2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Sadece kamu politikalarıyla bizim…

  • Yazı boyutu
2. Ticaret Müşavirleri Konferansı
  -Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  "Sadece kamu politikalarıyla bizim…

2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Sadece kamu politikalarıyla bizim bir bölgeyi geliştirmemiz mümkün değil. Bu bölgelerin mutlaka ticaret hacmini de artırmamız lazım"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, sadece kamu politikalarıyla bir bölgenin geliştirilmesinin mümkün olmadığını belirterek, Türkiye'nin bölgelerinin ticaret hacminin de artırılması gerektiğini söyledi.
     Yılmaz, Ekonomi Bakanlığı'nca düzenlenen 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Kalkınma ve Ekonomi bakanlıklarının yeni bakanlıklar olduğunu ifade ederek, Ekonomi Bakanlığı'nın çalışmalarını takdirle izlediklerini kaydetti.
     Kalkınma kavramının yalnızca ekonomi ile ilgili bir kavram olmadığını anlatan Yılmaz, bu kavramın sosyal ve çevresel konuları da içerdiğini dile getirdi.
     Sürdürülebilir bir şekilde kalkınmayı ve büyümeyi amaçladıklarını belirten Yılmaz, "Kalkınmanın nimetlerini topluma yaymazsınız bunun bedellerini ödersiniz" dedi.
     Türkiye'nin 2023 için iddialı hedefleri olduğunu hatırlatan Yılmaz, hedeflerin bütün toplumun paylaştığı hedefler olduğuna dikkati çekti.
     Ekonomide pazar çeşitlendirmesinin önemine de değinen Yılmaz, "Dünyanın her tarafına mal satmamız lazım. Bunun ötesinde bilgi ve teknoloji transferi yapmamız lazım" diye konuştu.
     Dünyadaki ülkeler dendiğinde çok genel bir kavramdan söz edildiğini anlatan Yılmaz, bu ülkelerdeki bölgeler ve bu bölgelerdeki alt ekonomilerin de çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.
     AB'nin bütçesinin önemli bir kısmının tarıma ve bölgesel politikalara aktarıldığını vurgulayan Yılmaz, "Türkiye'ye baktığımızda da alt bölgelerin önemini görmemiz lazım. Bu anlamda izlediğimiz bölgesel politikaların bizim için önemli bir avantaj sağladığını görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye'deki bütün bölgelerin kullanılmamış bir potansiyeli olduğunu belirten Yılmaz, "Sadece kamu politikalarıyla bizim bir bölgeyi geliştirmemiz mümkün değil. Bu bölgelerin mutlaka ticaret hacmini de artırmamız lazım" ifadesini kullandı.
     Ticaret müşavirleri ile kalkınma ajansları arasında bilgi alışverişinin sağlanması adına network oluşturulmasının çok önemli olduğunu kaydeden Yılmaz, ülke içinde de ilgili kurumlar arasında bir network oluşturulması gerektiğini ifade etti.
     Kalkınma Bakanlığı olarak 26 bölge ve 81 ilde kalkınma ajansları kurarak bir network oluşturduklarını anlatan Yılmaz, "Bu networku dış dünya ile de irtibatlandırmamız lazım" diye konuştu.
     Yılmaz, ticaret müşavirlerinin Türkiye'nin herhangi bir bölgesi ile ilgili bilgilere kalkınma ajansları aracılığıyla ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.
     Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da ticaret müşavirlerinin her birinin yeni teşvik sisteminin pazarlayıcısı olacaklarını belirterek, teşvik paketinin hazırlanmasında verdiği desteklerden dolayı Bakan Yılmaz'a teşekkür etti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir