"2012'nin Ekonomi Değerlendirmesi ve 2013 Yılından Ekonomiden Beklentiler" -Okan Üniversitesi…

  • Yazı boyutu
"2012'nin Ekonomi Değerlendirmesi ve 2013 Yılından Ekonomiden 
Beklentiler"
  -Okan Üniversitesi…

"2012'nin Ekonomi Değerlendirmesi ve 2013 Yılından Ekonomiden Beklentiler" -Okan Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Berksoy: "Suriye konusunu abartarak götürürsek, bu bizim için büyük bir risk" -Bahçeşehir Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökçe: "2013'de büyüme, dengeli ve kontrollü olacaktır. İşsizlikte çok kötü durumda değiliz. Avrupa'da sekizinci sıradayız. Bizden kötü durumda Avrupa ülkeleri var. Toplum olarak birbirimize güvenmeyi öğrenmeliyiz. İthal portakal almayıp, kendi portakalımızı sıkmalıyız"

Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy, 2013'ün kötü senaryolarından birinin risklerin artışı ile kriz yaşanması durumu olduğunu belirterek, "Suriye konusunu abartarak götürürsek, bu bizim için büyük bir risk" dedi.
     Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası'nda (OTSO) düzenlenen "2012 Yılının Ekonomik Durumu ve 2013 Yılından Beklentiler" panelinde konuşan Berksoy, 2009 krizi sonrasında hem dünyanın hem de Türkiye'nin yavaşladığını, Türkiye'nin krizden en hızlı çıkan ülke olduğunu söyledi.
     Türkiye'de risk üretmeyi iyi bilen bir siyasi yapı olduğunu ileri süren Berksoy, "2012'yi bizden de kaynaklanan nedenlerle yavaşlayarak geçirdik. Son 25 yılda, 6 krizimiz var, bunların 4'ünü kendimiz üretmişiz. Bundan uzak durmalıyız. Geride kalan yılda iki büyük risk var. Güney komşumuzla savaş noktasına gelmemiz, büyük bir risk. 2013 ile 2012 arasında çok fazla farklılıklar gösterir. Bu yılın bir kötü senaryosu risklerin artışı ile krizlerin yaşanabileceği. Suriye konusunu abartarak götürürsek, bu bizim için büyük bir risk" diye konuştu.
    
     -"İthal portakal almayıp, kendi portakalımızı sıkmalıyız"-
    
     Bahçeşehir Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Gökçe de Türk ekonomisine dün, bugün ve yarın şeklinde bakmak gerektiğini dile getirerek, "Büyümede tersine dönüş başladı. 2013, normalleşme ve makul büyüme yılı olacak. Bu, iyi bir mesaj" dedi.
     Türkiye'nin 2001'de yaşadığı krizde 30 bankanın battığına dikkati çeken Gökçe, şunları kaydetti:
     "Biz bankaları tamir ettik. 2009 krizine hazırlıklı bir ülkeydik biz. Dolayısıyla da krizleri en az zararla atlattık. Türkiye nüfusunun yüzde 75'i kentte yaşıyor. Köyden kente göç sonucunda, müthiş bir tüketim toplumu olduk. Krizlere rağmen sonraki iki yılda Türkiye, rekor seviyede büyüdü ve bu da cari açığı arttırdı. Dünyada bir kriz söz konusu. Biz, bu şartlarda dış denge açığını kapatmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla da büyümeyi frenledik. Enflasyonda sevindirici rakamlar geldi. 2013'de büyüme, dengeli ve kontrollü olacaktır. İşsizlikte çok kötü durumda değiliz. Avrupa'da sekizinci sıradayız. Bizden kötü durumda Avrupa ülkeleri var. Toplum olarak birbirimize güvenmeyi öğrenmeliyiz. İthal portakal almayıp, kendi portakalımızı sıkmalıyız."
    
    
    

Bu haberi 103 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir