2012 Uluslararası Kooperatifler Yılı -Kooperatifçilik Hatıra Pulları ve ilk gün zarfı yarın…

  • Yazı boyutu
2012 Uluslararası Kooperatifler Yılı
  -Kooperatifçilik Hatıra Pulları ve ilk 
  gün zarfı yarın…

2012 Uluslararası Kooperatifler Yılı -Kooperatifçilik Hatıra Pulları ve ilk gün zarfı yarın tedavüle giriyor

Birleşmiş Milletler'in (BM) kooperatiflerin önemine dikkati çekmek amacıyla 2012 yılını "Uluslararası Kooperatifler Yılı" (UKY) olarak ilan etmesi dolayısıyla hazırlanan zarf ve pullar, yarın tedavüle çıkacak.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, BM'nin kooperatiflerin önemine dikkati çekmek amacıyla 2012 yılını "Uluslararası Kooperatifler Yılı" olarak ilan ettiği belirtilerek, bu kararla kooperatifler hakkında farkındalık oluşturmak, kooperatiflerin kurulması ve güçlendirilmesini desteklemek ve hükümetleri bu yönde teşvik etmenin amaçlandığı ifade edildi.
     BM kararının ardından, yıl kapsamında kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve kooperatif bilincin artırılmasına yönelik faaliyetlerin planlı olarak gerçekleştirilmesi amacıyla "2012 Uluslararası Kooperatifler Yılı Eylem Planı" hazırlandığının bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Eylem Planında 19 numara altında 'Hatıra pul bastırılması' olarak yer verilen faaliyet gereğince, Komite Sekretaryası görevini yürüten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğümüzce PTT Genel Müdürlüğü ile yürütülen çalışmalar sonucu '2012 Uluslararası Kooperatifler Yılı Hatıra Pulları ve İlk Gün Zarfı' hazırlandı ve yarın tedavüle girmesine karar verildi."
     Kooperatif farkındalığının artırılması açısından önemli olan bu faaliyetle birlikte hem yurt içinde hem de yurt dışında geniş kitlelere ulaşılmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada, bu amaçla hazırlanan iki ayrı çalışmanın ilgilenen herkesin hizmetine sunulduğu ifade edildi.
     Açıklamada, bu tasarımlarda, işleyişine yardımlaşma ve dayanışma gibi yedi temel ilkenin rehberlik ettiği Kooperatifçilik ile Türkiye'nin 2023 hedeflerine taşınması, daha iyi bir Türkiye'nin kurulması, ilkelere dayalı kooperatifçilik işletme modeliyle dünyanın tüm yükünün taşınabileceği, yardımlaşma ve dayanışmayla her işin üstesinden gelinebileceğinin vurgulandığı bildirildi.
     Bu yıla özel hazırlanan zarf ve pullar, tedavüle çıktığı gün ve sonrasında PTT şubelerinden alınabilecek. Ankara iline özel olarak ilk gün zarfların üzerinde UKY'ye özgü damga da kullanılacak.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir