"2013'te e-ticaret"

  • Yazı boyutu
"2013'te e-ticaret"

ETİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Yılmaz:"2013'te e-ticaret hacminin 50 milyar liranın üzerine çıkmasını hedefliyoruz"

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Yılmaz "2013'te e-ticaret hacminin 50 milyar liranın üzerine çıkmasını hedefliyoruz" dedi.
     Türkiye e-ticaret sektörünün yüzde 90'ını temsil eden Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oktay Yılmaz, Bilişim Zirvesi'nde "e-ticaret, M-ticarette Sonraki Adım" adlı forumda yaptığı konuşmada, e-ticaretin genç nüfus nedeniyle Türkiye'de yükselişte olduğunu belirterek, 2013'te e-ticaret hacminin 50 milyar liranın üzerine çıkacağını öngördüklerini belirtti.
     Türkiye'nin taşıdığı potansiyele değinen Yılmaz, 19 yaş altının toplam nüfusun yüzde 34'ünü, 35 yaş altındakilerin ise toplam nüfusun yüzde 59'unu oluşturduğunu belirterek, bu açıdan bakıldığında Türkiye'de e-ticaretin hızla yükseleceğini tahmin ettiklerini vurguladı. Yılmaz, 2010'dan 2011'e kadar geçen sürede e-ticaret hacminin 22 milyar liraya geldiğinin de altını çizerek, ürün satışı yapan sitelerin buradaki payının tahminen 4 milyar lira olduğunu belirtti. Yılmaz ayrıca, yurt içi ve yurt dışı kart kullanımının da 2010 yılında 2 milyon 958 bin, 2011'de 4 milyon 711 bin, 2012'de ise 7 milyon 13 bin olduğunu söyleyerek, gittikçe büyüyen bu eğilimin genç nüfusun e-ticarete etkisi olduğunu ifade etti.
     Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:
     "2012 hedeflerimiz şimdilik gerçekleşmiş görünüyor. Bu sene için e-ticaret hacminin yaklaşık 33 milyar lira olacağını öngörmüştük. 2013'te ise 50 milyar liranın üzerine çıkmasını hedefliyoruz. Bu rakamların gerçekleşmesi için Türkiye'nin taşıdığı potansiyelin farkında olması gerekiyor. Ayrıca yeniliklere açık yapısı, adaptasyon gücünün yüksekliği, girişimci ruhu ve yatırımcı firmaların ülkemize ilgisi sayesinde de hacim gittikçe büyüyecektir."
    
    
    


Bu haberi 294 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir