2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"İthal etmiş olduğumuz…

  • Yazı boyutu
2. Ticaret Müşavirleri Konferansı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2)
  -"İthal etmiş olduğumuz…

2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"İthal etmiş olduğumuz ürünlerin üretimlerini ülkemizde teşvik etmeye başlıyoruz. Bir kaç yıl içinde bunun neticesini somut biçimde görmeye başlayacağız" -"Bakanlığımızın çalışmalarıyla bugün 89 ülkede, 137 merkezde 195 ticaret müşavirimiz görev yapıyor. Evelallah merkez ve müşavir sayısını en kısa sürede 250 çıkartacağız"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin cari açığa çözüm üreteceğini belirterek, "İthal etmiş olduğumuz ürünlerin üretimlerini ülkemizde teşvik etmeye başlıyoruz. Bir kaç yıl içinde bunun neticesini somut biçimde görmeye başlayacağız" dedi.
     Bakan Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı Kampüsü Hikmet Esen Konferans Salonu'nda düzenlenen 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nın açılışında, ticaret müşaviri ve ataşelerinden yeni teşvik sistemini görev sahalarında çok iyi anlatmaları isteyerek, Bakanlık olarak yeni teşvik sistemini anlatan broşürler ve kitapçıklar bastırarak bunu dünyanın dört bir yanında dağıtacaklarını söyledi.
     Yeni teşvik sisteminin hem bölgeler arası dengesizliği gidereceğini hem de cari açığa çözüm olacağını vurgulayan Çağlayan "Dünyanın birçok ülkesinde cari açık sorunu var. Türkiye için de cari açık önemli. Şimdiye kadar cari açığın sorun yaratmaması, bundan sonra yaratmayacağı anlamına gelmez. Bu konuda yan gelip yatmamamız lazım. İthal etmiş olduğumuz ürünlerin üretimlerini ülkemizde teşvik etmeye başlıyoruz. Bir kaç yıl içinde bunun neticesini somut bir biçimde görmeye başlayacağız" diye konuştu.
     Özel ekonomik bölge konseptiyle anlayışlarını değiştirmeye başladıklarını, bu uygulamayla sadece sanayi değil hizmet, konut, eğitim, enerji ve bankacılık sektörlerini de dikkate aldıklarını ifade eden Bakan Çağlayan, özel ekonomik bölgeler sayesinde Türkiye'nin önemli döviz geliri elde edeceğini dile getirdi.
    
     -"Yabancı yatırımcılar konusunda seçiciyiz"-
    
     Türkiye'nin ithal ettiği eski sanayi ürünleri anlayışını da terk etmeye başladıklarını, "Artık ne gelirse gelsin başımızın üstünde" demediklerini belirten Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Artık yabancı yatırımlar konusunda da seçici davranıyoruz. Özellikle ihtiyacımız olan sektörlerle ilgili yatırımlar konusunda teşvik uygulayacağız. Artık nerede ne kadar yatırıma ihtiyacımız olduğunu çok net biliyoruz. Geçen yıl 105 milyar dolar dış ticaret açığı verdik. Bunun yaklaşık 54 milyar doları enerji ithalatıydı. Geriye kalan yaklaşık 50 milyar dolara bizim mal ithalatımız gösteriyor, bunun da sadece 10 milyar doları demir, çelik hurda ithalatı. 3 milyardan fazla alüminyum, 2,5 milyardan fazla bakır ithalatı var. Türkiye bunları ülkesinde yapabilecek potansiyele sahip. Bunu başarsak dış ticaret açığımızı düşürebiliriz."
     Türkiye'nin ürünlerine Ar-Ge, inovasyon, yüksek teknoloji ve marka katması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, geçen yıl Türkiye'nin yaptığı ihracatın 1 kilogramının 1,46 dolara, ithalatın ise 1,5 dolara geldiğini bildirdi.
     Bakanlığa başladığı yıl Bakanlığın yurt dışında 94 merkezde 109 görevlisinin bulunduğunu anımsatan Çağlayan,"Bakanlığımızın çalışmalarıyla bugün 89 ülkede, 137 merkezde 195 ticaret müşavirimiz görev yapıyor. Evelallah merkez ve müşavir sayısını en kısa sürede 250 çıkartacağız. Herkese hayırlı uğurlu olsun" dedi.
    
     -"Kuruluşların temsilcisi gibi çalışın"-
    
     Ticaret müşavirlerinden, TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TUSKON, ASKON, TÜMSİAD, İNTES VE TİM ile işbirliği içinde olmalarını ve bu kuruluşların bir temsilcisi gibi hareket etmelerini isteyen Çağlayan, ticaret müşavirlerinin sadece Türkiye'ye yatırımı anlatan değil, Türk yatırımcılara da bulundukları ülkelere yatırım yapmaya ön ayak olan anlayışta olmaları gerektiğini söyledi.
     Bakan Çağlayan, büyüyen Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu bazı ürünlerin sadece yurt dışında bulunduğunu, bundan dolayı yurt dışına yatırım yapan girişimcilere artık farklı gözle bakılmaması gerektiğini ifade ederek, "Bugün elektrikli oto konusunda önemli çalışmalar yapmamız lazım. Bu araçların bataryalarında kullanılan lityum dünyada sadece birkaç ülkede var. Bizim yatırımcılarımız bu ülkelere bunun tedariki konusunda yatırım yapabilirler. Türkiye kendisi için tedarik güvenliğini sağlamak için bunu yapmalı" diye konuştu.
     Konuşmasına ara veren Bakan Çağlayan, ses sisteminin yetersiz olduğunu dile getirerek, Bakanlık yetkililerinden verilecek ilk arada ses sisteminin düzeltilmesini istedi.
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir