2013-2015 Dönemi Bütçe Çağrısı -Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı hazırlık çalışmalarını…

  • Yazı boyutu
2013-2015 Dönemi Bütçe Çağrısı
  -Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı hazırlık çalışmalarını…

2013-2015 Dönemi Bütçe Çağrısı -Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı hazırlık çalışmalarını yönlendirmek üzere OVP (2013-2015) Bakanlar Kurulu, OVP esas alınarak hazırlanan Orta Vadeli Mali Plan (2013-2015) ise Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildi

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı hazırlık çalışmalarını yönlendirmek üzere Orta Vadeli Program (OVP) (2013-2015) Bakanlar Kurulu tarafından, OVP esas alınarak hazırlanan Orta Vadeli Mali Plan (2013-2015) ise Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildi.
     Maliye Bakanlığı'nın "2013-2015 Dönemi Bütçe Çağrısı"na ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.
     Buna göre, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı hazırlık çalışmalarını yönlendirmek üzere Orta Vadeli Program (2013-2015) Bakanlar Kurulu, Orta Vadeli Program esas alınarak hazırlanan Orta Vadeli Mali Plan (2013-2015) ise Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edildi.
     Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, Bakanlık tarafından hazırlanan ve bütçe çağrısının ekinde yer alan Bütçe Hazırlama Rehberi ile Kalkınma Bakanlığı'nca hazırlanan Yatırım Genelgesi ve eki Yatırım Programı Hazırlama Rehberine uygun olarak 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin bütçe tekliflerini hazırlayacak. 2013-2015 döneminde büyümeyi potansiyel seviyesine çıkarmak, istihdamı artırmak, enflasyonla mücadeleye devam etmek, cari işlemler açığındaki düşüş eğilimini sürdürmek, yurt içi tasarrufları artırmak, kamu dengelerini iyileştirmek ve bunların sonucunda makroekonomik istikrarı güçlendirmek, maliye politikasının temel önceliklerini oluşturacak.
     Kamu kaynaklarının kullanımında, Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Mali Plan'da belirlenen politika ve öncelikler doğrultusunda hareket edilecek, yürütülen faaliyet ve projeler gereklilik, etkinlik ve verimlilik açısından gözden geçirilerek kamu harcamalarının sağlıklı bir temele kavuşturulması sağlanacak.
     Mali yönetim ve iç kontrol ile iç denetim faaliyetlerinin genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde etkin bir şekilde uygulanması için gerekli çalışmalar sürdürülecek, bu faaliyetlere yönelik teknik ve idari kapasite artırılacak. Mali saydamlık ve hesap verebilirliğin güçlendirilmesi amacıyla kamu idarelerinde stratejik planlama ve performans esaslı bütçeleme uygulamaları yaygınlaştırılacak ve diğer idari ve hukuki düzenlemelere devam edilecek.
     Kamu idareleri, Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Mali Plan, Bütçe Çağrısı ve eki Bütçe Hazırlama Rehberi ile Yatırım Genelgesi ve eki Yatırım Programı Hazırlama Rehberinde yer alan makro politikalar, hedef ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükler, ödenek teklif tavanları, genel ilkeler ve standartlar ile çok yıllı bütçeleme anlayışını esas alarak gider ve gelir tekliflerini sunacak.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir