2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığı sponsor toplantısı -Doğuş Holding Yönetim Kurulu…

  • Yazı boyutu
2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığı sponsor toplantısı
  -Doğuş Holding Yönetim Kurulu…

2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığı sponsor toplantısı -Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk: -"Herkesin kendisini örnek aldığı bir ortamda Türkiye'nin bölgesinde bu olimpiyatı gerçekleştirmesi önemlidir" -Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç: -"Olimpiyat adaylığının, 2023 vizyonunu tamamlayıcı bir unsur ve ülkemiz için paha biçilmez bir fırsat olduğunu düşünüyoruz" -THY Genel Müdürü Temel Kotil: -"2020 Olimpiyatları kapsamında İstanbul'a 1,5 milyon kişi gelecekmiş. Biz bunu bir kaç günde taşırız. Çünkü 2020'deki tahmini yolcu sayımız günlük 300 bin" -Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler: -"İstanbul diğer aday ülkeleri açık ara geride bırakacak güce sahip. Samimi, sürprizli ve büyüleyici ruhu ne Tokyo'da, ne de diğer aday kent olan Madrid'de yok"

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, İstanbul'un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği adaylığına ilişkin, "Herkesin kendisini örnek aldığı bir ortamda Türkiye'nin bölgesinde bir olimpiyatı gerçekleştirmesi önemlidir" dedi.
     Ferit Şahenk, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın, İstanbul'un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliğine adaylığına desteklerini taahhüt eden kuruluşlarla gerçekleştirdiği basın toplantısında, dünyanın en önemli spor oyunlarının dünyanın en önemli şehrine getirilmesi amacıyla aynı çatı altında toplandıklarını ifade etti.
     2012 Londra Olimpiyatları'na gittiğinde bazı dostlarının, "Hiç bir ülkenin başbakanı ya da devlet başkanı, tüm üyeleri gezerek Türkiye Başbakanı kadar olimpiyatları istediğini göstermedi" dediğini aktaran Şahenk, kendilerinin de devletin isteği ve desteğiyle olimpiyatlarla ilgilenmeye başladıklarını söyledi.
     Olimpiyatların gerçekleştirildikleri ülkelere çok fazla katkısı olduğuna işaret eden Şahenk, "Ama en önemlisi bunu hak etmekten geçiyor. Türkiye son 10 senede yaptığı ekonomik ve siyasi gelişmelerle, komşularıyla ilişkilerindeki değişimle artık bir dünya devleti. Herkesin kendisini örnek aldığı bir ortamda Türkiye'nin bölgesinde bu olimpiyatı gerçekleştirmesi önemlidir" diye konuştu.
    
     -"Türkiye adeta bir organizasyonlar memleketi haline geldi"-
    
     Son yıllarda Türkiye'de çok büyük etkinlikler yapıldığına ve Türkiye'nin adeta bir organizasyonlar memleketi haline geldiğine dikkati çeken Şahenk, "Bu anlamda Türkiye hazırdır. Cumhuriyetimizin 100. yılını, en yakın tarihte gerçekleştirilecek olimpiyatla ülkenin her anlamda çok daha ileri bir aşamaya geldiğini ortaya koyarak, başarımızı simgesel olarak da taçlandıracağız" değerlendirmesinde bulundu.
     Şahenk, dünyada 16. büyük ekonomi, turizmde 6. en önemli ülke olan Türkiye'nin marka bilinirliğinde 56. sırayı hak etmediğini vurgulayarak, olimpiyatların Türkiye'nin bilinirliği bakımından da katkı sağlayacağını söyledi.
     Şahenk, Doğuş Grubu olarak IMG Worldwide ile gerçekleştirdikleri ortaklığa da değinerek, bir sene sonra 7-14 yaş grubundaki 10 bin çocuğun uygun spor branşı taramasını tamamlayacaklarını ve buradan yetişecek çocukların 2020 yılındaki olimpiyatlarda Türk bayrağı ile yer almalarını arzuladıklarını da sözlerine ekledi.
    
     -"Olimpiyat adaylığı 2023 vizyonun tamamlayıcı bir unsuru"-
    
     Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç ise, dedesi Vehbi Koç hayatta olsaydı Türkiye'nin geldiği konumun hayallerine yaklaştığını görmekten mutluluk duyacağını ifade etti.
     Türkiye'nin pek çok konuda sınıf atlayarak farklı noktalara ulaştığını belirten Koç, "Bölgemizin lideri olduk. Dünyanın kanaat önderlerinden biri olmak üzereyiz" dedi.
     Türkiye'nin 2023 hedeflerini önemsediklerini dile getiren Koç, "Olimpiyat adaylığının da 2023 vizyonunu tamamlayıcı bir unsuru ve ülkemiz için paha biçilmez bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Güçlü ülke, güçlü devlet olmak için artık uluslararası sportif başarıların ne kadar önemli olduğu aşikar. Ülke itibarımızın ve markamızın gelişmesi açısından da çok büyük fayda sağlayacak bir fırsat olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.
     Türkiye'nin olimpiyatlara ev sahipliği yapabilmesinin gelecekte kalıcı sportif başarı sağlanması açısından da önemli olduğuna dikkati çeken Koç, bu süreçte yapılacak tesislerin ve yatırımların Türkiye'ye sağlayacağı katkıların olimpiyatlar sonrasında görüleceğini söyledi.
     Koç, "Şöyle bir hayalim var; 2020 Olimpiyatları'nın ev sahipliğini almış, yatırımlarını yapmış ve organizasyonu başarıyla gerçekleştirmiş Türkiye'nin madalya tablosunda da önemli noktada olması gerekiyor. Ekonomik gücünüz varken tesisleşmeyi yapabilirsiniz, ama sportif başarıyı yakalayabilmek için ciddi bir kültürel değişikliğe, bugün ekeceğimiz tohumların 10 sene sonra meyve vermesini bekleyecek tahammüle ihtiyacımız var. Sportif başarı için anlayış değişikliğine gitmemiz, olimpiyatlara sporcu sağlayan kurumlara sahip çıkmamız, onları teşvik etmemiz lazım" ifadelerini kullandı.
    
     -"İstanbul'un aday ülkeler arasında en şanslısı olduğuna inanıyorum"-
    
     Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul da, olimpiyatların yapıldığı şehre hem kısa vadede hem de uzun vadede çok ciddi katkıları olduğunu belirtti.
     İstanbul'un aday ülkeler arasında en şanslısı olduğuna inandığını söyleyen Kurtul, gerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekse Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bu konuda kararlı olduğunu vurguladı. Kurtul, Türkiye'nin hem ekonomik hemde siyasi anlamda dünyanın en istikrarlı ülkeleri arasında olduğunu dile getirdi.
     Türkiye ekonomisinin son 10-12 yıl içerisinde müthiş bir gelişme kaydettiğinin altını çizen Kurtul, "Çok önemli reformlar yapıldı. Bugün geldiğimiz nokta, daha önce hayal bile edemeyeceğimiz bir nokta. Bu arada İstanbul dünyanın en güzel şehri. Olimpiyatları hak eden bir şehir. Buradaki en önemli olan şeylerden bir tanesi de, hakikaten halkın olimpiyatlara olan desteği" dedi.
    
     -"İstanbul kongre turizminde dünya birincisi"-
    
     Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, olimpiyatlara destek vermek için İstanbul'a 150 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı yapılacağını anımsatarak, "Olimpiyata gelen kişilerin daha iyi havalimanı bulamayacakları bir yerdeyiz şu anda" dedi.
     İstanbul'un kongre turizminde dünya birincisi olduğunu vurgulayan Kotil, geçen yıl İstanbul'a 10 milyon turist geldiğini, 2020'ye kadar da bu sayının 30 milyona çıkmasını beklediklerini dile getirdi. 2020'de olimpiyata ulaşım açısından İstanbul'dan daha hazır bir şehir olamayacağını anlatan Kotil, THY'nin 2020 vizyonu çerçevesinde şu anda dünyada uçtukları 221 şehir sayısını 300'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Şu anda 217 olan filo sayılarını 2020'de 375'e çıkarmayı planladıkları bilgisini veren Kotil, "2020'de vizyonumuz gereği yolcu sayımız 90 milyon. 2020 olimpiyatları kapsamında İstanbul'a 1,5 milyon kişi gelecekmiş. Biz bunu bir kaç günde taşırız. Çünkü 2020'deki tahmini yolcu sayımız günlük 300 bin. Şehrimiz olimpiyatlar için tüm altyapısı ile hazır" şeklinde konuştu.
    
     -"Spora yatırımın sadece sponsorluktan geçmediğine inanıyoruz"-
    
     Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, kendisinin de 3 sporcu babası olduğunu, çocuklarından birisinin basketboldan, birisinin engelli at yarışlarından hoşlandığını, bir diğerinin de tenisçi olduğunu anlattı. Ülker, spora yatırımın sadece sponsorluktan geçmediğine inandıklarını ifade etti.
     Geçen 6 yılda futbol ve basketbol okulları düzenlediklerini anımsatan Ülker, bu süre zarfında 250 bin çocuğa bu fırsatı tanıdıklarını dile getirdi. Sportif altyapının güçlenmesinin, gelecek nesillerin daha çok sporla buluşmasını ve daha sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesini sağladığını aktaran Ülker, olimpiyat ruhunun sağlıklı ve bilinçli spora da vesile olacağına inandıklarını kaydetti.
     Olimpiyat'ın toplumdaki spor bilincini geliştireceğine inandığını vurgulayan Ülker, 2020 İstanbul olimpiyatları ister gerçekleşsin ister gerçekleşmesin gençlere olan yatırımlarının devam edeceğini vurguladı.
     Dünyanın bir çok coğrafyasında faaliyet gösteren ekipleri ve yurt dışındaki 7 bin 200 çalışanlarıyla İstanbul 2020 olimpiyatları için her türlü desteği vereceklerine dikkati çeken Ülker, "Gerekirse, orada kamuoyu oluşturmak için elimizden geleni esirgemeyeceğiz" dedi.
    
     -"Teknoloji gücümüzü seferber etmeye hazırız"-
    
     Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, İstanbul 2020 hedefini bir milli görev olarak gördüklerini belirterek, "Üzerimize düşen sorumluluğu, yerine getirmek için uzun zamandır çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.
     İstanbul 2020 için maddi desteğin yanında, teknolojinin gücünü de seferber etmeye hazır olduklarını aktaran Öztürkler, İstanbul'un diğer aday ülkeleri açık ara geride bırakacak güce sahip olduğunun altını çizerek; samimi, sürprizli ve büyüleyici ruhunun ne Tokyo'da ne de diğer aday kent olan Madrid'de olmadığını söyledi.
     Olimpiyatlara teknolojik alt yapılarıyla da katkı sağlayacakları bilgisini veren Öztürkler, olimpiyat ateşinin el birliği ile İstanbul'a geleceğine inandığını ifade etti.
    
     -"Türkiye spor sevgisiyle olimpiyatları hak ediyor"-
    
     Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem de, 12 yıldır spor yayıncılığı yaptıklarını belirterek, sporcuları, spor yöneticilerini ve izleyenleri çok iyi anladıklarını, Türkiye'nin sporu çok sevdiğini ve bu sevgisiyle olimpiyatları organize etmeyi hak ettiğini söyledi.
     Olimpiyatların İstanbul'a yakışacağını dile getiren Özerdem, "Çünkü Türkiye ekonomi ve siyaset alanında hiçbirimizin ömrü boyunca görmediği bir yere ulaştı. 2020 olimpiyatlarının çok başarılı bir şekilde düzenleyeceğine inanıyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 108 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir