2. Yurt Dışında Görevli Ticaret Müşavirleri Konferansı -Maliye Bakanı Şimşek (2): -"Enflasyon,…

  • Yazı boyutu
2. Yurt Dışında Görevli Ticaret Müşavirleri Konferansı
  -Maliye Bakanı Şimşek (2):
  -"Enflasyon,…

2. Yurt Dışında Görevli Ticaret Müşavirleri Konferansı -Maliye Bakanı Şimşek (2): -"Enflasyon, Merkez Bankasının tahminine paralel olarak düşmeye devam edecek" -"Türkiye'nin uzun vadede geleceği parlak ama bunun yurt dışındaki yatırımcılara iyi anlatılması gerekiyor" -"Türkiye'nin istihdam artışı aslında Avrupa'nın standart bir ülkesinde olsaydı o ülkede işsizlik sıfırlanırdı" -"Türkiye istihdam yaratan, büyüyen ve büyüme potansiyeli yüksek bir ülke"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun, Merkez Bankasının tahminine paralel olarak düşmeye devam edeceğini bildirdi.
     Şimşek, Ekonomi Bakanlığı'nda düzenlenen 2. Yurt Dışında Görevli Ticaret Müşavirleri Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin kısa, orta ve uzun vadede görünümüne ilişkin bir sunum yaptı. Amaçlarının Türkiye'de istihdamı ve üretimi artırmak olduğunu, bunun da yatırımlarla ve girişimcilerle gerçekleştirilebildiğini anlatan Şimşek, bu noktada ticaret müşavirlerine önemli görevler düştüğünü belirtti.
     Türkiye'nin uzun vadede geleceğinin parlak olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, bunun yurt dışındaki yatırımcılara iyi anlatılması gerektiğini kaydetti.
     Nüfusun şu anda yaklaşık 75 milyon, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) ise 772 milyar dolar olduğunu hatırlatan Şimşek, öngörülere göre 2050 yılında nüfusun 100 milyona yaklaşacağını, GSYH'nin ise 5-6 trilyon dolar aralığına ulaşacağını söyledi. Şimşek, 2050 yılında Türkiye'nin gerek ekonomi, gerekse nüfusun büyüklüğü olarak dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olacağını kaydetti.
     Ekonominin yılın ilk çeyreğinde bir miktar yavaşladığını, ikinci çeyrekten itibaren yeniden bir toparlanma sürecine girildiğine dikkati çeken Şimşek, şöyle konuştu:
     "Dünyada bu kadar sıkıntılar varken, özellikle kendi bölgemizde, Avrupa'da bu kadar problemler yaşanırken nasıl oluyor da Türkiye bu ivmeyi devam ettiriyor. Bu kısmen bizim yarattığımız istihdamla ilgilidir. Mevsimsel etkilerinden arındırılmış olarak 2007 yılının sonundan bu yana biz yaklaşık 3,7 milyon kişiye iş bulmuşuz.
     Türkiye'de şu anda işsizlik oranı yüzde 9 civarında. Avrupa Birliğinde özellikle Avro bölgesinde bu oran yüzde 11'i buldu. Yüzde 11, Avrupa için büyük bir kriz, büyük bir şok. Çünkü oralarda nüfus zaten yaşlı. Çalışma çağındaki nüfus eksi. Yani çalışma çağındaki nüfus azalıyor. Halbuki Türkiye'de öyle bir şey söz konusu değil. Türkiye'nin istihdam artışı aslında Avrupa'nın standart bir ülkesinde olsaydı orada işsizlik sıfırlanırdı. Şimdi Avrupa'da 2007 yılı sonuna göre işsiz sayısı 2 milyon kişi artmış durumda. Yani Avrupa bir tek kişiye net bazda istihdam yaratamamış. Özellikle Türkiye'yi pazarlarken bunu anlatmamız lazım. Çünkü Türkiye istihdam yaratan, büyüyen ve büyüme potansiyeli yüksek bir ülke. Şimdi siz paranızı Avrupa'ya mı koyarsanız, Türkiye'ye mi koyarsanız, Ticaret partneri olarak Türkiye'yi mi ön plana çıkarırsınız Avrupa'yı mı- Resim açık ve net."
    
     -"Türkiye'de enflasyon problemi yoktur"-
    
     Eskiden Türkiye'de enflasyonun yüksek olduğunu, zaman zaman 3 haneli rakamlara ulaştığını anımsatan Şimşek, böyle bir ülkede yatırım ve planlama yapılamayacağını anlattı. AK Parti hükümetleri döneminde enflasyonun ortalama yüzde 10'un altına düşürüldüğünü ifade eden Şimşek, bunun önemli olduğunu, böyle bir ortamda iş yapmanın daha kolaylaşacağını kaydetti.
     Enflasyonda bir aylık iniş çıkışların olabileceğini ifade eden Şimşek, "Türkiye'de enflasyonun yükselmesi için bir sebep var mı- Ben göremiyorum. Dolayısıyla enflasyon, Merkez Bankasının tahminine paralel olarak düşmeye devam edecek. Enflasyonun tek hanede olması yatırım için yeterlidir. Türkiye'de bu anlamda bir enflasyon problemi yoktur" diye konuştu.
    
     -Cari açık-
    
     Cari açık konusuna da değinen Şimşek, geçen yıl bazı faktörlerin etkisiyle cari açığın sürdürülmesi zor bir noktaya geldiğini ama bugün itibariyle yönetilebilir bir düzeyde bulunduğunu söyledi. Şimşek, "Cari açığın finansmanı, net hata noksan ve küresel doğrudan yatırımları da dikkate aldığınız zaman yönetilebilir düzeyde. Ama yine de bir sorun. Bu sorunu çözmek için bir çok yaptırımımız var" dedi.
     Şu anda dünyada en büyük sorunun borç, bütçe açığı ve zayıf yapılı bankalar olduğunu anlatan Şimşek, şöyle konuştu:
     "Türkiye, bütün bu konularda en güçlü ülkelerden bir tanesi. Türkiye bir çok anlamda normalleşmiş, makro riskleri az ama getirisi yüksek bir ülke. Türkiye gelişmekte olan bir ekonomi, makro risklerini iyi yönetiyor, makro riskler kontrol altında ve Türkiye'nin potansiyeli büyük."
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir