2012 Yılı Meslekte Etik Davranışları Teşvik Ödülleri Töreni -Sayıştay Başkanı Akyel'e "Çağdaş…

  • Yazı boyutu
2012 Yılı Meslekte Etik Davranışları Teşvik Ödülleri Töreni
  -Sayıştay Başkanı Akyel'e "Çağdaş…

2012 Yılı Meslekte Etik Davranışları Teşvik Ödülleri Töreni -Sayıştay Başkanı Akyel'e "Çağdaş Denetim" ödülü verildi

Toplumsal Etik Derneği'nce düzenlenen "2012 Yılı Meslekte Etik Davranışları Teşvik Ödülleri" sahiplerini buldu.
     Toplumsal Etik Derneği Başkanı Ahmet Akgün, ATO Meclis Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, derneğin kötülüklerle mücadele etmek için kurulduğunu söyledi.
     Etik sorunların giderilmesinin, toplumun her kesimini ilgilendirdiğini dile getiren Akgün, "Ahlaki yozlaşma ve çöküntüyü terör kadar tehlikeli görmekteyiz. Bundan dolayı dernek olarak 2004 yılından beri çaba sarf etmekteyiz" dedi.
     Akgün, seçici kurulun, ödüle layık görülenlerin yaşamı, meslek onuru ve etik davranış ilkelerine bağlılığını göz önüne alarak seçim yaptığını belirtti. Ahmet Akgün'ün konuşmasından sonra ödüller sahiplerine verildi.
     Bu yıl, Çağdaş Denetim ödülü Sayıştay Başkanı Doç. Dr. Recai Akyel'e, Dürüst İdareci ödülü Türk İdareciler Derneği Başkanı Saffet Arıkan Bedük'e, Onur ödülü Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı İoanna Kuçuradi'ye, Deontoloji ödülü Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin'e, İlkeli Bürokrat ödülü Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş'a, Gönüllülük ve Fedakarlık ödülü Tema Vakfı Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu'na, Yaşamda Özveri ödülü TRT Ömür Dediğin Belgeseli'nin yapımcısı Zeliha İlhan Doymuş'a, Halkın Sanatçısı ödülü merhum Neşet Ertaş anısına amcasının oğlu Birol Ertaş'a verildi.
    
     -"Etik kavramı içselleştirilmeli"-
    
     Plaketi Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Alparslan Altan'dan, belgesini Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin'den alan Sayıştay Başkanı Recai Akyel, etik kavramının küresel düzeyde çağdaş bir kavram olduğunu belirtti.
     Etik kavramın bireysel, mesleksel, kurumsal ve toplumsal olarak içselleştirilmesi gerektiğini ifade eden Akyel, "Sadece işimize geldiği, zarar gördüğümüz zaman değil, her zaman etik davranmayız ve etik düşünmeliyiz" dedi.
     Akyel, kamu görevlilerinin hukuka uygun, şeffaf, hesap verebilir nitelikte, kamu menfaatini düşünerek, adil ve hakkaniyet içinde hizmet sunmasının zorunluluk olduğunu söyledi.
     Recai Akyel, etik değerlerinin yaşatılmasının kamu gücünün yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının, dernek ve vakıfların da görevi olduğunu kaydetti.
    
     -"Toplumsal değerler yok olmak üzere"-
    
     Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, toplumsal değerlerin birçoğunun yok olmak üzere olduğunu ifade ederek, bunlardan birinin de etik değerler olduğunu belirtti.
     Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Altan ise son yıllarda ihmal ve ihlal edilen etik değerlerin, öne çıkarılması ve korunması gerektiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 306 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir