2013 Nisan’ında IMF borcunu kapatıyoruz

  • Yazı boyutu
2013 Nisan’ında IMF borcunu kapatıyoruz

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin IMF’ye kalan 2.3 milyar dolarlık borcunu 2013 Nisan’ında tümüyle ödenip kapatılacağını açıkladı.

İktidarı ilk devraldıklarında 23.5 milyar dolar olan IMF’ye borcun bugün onda bire düşürülerek 2.3 milyar dolara indirildiğini belirten Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda şöyle dedi: “Biz artık IMF ile Stand By görüşmeleri de yapmıyoruz. O da bizim için bitti. Boru da ödeye ödeye bu seviyeye çektik ve belirlenen takvim çerçevesinde borcu tamamen ödeyecek ve kapatacağız. İstersek onu biz hemen öderiz, ama önümüzdeki nisan ayına kadar düşük faizli olması nedeniyle biz bu yolu izliyoruz, 2013’ün Nisan’ında bu da bitmiş olacak.

Yatırımlarda yüzde 76 artış

Türkiye 1954 yılından itibaren küresel yatırım çekebilmek için çok büyük mücadele verdi. Her hükümet döneminde küresel yatırımcıyı çekebilmek için çalışmalar yapıldı. Ancak bizim dönemimize kadar bazı istisnalar dışında Türkiye’ye gelen doğrudan yatırım miktarı 1 milyar doları ne yazık ki aşamadı. Biz 2007 yılında 22 milyar dolar ile bu noktada tarihi bir seviye yakaladık. 2008 ve sonrasında küresel ekonomik kriz nedeniyle tüm dünyada yatırımlarda önemli miktarda azalma oldu. Ancak Türkiye 2008 yılında 18.5 milyar dolar, 2009 yılında 8.4 milyar dolar, 2010 yılında 9 milyar dolar yatırım çekti. 2011 yılında ise Türkiye’ye 16 ilyar dolar tutarında uluslararası yatırım yapıldı. Uluslararası kuruluşların yatırımcılar nokatsında tahmini yüzde 18.5 idi, biz ise yüzde 76 oranında artış kaydettik.

9 yılda 110.5 milyar dolar

2003’ten 2011 sonuna kadar 9 yılda toplamda 110.5 milyar dolar doğrudan yatırımı Türkiye’ye kazandırdık. İstanbul’u bir yandan uluslararası finans merkezsiz haline getirirken, bir yandan da uluslararası yönetim merkezine dönüştürüyoruz. Şu anda çok büyük bazı uluslararası kuruluşlar bölge çalışmalarını İstanbul merkezli yapmaya başladılar.”

Başbakan’dan memur zammı yorumu:

Sonumuz Yunanistan gibi olur.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dün TBMM’den ayrılırken, hükümet ile memurlar arasındaki toplu sözleşme sürecinde, memur sendilarının yaptığı eylemin anımsatılması üzerine şunları söyledi: “Sendikalar bu tür manevralar yapabilir. Grev hakkının ne zaman ve nasıl doğacağı belli. Şu anda böyle bir hakkın kullanılması için gerekli ortam yok. İşçi ve memuru bugüne kadar enflasyona ezdirmedik, bugünden sonra da ezdirmeyiz. Türkiye’yi bir bütün olarak ele almak zorundayız ve bu ülke eğer bir zaafa uğrarsa, bizim akıbetimiz de Yunanistan, İspanya’nın akıbetine uğrar. Biz Türkiye’yi, böyle bir akıbete duçar bırakamayız. Şu anda bir mali disiplin içinde yürüyorsak, eğer ekonomik büyümemiz şu anda başarılı bir şekilde sürdürülüyorsa bu, hesaplar iyi yapıldığı içindir. Yoksa sendikalar, anlar olmuştur ki yüzde 30, yüzde 50, yüzde 100 zam istemiştir. Şu anda bu işin ekonomik sorumluluğunu, yükünü kendileri hissetmesi lazım. Eğer bunu hissetmezlerse, bu ülkeye de yanlış yaparlar. Onun için burada aklı selimi öne çıkarmak suretiyle, karşılıklı görüşmelerle 9.5 seneyi nasıl yönettiysek, bundan sonrasını da böyle yöneteceğiz.”

Kaynak:Hürriyet
 

 

 


Bu haberi 219 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir