"2018'de İstanbul'daki dolmuşlar sürücüsüz hareket edecek" -Audi Kentsel Gelecek Ödülü İstanbul'da…

  • Yazı boyutu
"2018'de İstanbul'daki dolmuşlar sürücüsüz hareket edecek"
  -Audi Kentsel Gelecek Ödülü İstanbul'da…

"2018'de İstanbul'daki dolmuşlar sürücüsüz hareket edecek" -Audi Kentsel Gelecek Ödülü İstanbul'da sahiplerini buldu -Yarışma'ya Türkiye'den katılarak 2030'da İstanbul için öngörülerini paylaşan Superpool Mimarlık Ofisi'nin İstanbul 2030 Şehir Konsepti'ne göre, toplu ulaşım, raylı sistemlerin aksine, bağımsız olarak çalışan dolmuşlarla sağlanacak -Bugünden farklı olarak, gelişen teknoloji ile 2018 yılından itibaren İstanbul'daki dolmuşlar sürücüsüz hareket edecek

Audi Kentsel Gelecek Ödülü Yarışması'na Türkiye'den katılarak 2030'da İstanbul için öngörülerini paylaşan Superpool Mimarlık Ofisi'nin İstanbul 2030 Şehir Konsepti'ne göre, toplu ulaşım, raylı sistemlerin aksine, bağımsız olarak çalışan dolmuşlarla sağlanacak. Bugünden farklı olarak, gelişen teknoloji ile 2018 yılından itibaren İstanbul'daki dolmuşlar sürücüsüz hareket edecek.
     Audi'nin her iki yılda bir düzenlendiği ve gelecekte şehirlerdeki planlama ve ulaşım ile ilgili dünyanın önde gelen mimarlık ofislerinin fikirlerini paylaşmak için bir platform oluşturduğu "Audi Kentsel Gelecek Ödülü" (Audi Urban Future Awards), bu yıl Tasarım Bienali kapsamında İstanbul'da gerçekleştirildi.
     Yarışma için dünyanın en büyük kentlerinden Sao Paolo, Boston/Washington, Pearl River Delta (Çin), Mumbai ve İstanbul'dan 5 mimarlık ofisi hazırladıkları projeleri, uluslararası jüriye sundu.
     Yapılan oylamada, Audi Kentsel Gelecek Ödülü, Boston/Washington bölgesi için hazırladıkları "Yeni Amerikan Rüyası" projesi ile Höweler Yoon'un oldu. Ödüllerini, Audi Üst Yöneticisi (CEO) Rupert Stadler'in elinden alan mimarlar, ödül alan projelerinin alt projesi "Shareway" ile ABD'nin en kalabalık bölgesinde bireysel ve toplumsal ulaşım için akıllı trafik ağları ve entegre trafik sistemleri öngörüyor.
    
     -İstanbul 2030'da nasıl olacak--
    
     Yarışmaya Türkiye'den katılarak 2030'da İstanbul için öngörülerini paylaşan Superpool Mimarlık Ofisi, gelecekte megakentte, toplu taşımanın önemine ve hayatın toplu taşıma ile rahatlayan sokaklarda yaşanması düşüncesine vurgu yaptı. Superpool'un hazırladığı İstanbul 2030 Şehir Konsepti'ne göre toplu ulaşım, raylı sistemlerin aksine, bağımsız olarak çalışan dolmuşlarla sağlanacak. Bugünden farklı olarak gelişen teknoloji ile birlikte 2018 yılından itibaren İstanbul'daki dolmuşlar sürücüsüz hareket edecek. İnternetten ulaşılabilecek bu dolmuşlar, bir aplikasyon yardımı ile nerede olunursa olunsun ayağa çağrılabilecek. Geleceğin dolmuşları, gidilmek istenen yere en kısa rotayı kullanarak götürebilecek.
     Her bir sürücüsüz dolmuşun, trafikten 20 aracı ortadan kaldıracağını düşünen Superpool'un, İstanbul'un trafikten boşalan alanlar için de bir öngörüsü bulunuyor. 2030 yılında başlayacak "PARK" adlı sistem ile, İstanbullular, sürücüsüz dolmuşlar ile yolculuk ettikçe puan kazanacak. Toplu taşımaya geçiş ile özellikle sokak aralarında veya caddelerde, artık otopark alanına ihtiyaç kalmayacağı için de İstanbullular, kazandıkları "PARK" puanını, bu alanları kendi özel kullanımları için kiralamakta kullanacak. Böylece, İstanbul'un tüm kesimlerinde isteyen herkes evlerinin önünde dostları ve aileleriyle zaman geçirebilecek. Superpool, bunu geçmiş mahalle yaşantısına ve mahalle kültürüne dönüş olarak yorumluyor.
    
     -Taksim Meydanı internetten kiralanabilecek-
    
     Tamamen online olarak internet üzerinden yürütülecek PARK sisteminin bir diğer getirisiyle İstanbullular ilçe ve şehirlerinin yönetiminde direkt söz sahibi olacak. İstanbullular, PARK sisteminin sosyal medya ile uyumlu çalışan aplikasyonunu kullanarak Taksim Meydanı gibi birçok meydanı kendilerini ifade etmek için kiralayabilecek. Superpool'un konseptine göre internet üzerinden çalışacak bir aplikasyonla İstanbullular, Taksim Meydanı'nda yapmak istedikleri gösterinin içeriğini diğer hemşehrilerinin beğenisine veya oylamasına sunabilecek. Oylama sonunda, en çok oyu alan öneri için sonraki günlerde Taksim Meydanı tahsis edilebilecek. En az oyu alan önerinin de Taksim Meydanı'nda veya başka şehir meydanlarında dile getirilmesi sağlanacak.
    
     -Projeler 26 Ekim'e kadar görülebilecek-
    
     Audi Kentsel Gelecek Ödülleri için sunulan projeler, Hasköy İplik Fabrikası'nda 26 Ekim'e kadar sergilenecek.
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir