2012 yılının dokuz ayında TEB'in net karı 370 milyon lira oldu -TEB Genel Müdürü Varol Civil:…

  • Yazı boyutu
2012 yılının dokuz ayında TEB'in net karı 370 milyon lira oldu
     -TEB Genel Müdürü Varol Civil:…

2012 yılının dokuz ayında TEB'in net karı 370 milyon lira oldu -TEB Genel Müdürü Varol Civil: -"Ülkemizin geleceğinde, toplumun en temel birimi olan ailelerin ekonomisinin doğru yönetilmesi büyük önem taşıyor" -"Türkiye'nin ekonomi bankası olarak vereceğimiz ücretsiz eğitimlerle ailelerin finansal durumunu iyileştirmeyi ve bu sayede onlara daha iyi bir hayat sunmayı hedefliyoruz"

Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) 2012 yılının dokuz ayındaki net karı 370 milyon lira oldu.
     Yapılan açıklamaya göre, TEB'in 30 Eylül 2012 tarihli mali tabloları bugün İMKB'de yayınlandı. 2012 yılının ilk dokuz ayında TEB'in karı vergi öncesi 485 milyon lira, vergi sonrası 370 milyon lira olarak gerçekleşti, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 198 oranında net kar artışı gözlendi.
     TEB'in 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle aktif toplamı yılın başından itibaren yüzde 12 oranında artarak 42,5 milyar liraya ulaştı. Aynı dönemde toplam mevduat ise yüzde 22 oranında arttı.
     Sektör ortalamasının üzerindeki bu artış oranıyla TEB'in toplam mevduatı 27,9 milyar liraya ulaştı.
     Yılın ilk dokuz ayında öz kaynakları yüzde 11 oranında artarak 4,7 milyar liraya çıkan TEB'in ilk olarak bu dönem Basel II kurallarına uygun olarak hesaplanan sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 15,6'ya yükseldi.
     TEB'in ekonomiye ve müşterilerine her zaman sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan nakit kredilerin toplam aktifler içerisindeki payı yüzde 68'ler seviyesinde gerçekleşti. Toplam 28,9 milyar liraya ulaşan kredilerin içinde, KOBİ kredilerinin payı ise yüzde 47 oldu.
     Aktiflerinin kalitesini her zaman ön planda tutan TEB'in takipteki kredi oranı yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.
    
     -"KOBİ bankacılığı alanındaki öncü faaliyetlerimiz devam edecek"-
    
     TEB Genel Müdür Varol Civil de, KOBİ bankacılığı alanındaki öncü faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti.
     Civil, "KOBİ'lere finansman desteğinin yanı sıra finansal olmayan hizmetler de sunduğumuz KOBİ Bankacılığı ile International Finance Corporation (IFC) tarafından bu alanda dünyada en iyi 3 bankadan biri olarak gösterilmemizin ardından, IFC ile birlikte Lübnan, Pakistan, Tunus, Bangladeş, Güney Afrika ve Nijerya'ya giderek finansal olmayan hizmetlerin KOBİ'lere en etkin şekilde aktarılabilmesi için atılacak adımlar hakkında yol gösterici seminerler vermeye başladık" değerlendirmesini yaptı.
     Bunun yanında BNP Paribas bünyesindeki bankalarla da benzer paylaşımlar yapan TEB KOBİ Bankacılığı'nın, BNP Mısır'ın KOBİ müşterileri için başlattığı eğitimlere TEB KOBİ Akademi Eğitimleri ile ilham kaynağı olduğunu aktaran Civil, TEB KOBİ Bankacılığı'nın, tüm bu çalışmalarıyla dünyanın en saygın ödül organizasyonlarından biri olarak kabul edilen International Business Awards kapsamındaki Stevie Awards yarışmasından 3 yeni ödül daha alarak, bugüne kadar aldığı ödül sayısını 26'ya ulaştırdığına dikkati çekti.
    
     -TEB Aile Akademisi-
    
     Civil, bireysel bankacılık alanındaki gelişmelere ilişkin de, şunları kaydetti:
     "Ülkemizin geleceğinde, toplumun en temel birimi olan ailelerin ekonomisinin doğru yönetilmesi büyük önem taşıyor. Bu bağlamda, Ekim ayında aile bireylerine finansal okuryazarlık kazandırmayı amaçladığımız TEB Aile Akademisi'ni lanse ettik. Türkiye'nin ekonomi bankası olarak vereceğimiz ücretsiz eğitimlerle ailelerin finansal durumunu iyileştirmeyi ve bu sayede onlara daha iyi bir hayat sunmayı hedefliyoruz.
     TEB Aile Akademisi'nin ücretsiz eğitimlerine müşterimiz olsun olmasın ailesinin ekonomisini daha iyi yönetmek isteyen herkes davetli. Bu eğitimlerde işleyeceğimiz konuların temelinde ev ekonomisi yatıyor. Gelir-gider dengesini sağlamak, kredi ve kredi kartlarını doğru kullanarak bilinçli borçlanmak, tasarruf etmeye başlamak ve bu tasarrufları en doğru şekilde değerlendirmek konusundaki yönlendirmelerimizi içeren bu eğitimleri düzenli olarak veriyor olacağız. 2012 sonuna kadar 20 bin kişiyi bu programdan yararlandırmayı hedefliyoruz."
    
     -Türkiye'nin En İyi Kurumsal İnternet Bankası ödülü-
    
     Bu yıl TEB olarak bireysel bankacılık alanındaki ulusal ve uluslararası ödüllerin gurur duydukları bir diğer konu olduğunu ifade eden Civil, bir çok ilki gerçekleştirdikleri dijital bankacılık alanında bu dönem de birçok yeni uygulamayı müşterilerine sunarak öncü rolünü devam ettirdiklerini anlattı.
     Sade ekran görüntüsü, kolay ve anlaşılır yapısı ile kullanıcılarına farklı bir deneyim sunan TEB Pratik İnternet Şubesi'nin, 10. altın örümcek web ödülleri internet şubesi kategorisinde birinci seçildiğini anımsatan Civil, şu bilgileri verdi:
     "Kurumsal internet şubemiz, dünyanın en saygın iş ve finans dergilerinden Global Finance'in düzenlediği "Avrupa'nın En İyi Bankaları" yarışmasında 'Türkiye'nin En İyi Kurumsal İnternet Bankası' ve 'Avrupa'da En İyi Online Nakit Yönetimi Hizmeti Sunan İnternet Bankası' ödüllerini aldı. Ayrıca International Business Awards kapsamında düzenlenen Stevie Awards'ta bireysel bankacılık olarak da 4 ödül kazandık."
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir