"2023'e doğru Ar-Ge, Yenilikçilik, Girişimcilik ve Destekler Paneli" -TPE Başkan Yardımcısı Yüksel…

  • Yazı boyutu
"2023'e doğru Ar-Ge, Yenilikçilik, Girişimcilik ve Destekler Paneli"
  -TPE Başkan Yardımcısı Yüksel…

"2023'e doğru Ar-Ge, Yenilikçilik, Girişimcilik ve Destekler Paneli" -TPE Başkan Yardımcısı Yüksel Birinci: "Cumhuriyetimizin 100. yılında 50 bin patent başvurusunun yapıldığı bir Türkiye hedefliyoruz"

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkan Yardımcısı Yüksel Birinci, Cumhuriyet'in 100. yılında 50 bin patent başvurusunun yapıldığı bir Türkiye hedeflediklerini söyledi.
     Birinci, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Eskişehir Bilim Sanayi Teknoloji Müdürlüğü tarafından ESOGÜ Kongre Merkezi'nde düzenlenen "2023'e Doğru Ar-Ge, Yenilikçilik, Girişimcilik ve Destekler Paneli"nde, 2023 hedeflerine ulaşmak için yeni markalar oluşturmak gerektiğini kaydetti.
     Dünyayla rekabet etmenin yolunun patente, özgün tasarımlara, güçlü markalara bağlı olduğunu ifade eden Birinci, şöyle konuştu:
     "Ülke olarak, bunun için çok çalışmamız gerekir. Enstitü olarak, ödül vermiyoruz. Ancak ürünleri koruma altına alıyoruz. ABD'deki bir çok firma Ar-Ge'ye ayırdıkları paradan daha fazlasını 'patent savaşları'nda, mahkemede kaybediyor. Son olarak Apple ve Samsung arasında patent savaşı yaşandı. Apple davayı kazandı ve Samsung patent ihlali gerekçesiyle yaklaşık 1 milyar dolar ödemek zorunda kaldı. Apple ve HTC firmaları arasında da aynı şekilde savaş yaşanmaktaydı. Bu dava tatlıya bağlandı. Şu anda ilaç sektöründe, bioteknoloji sektöründe de çok büyük patent savaşları devam ediyor. TPE olarak hedeflerimiz ve projelerimiz kapsamında Sinai Mülkiyet Farkındalık Kampanyası'nda, üniversitelerle çalışıyoruz. Patent Değerlendirme Ajansı kuruyoruz. Bunun için 100 patent uzmanı almamız gerekiyor. Kadro için çalışmalarımız var. TPE olarak, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında 50 bin patent başvurusunun yapıldığı bir Türkiye hedefliyoruz."
     ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen de yönetilen değil yöneten olmak için, kendi ürettiğini kullanan bir Türkiye'nin gerektiğini kaydetti.
     Bu konuda üniversitelere önemli görevler düştüğünü anlatan Prof. Dr. Gönen, ESOGÜ'nün, bu yöndeki çalışmalara bütün gayretleriyle destek vereceklerini bildirdi.
     Eskişehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Kaya ise 2023 hedeflerine ulaşmada, üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 321 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir