2012 bütçe gerçekleşmeleri (1) -Maliye Bakanı Şimşek: -"2013 yılında enflasyondaki düşüşün…

  • Yazı boyutu
2012 bütçe gerçekleşmeleri (1)
  -Maliye Bakanı Şimşek: 
  -"2013 yılında enflasyondaki düşüşün…

2012 bütçe gerçekleşmeleri (1) -Maliye Bakanı Şimşek: -"2013 yılında enflasyondaki düşüşün devam etmesini bekliyoruz. Yüzde 5,3'e gerilemesini hedefliyoruz" -"2011'in son çeyreğinden itibaren girilen yumuşak iniş sürecini Hükümetimiz iyi yönetti" -"2013'te büyümeyi yüzde 4 olarak tahmin ediyoruz. Ama bunun üzerine çıkacağına dair bir çok beklenti ve değerlendirme var"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyondaki düşüşün 2013 yılında da devam etmesini beklediklerini belirterek, "Enflasyonun yüzde 5,3'e gerilemesini hedefliyoruz" dedi.
     Şimşek, Bakanlık'ta düzenlediği "Makroekonomik Gelişmeler ve 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısında, küresel finansal krizin üzerinden 5 yıl geçmesine karşın küresel büyümenin yavaş, işsizliğin yüksek seyrettiğini belirterek, bu anlamda 2012 yılının zor geçtiğini söyledi.
     Gelişmekte olan ekonomilerde de 2012 yılında potansiyelin oldukça altında büyüme gerçekleştiğini ifade eden Şimşek, "Özellikle bölgemizde jeopolitik gerginliklerin de oldukça yüksek seyrettiği bir dönemi geride bıraktık" dedi.
     Birçok uluslararası kuruluşun dünya ekonomisine ilişkin öngörülerini yılbaşına oranla aşağı yönlü revize ettiğine dikkati çeken Şimşek, IMF tahminlerine göre 2012 yılı için küresel büyümenin yüzde 3,3, 2013 yılında ise yüzde 3,6 gerçekleşeceğini kaydederek, tahminlerin bir önceki yıla göre 0,7-0,8 puan civarında aşağı yönlü olduğuna işaret etti.
    
     -"Yumuşak inişi iyi yönettik"-
    
     2013'ün başı itibarıyla küresel ekonomiye ilişkin beklentilerin oldukça olumlu olduğunu anlatan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Özellikle ABD'deki mali uçurum konusunda kısmi de olsa bir çözümün bulunmuş olması iyimserliği artırıyor. Ayrıca Avro Bölgesi'nde alınan tedbirler, kararlar en azından yatırımcı tedirginliğini azaltmış, nispi bir istikrar sağlamıştır. Risk göstergelerinde önemli bir iyileşme gözlemlenmektedir. Bu çerçevede baktığınız zaman İspanya, İtalya, Yunanistan gibi sorunlu ekonomilerde 10 yıllık tahvil faizlerinin düşüşe geçtiğini, kriz dönemine oranla oldukça aşağıda seyrettiğini göreceksiniz."
     2012'nin Türkiye ekonomisi açısından da önemli bir yıl olduğunu belirten Şimşek, küresel ekonomideki olumsuzluklara rağmen geçen yıl Türkiye ekonomisinin istikrarını ve güçlü makro ekonomik dengelerini koruduğunu anlattı.
     2011'in son çeyreğinden itibaren girilen yumuşak iniş sürecini AK Parti Hükümeti'nin iyi yönettiğini vurgulayan Şimşek, söz konusu süreçte ekonominin kontrollü olarak yavaşladığını, cari açığın büyük oranda daraldığını, enflasyonist baskıların azaldığını, bütçe dengelerinde çok ciddi bir bozulma yaşanmadığını ifade etti.
    
     -"Enerjide dışa bağımlı olmasaydık..."
    
     AB'deki sıkıntıların ve jeopolitik risklerin Türkiye'ye yansımalarının önemli düzeyde olduğunu belirten Şimşek, "Bütün bu faktörlerin gerek reel ekonomiye, gerek finansal piyasalara yansıması, bu süreç iyi yönetilmese çok daha olumsuz olacaktı. 2012 yılını yüzde 3'e yakın bir büyüme ile kapatacak olmamız, bu anlamda yine de bir başarı olarak görülebilir" diye konuştu.
     Geçen yıl iç talebi kontrol altında tuttuklarını ifade eden Şimşek, yüksek petrol fiyatları, ve AB'deki sıkıntılara rağmen cari açığı aşağı çekme konusunda başarılı olduklarını söyledi.
     2011 yılının Ekim ayında cari açığın 78,4 milyar dolara yükseldiğini hatırlatan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Kasım 2012'ye baktığımız zaman açığın 51,9 milyar dolara indiğini görüyoruz. Yani, Türkiye yumuşak iniş döneminde cari açığını 26,5 milyar dolar aşağı çekmiştir. Bu da önemli bir başarı. Bu başarı AB'deki kötü gidişata rağmen, petrol fiyatlarının yüksek seyretmesine rağmen sağlanan bir başarıdır. Bizim 12 aylık enerji ithalatımız 60 milyar dolar. Cari açığımız 51,9 milyar dolar. Yani biz enerjide dışa bağımlı olmasak 8,1 milyar dolarlık cari fazlamız bile olabilirdi."
    
     -Enflasyon ve büyüme-
    
     Enflasyon konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şimşek, 2011'de enflasyonun yüzde 10,5'e kadar yükseldiğini anımsattı.
     Aldıkları politika tedbirleri sayesinde enflasyonun yüzde 6,2'ye gerilediğini belirten Şimşek, "Yüzde 6,2'lik enflasyon son 44 yılın en düşük tüketici enflasyonu olmuştur" diye konuştu.
     2013'te enflasyondaki düşüşün devam etmesini beklediklerini ve hedeflenen yüzde 5,3'e gerilemesini öngördüklerini kaydeden Şimşek, orta ve uzun vadede hedeflerinin enflasyonu düşük tek haneli rakamlara indirmek olduğunu söyledi.
     2013'ün Türkiye'nin güçlü ve dengeli büyümeye döneceği bir yıl olacağını ifade eden Şimşek, "2013 yılında, iç talebin etkisiyle büyümenin 2012'ye göre hızlanmasını öngörüyoruz. Tabii ki büyümeyi yüzde 4 olarak tahmin ediyoruz. Ama bunun üzerine çıkacağına dair bir çok beklenti ve değerlendirme de söz konusudur" dedi.
     Küresel büyümeye ilişkin beklentilerin ve AB'deki toparlanmanın Türkiye'ye olumlu yansıyacağını dile getiren Şimşek, 2012'nin son çeyreğindeki öncü göstergelere bakıldığı zaman bunların görülebileceğini ifade etti.
     2012'de enflasyonist baskıların azalması ile Merkez Bankası'nın elinin güçlendiğine dikkati çeken Şimşek, para politikası konusunda nispi bir gevşemenin olduğunu belirtti.
     Piyasa faizlerine paralel olarak kredi faizlerinde de düşüş yaşandığını hatırlatan Şimşek, "Bunun de reel ekonomiye olumlu yansımalarını beklemek lazım" diye konuştu.
     İstihdam konusunda da görüşlerini paylaşan Şimşek, küresel krizden bu yana 4 milyonun üzerinde istihdam yaratıldığını kaydetti.
     Yaratılan istihdamının önümüzdeki dönemde büyümeye destek vereceğini dile getiren Şimşek, kredi notundaki iyileşmenin de büyümeye olumlu yansıyacağını ifade etti.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir