2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda -CHP'li Kurt: "Bazı politikalar kayıt dışını…

  • Yazı boyutu
2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
  -CHP'li Kurt:
  "Bazı politikalar kayıt dışını…

2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda -CHP'li Kurt: "Bazı politikalar kayıt dışını teşvik ediyor. Örneğin akaryakıt ve sigaradaki vergi oranlarının çok yüksek olması bu alandaki kaçakçılığı cazip hale getiriyor"

CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, bazı politikaların kayıt dışını teşvik ettiğini öne sürerek, "Örneğin akaryakıt ve sigaradaki vergi oranlarının çok yüksek olması bu alandaki kaçakçılığı cazip hale getiriyor" dedi.
     TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Maliye Bakanlığı'nın bütçesi üzerinde görüşmeler sürüyor.
     Komisyonda söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Hazine arazilerinde kira ve ecri misil bedellerinin çok yüksek olduğu konusunda şikayetlerin bulunduğunu söyledi. 2-B arazilerinin araziyi kullanan ve ihtiyacı olan köylüye bedelsiz verilmesini arzu ettiklerini, fakat Hükümet'in konuya bakışının farklı olduğunu belirten Kurt, "Süre uzatımına rağmen 2B başvurularının yüzde 68 seviyesinde kalmış olmasının da yeterli olmadığını düşünüyorum" dedi.
     Bazı politikaların kayıt dışını teşvik ettiğini kaydeden Kurt, "Örneğin akaryakıt ve sigaradaki vergi oranlarının çok yüksek olması bu alandaki kaçakçılığı cazip hale getiriyor" diye konuştu.
     CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, özellikle günümüzde "kuşaklararası bütçeleme" yaklaşımı diye bir bütçeleme yaklaşımının gündemde olduğunu, Türkiye'de de bütçe yaparken günü kurtarmak değil, gelecek kuşakları düşünerek bütçe yapılması gerektiğini söyledi.
     Vergi reformu konusunda ciddi bir adım atılmadığını ifade eden Türeli, sosyal tarafları gözeten bir vergi reformunun yapılması gerektiğini bildirdi. Türeli, AK Parti iktidarları döneminde prim afları, 2-B, bedelli askerlik ve özelleştirmeler gibi bir defalık gelir sağlayan imkanların da yeterince değerlendirilemediğini savundu.
     CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın "şeker fabrikalarının yakasını bırakması" gerektiğini ifade ederek, "Bırakın bu insanlar kendi kendine çalışsın, kendi kendine yatırımlarını yapsın, ne istiyorsunuz şeker fabrikalarından Ahmet bey (Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu)" diye konuştu.
     Vergi beyanname bedellerinde küçük mükellefler aleyhine adaletsizlik olduğunu kaydeden Aslanoğlu, belli bir miktara kadar beyanname bedeli alınmaması gerektiğini söyledi.
     Kuyumculuk sektöründe bir "pırlanta sorunu" olduğunu ifade eden Aslanoğlu, "Yurt dışından gelen pırlantaların hepsi çantada geliyor, işlenip çantada gönderiliyor. Türkiye'de bu şekilde çalışan on binlerce kişi var. İndirim demiyorum, ama burada ÖTV yerine KDV tahsili yapılsa hemen hemen aynı miktara gelir elde edilir" dedi.
     CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş ise tüketime dayalı büyüme modelinde ısrar edildiğini ve göz göre göre borç ekonomisinin şişirildiğini savundu. Gümüş, AK Parti iktidarları döneminde dolaylı vergilerin çok arttığını da ileri sürerek, "Vergi adaleti sorununu çözmek zorundasınız. Yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin hale getiren vergi sistemi terk edilmelidir" diye konuştu.
     Örtülü ödenek ve özel güvenlik harcamalarının da kendilerini rahatsız eden konular olduğunu belirten Gümüş, "örtülü ödenek miktarının geçen yıl katrilyonu aştığını, demokratik bir ülke için bu kadar örtülü ödeneğin tartışılması gereken bir konu olduğunu" savundu.
     AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, faiz oranlarının inmesinin tasarrufları olumsuz etkilediğini söyledi. Yüksel, ihracatın, ekonomik büyümenin motoru durumuna getirilmesi gerektiğini belirterek, Çin, Hindistan, Rusya gibi ülkelere de ihracatta öncelik verilmesinin önemine işaret etti.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir