2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Demiryolları devletin kendi malı…

  • Yazı boyutu
2. Ticaret Müşavirleri Konferansı 
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Demiryolları devletin kendi malı…

2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Demiryolları devletin kendi malı olmak üzere, demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz" -"Hayırlı uğurlu olsun. Gelin kendi firmanızı kurun, daha ucuza taşıyın. Alın size imkan" -"Türkiye'yi dünyanın şampiyonlar ligine sokacağız. Biz şu anda play-off'da oynuyoruz. Şimdi gayemiz 2023'te Türkiye'yi süper ligde, şampiyonlar liginde oynatmaktır"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Demiryolları devletin kendi malı olmak üzere, demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Gelin kendi firmanızı kurun, daha ucuza taşıyın. Alın size imkan" dedi.
     Ekonomi Bakanlığı'nda gerçekleştirilen 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nın ardından Marriott Otel'de bir çalışma yemeği verildi.
     Yemeğe Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK iş konseyleri başkanları, ticaret müşavirleri ve işadamları katıldı.
     Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, başta kendisi olmak üzere tüm Ekonomi Bakanlığı personelinin, Türk yatırımcısı, işadamı için koşturmaya hazır olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin, memur maaşlarını ödeyebilmek için IMF'nin kapısında nöbet tuttuğu günleri çok iyi hatırladığını ancak bu koşturma sayesinde artık bunlara ihtiyaç kalmadığını vurgulayan Çağlayan, ticaret müşavirlerinin de anlayışlarında önemli değişiklik yaptıklarını ifade etti.
     Ticaret müşavirlerinin artık Türk işadamlarının yurt dışındaki yatırımlarında adeta onların bir yardımcısı olarak çalıştığını vurgulayan Çağlayan, başarıların elde edilmesinde bu anlayışın önemli katkısı olduğunu söyledi.
     Çağlayan, bundan 10 yıl önce bakanların, milletvekillerinin sokağa çıkamadığı günleri de hatırladıklarını belirterek, "Allah'a şükür ki biz başımız öyle dik geziyoruz ki.. Beni bilen bilir, tevazu sahibiyimdir ama konu Türkiye olunca, vallahi boyumu da kasılmaktan 2 santimetre uzatıp, başarılarınızı her yerde anlatıyorum. Allah bize yeter ki anlatacak başarı hikayeleri versin" diye konuştu.
     Bugün Avrupa'nın, 10 dakika sonra nereye gideceğini bilemezken Türkiye'nin 12 yıl sonrasını planladığına değinen Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Şimdi bizim yapacaklarımız var. Çünkü bize cumhuriyeti hediye edenlere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun arkadaşlarına boyun borcumuz var. Nedir o boyun borcu- Türkiye'yi müreffeh bir ülke haline getirmek. Ne yapacağız- Türkiye'yi dünyanın şampiyonlar ligine sokacağız. Biz şu anda play-off'da oynuyoruz. Şimdi gayemiz 2023'te Türkiye'yi süper ligde, şampiyonlar liginde oynatmaktır.
     Biz inanıyoruz ki sözde değil özde Atatürkçülük, özde vatan sevgisi, özde milliyetçilik tam da budur arkadaşlar. Bunun başka tarifi yok."
    
     -"Dünyanın her yerinde Türk okullarını ziyaret ediyorum"-
    
     Dünyanın neresine giderse gitsin Türk okullarını ziyaret ettiğini dile getiren Çağlayan, o okullardaki öğrencilerin her gün İstiklal Marşı'nı okuduklarını belirtti.
     Bu çocukların hem Türkçe'yi hemde Türkiye'yi tanıdıklarını aktaran Çağlayan, "Ne malum bu çocukların gelecekte ülkelerinde cumhurbaşkanı, başbakan, bakan olmayacakları- Ümit ediyorum ki önümüzdeki o günlerde bu çocuklar, üzerinde 'Made in Turkey' yazan Türk Havayolları'nın uçaklarıyla Türkiye'ye gelecekler" dedi.
     Türkiye'nin gerçekleştirdiği ihracata da değinen Çağlayan, söz konusu ihracatın kilogram fiyatının, Türkiye'nin rakipleri olan ülkelerinkinden daha düşük olduğunu söyledi.
     Ürünlere markanın, inovasyonun ve yüksek teknolojinin konulması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, "Bakanlığımızın uygulamış olduğu Turquality ve marka destek programı var. Girmiş olan 78 firmamızın ihracat rakamları ne oldu biliyor musunuz- Türkiye ortalaması 1 dolar 46 cent iken, şu anda Turquality marka desteğine girmiş, daha 5 yılını doldurmuş veya doldurmamış şirketlerimizin ihracat ortalama fiyatı, Türkiye ortalamasının tam yüzde 50 üzerinde, 2 dolar 14 cent. Bu, markaya, yüksek teknolojiye önem verdiğimizde hangi seviyelere geleceğimizin çok önemli bir göstergesi" diye konuştu.
     Yeni Teşvik Sistemi'ni hazırlarken Türk özel sektörünün görüşlerini aldıklarına işaret eden Çağlayan, bu kapsamda kendilerine 800 görüş geldiğini bildirdi.
     Bakan Çağlayan, önümüzdeki günlerde hazırladıkları kararname ve tebliğlerle Yeni Teşvik Sistemi'ni hızlı bir şekilde uygulamaya koyacaklarını bildirdi.
    
     -"Uzayan kol bizden olsun, bundan şeref duyarım"-
    
     Türkiye'ye gelen yabancı sermayeye de değinen Çağlayan, şunları söyledi:
     "Bundan kısa bir süre önce Türkiye'ye gelen doğrudan sermayeyle ilgili bir açıklama yapmıştım. Bu açıklamaya karşı anamuhalefet partisinin sayın genel başkanının çok garip bir ifadesiyle karşı karşıya kaldım. Diyordu ki kendisi, 'Sayın bakan, Türkiye'ye gelen doğrudan sermayeyi söylüyor, hadi dışarı gideni de söylesene.' Şimdi bunu 10 sene evvel biri söyleseydi cevap vermekte zorlanırdık ama ben Türk özel sektörünün yurt dışında yapmış olduğu yatırımlardan onur duyuyorum, iftihar duyuyorum. Uzayan kol bizden olsun, ben bundan şeref duyarım."
    
     -Tüm dünyadaki 6 milyon vatandaşımız, en büyük gücümüz"-
    
     Zafer Çağlayan; Türkiye'nin çok büyük bir güce sahip olduğunu ancak bunun kontrol edilmesi gerektiğini dile getirerek, bu kontrolün, Dünya Türk İşadamları Konseyi vasıtasıyla yapılabileceğini ifade etti.
     Fransa'da Türk ve Ermeni vatandaşların sayısının birbirine yakın olduğunu belirten Çağlayan, "500 bine yakın Ermeni, 500 bine yakın da Türk var. Neden Ermenilerin borazanı daha fazla öter- Çünkü onların yaklaşık 450 bine yakını vatandaş olmuştur ve aralarında örgütlü çalışmaktadır. Bizim şükürler olsun yurt dışındaki diasporamız, tüm dünyada bulunan 6 milyon vatandaşımız, bizim en büyük gücümüz ama eğer kontrol edebilirsek. Nasıl edeceğiz- İşte Dünya Türk İşadamları Konseyi ile..." ifadesini kullandı.
    
     -"Bir aya kadar 250 ticaret müşaviriyle hizmet vereceğiz"-
    
     Bakan Çağlayan, ticaret müşavirlerinin sayısını artıracaklarını ve bir aya kadar 105 ülkede, 158 merkezde 250 ticaret müşaviriyle hizmetlerine devam edeceklerini vurguladı.
     Yeni Teşvik Sistemi'nde Türkiye'yi 6 bölgeye ayırdıklarını anımsatan Çağlayan, işadamlarını söz konusu bölgelerde yatırım yapmaya davet etti.
    
     -"Demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz"-
    
     Lojistikle ilgili de çok önemli çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:
     "2023'e kadar 10 bin kilometre yeni demiryolunun inşasını yapacağız, mevcut demiryollarını elden geçireceğiz ve sadece bunun için 110 milyar dolar para harcanacak. Enerji için 130 milyar dolar yatırım yapacak Türkiye. Bunları yaparken Türkiye, dünyanın en büyük 10 limanından ikisini yapacak ve buraları bir aktarma merkezi haline getireceğiz.
     Sizlerin yapacağı ticaretteki lojistik maliyetlerini azaltacağız. Sayın Ulaştırma Bakanımızla mutabakat sağladık. Kendisiyle el sıkıştık, anlaştık. Kendisinden ricada bulundum. 'Firmalarımız, navlun ücretlerinden haklı olarak fazlasıyla şikayetçi. Gelin bu noktada yurt içinde taşımacılığa TCDD olarak özel bir fiyat yapın ve bu fiyatla biz, demiryolu taşımacılığını hiç olmazsa firmalarımızın rekabet gücünü yükseltecek bir sitem içine getirelim. Sayın bakanımızla sözlü mutabakat sağladık. Şimdi müsteşarlarımız bir iki gün içinde bir araya gelecekler ve TCDD, sayın bakanın talimatıyla böyle bir kolaylığı sizlere getirecek. Önemli bir çalışmayı daha gerçekleştiriyoruz. Demiryolları devletin kendi malı olmak üzere, demiryolu taşımacılığını özel sektöre açıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Gelin kendi firmanızı kurun, daha ucuza taşıyın. Alın size imkan. Teşvik Sistemi'ne de bununla ilgili önemli bir ayrıntı daha koyduk. Demiryolu ve denizyolu yük ve yolcu taşımacılığı yapan yatırımlara da 5. bölge desteği veriyoruz."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir