.

YATIRIM ARACI OLARAK GAYRİMENKUL
Gayrimenkul özelinde konutun, Türkiye'de halen önemli bir yatırım aracı olmayı sürdürdüğü belirtilen raporda şu tespitlerde bulunuldu:

"Yatırım araçları içinde halen en büyük tercihi açık ara yüzde 41 gibi bir oranla altın almaktadır. Gayrimenkul yüzde 19, mevduat ise yüzde 17 ile bunu takip etmektedir. Gelir dağılımında yaşanacak iyileşme beklentilerine bağlı olarak özellikle orta gelir grubunun konut talebinin daha hızlı artacağı öngörülmektedir.''

İSTANBUL'DA OFİS STOKU 2023'TE 7 MİLYON M2
İstanbul'da ofis piyasasında 2011 yıl sonu itibariyle ofis arzının 3,4 milyon metrekareye ulaştığı, İstanbul ofis piyasasının 8 senede yüzde 128 arttığı ve 1,5 milyondan 3,4 milyon metrekareye büyüdüğü kaydedilen raporda ''Türkiye'de ofis piyasası İstanbul anlamına gelmektedir'' denildi.

Raporda şunlara değinildi:

''Avrupa şehirleri arasında yapılan en iyi iş şehri sıralamasında İstanbul 2010 senesinde 26. sıradayken, 2011 senesinde yükselerek 22. sıraya oturmuştur. İstanbul’da bugün inşaatı süren 1 milyon metrekareden fazla ofis alanı mevcut, ancak bu alanların tamamlanmasından sonra bile alınacak çok yol bulunmaktadır. Uluslararası örnekler bu durumu açıkça ortaya koymaktadır. İstanbul’da ofis yatırımları Londra, Frankfurt, Zürih, Hong Kong, Singapur gibi doymuş pazarların üzerinde getiri sunmaya devam edecektir. Ancak Moskova, Dubai gibi ofis pazarları ise İstanbul’un yakın bölge rakipleri olmayı sürdürecek gibi görülmektedir.

2023 yılında İstanbul'daki ofis stokunun 7 milyon metrekareye ulaşacağı ön görülmektedir. Bu rakam bugünün iki katından fazla bir büyümeyi işaret etmektedir. İstanbul dışında ofis piyasası gelişme potansiyeline sahip illerin başında Ankara gelmektedir. İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana ve Mersin ikinci grupta, Konya, Gaziantep, Denizli ve Kayseri ise üçüncü grupta ofis gelişimde rol alan şehirler olarak ön plana çıkmaktadır.''

ŞEHİR TURİZMİNİN GELİŞECEĞİ İLLER
Turizm yatırımları konusunda ise küresel ve bölgesel ölçekte İstanbul'un ardından İzmir, Antalya ve Ankara'nın şehir turizminin geliştirileceği iller arasında olduğu belirtilen raporda, Adana, Gaziantep ve Trabzon'un ikinci öncelikli kongre ve fuar turizmi illeri arasında olduğu kaydedildi.

Raporda 2B arazileri ile ilgili ise şunlar kaydedildi:

''Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Taslağı gayrimenkul endüstrisinde önemli yenilikler yaratacak bir adımdır. Orman vasfını yitirmiş arazilerin değerlendirilmesine ilişkin düzenleme de kentsel dönüşüm uygulamaları gibi gayrimenkul sektöründeki gelişme ve öngörüleri daha sınırlı olmak kaydıyla etkileyecek bir gelişmedir.

2B alanları, illerdeki 2B büyüklüğüne indirgendiğinde, lider il Antalya olup 455 kilometrekare 2B alanı büyüklüğüne sahiptir. 2B arazileri toplamda 4 bin 830 kilometrekaredir. Bu büyüklük Trabzon ilimiz kadar bir alandır. Türkiye'nin, 783 bin kilometrekare olduğu bilgisinden hareketle, 2B alanlarının toplamı Türkiye'nin binde 6'sını oluşturmaktadır.''

Kaynak : ntvmsnbc


Bu haberi 241 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir