2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (3) "Üç yıl öncesinde,…

  • Yazı boyutu
2. Ticaret Müşavirleri Konferansı  
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (3)
  "Üç yıl öncesinde,…

2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (3) "Üç yıl öncesinde, küresel krizin yaşandığı dönemde Türkiye'nin ekseninin kaydığını söyleyerek muhalefet yapanların bugün sokağa çıkacak yüzü kalmadı" -"Türkiye olarak bir dünya ülkesi olmaya karar verdik"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Üç yıl öncesinde, küresel krizin yaşandığı dönemde Türkiye'nin ekseninin kaydığını söyleyerek muhalefet yapanların bugün sokağa çıkacak yüzü kalmadı" dedi.
     Çağlayan, 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, TOBB, TÜSİAD, TİM, MÜSİAD gibi kuruluşlarla çalışmaya devam edeceklerini belirterek, ticaret müşavirlerinden görev yaptıkları ülkelerde kuruluşların temsilcisi gibi faaliyet göstermelerini istedi.
     Türkiye'de üretilmeyen birçok ürüne erişilmesi konusunda ülke olarak garanti sağlanması gerektiğini ifade eden Çağlayan, "Yani Türkiye, Türkiye'de iş yapanlar için tedarik güvenliğini sağlamak durumunda" dedi.
     Konuyla ilgili olarak elektrikli otomobil örneğini veren Bakan Çağlayan, elektrikli otomobilin bataryasının Türkiye'de üretildiğini buna karşın bataryanın ham maddesi olan lityumun Türkiye'de bulunmadığını söyledi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yerli bir otomobil markası istiyorum" dediği bir ortamda Türkiye'nin otomobili de bataryasını da üreteceğini dile getiren Çağlayan, "Ama Türkiye bataryanın ham maddesi olan lityumu bir şekilde bir yerden temin edecek" diye konuştu.
     Ticaret müşavirlerinden müteahhitlik sektörü konusunda İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile çok yakın ilişkiler içerisinde olmalarını isteyen Çağlayan, Türk özel sektörü için çok önemli olan yurt dışı müteahhitlik hizmetleri konusunda müşavirlerden gayretli bir şekilde çalışmaları talebinde bulundu.
    
     -"Özel sektör velinimetimiz"-
    
     Türk özel sektörünün hizmetinde olmaktan onur duyduklarını kaydeden Çağlayan, "İhracatı, üretimi, yatırımı, istihdamı artık devlet değil, Türk özel sektörü gerçekleştiriyor. Yani velinimetimiz onlar. Başlarımızın üstlerinde yerleri var" ifadesini kullandı.
     Kendi döneminde hiçbir ticaret müşavirini görevden uzaklaştırmayacağını vurgulayan Çağlayan, kimseyi cezalandırmak amacıyla yurt dışına göndermediğini ve bundan sonra da göndermeyeceğini söyledi.
     Ticaret müşavirlerini daha yüksek ücretlerle ve en iyi temsil şartlarında çalıştırmanın Bakanlık olarak temel görevleri olduğunu belirten Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "İki sene öncesine kadar iş adamlarına ısmarlamış olduğunuz çayların parasını bile kendi cebinizden verirdiniz. Belki iş adamlarımız bunu bilmezdi. Ama bugün şükürler olsun temsil harcama yetkisi ile beraber artık bunları yapabiliyorsunuz. Ücretleriniz daha fazla olsun istiyoruz. Özlük haklarınız daha fazla olsun istiyoruz. Tüm bunları yaparken unutmayın ki bu arkadaşınız milletvekili olarak sizlerden daha düşük ücret alıyor."
     Türkiye'nin kendilerine vermiş olduğu tüm nimetleri misliyle yeniden Türkiye'ye yansıtmak için gece-gündüz çalıştıklarını ifade eden Çağlayan, bu anlayışla bazı bölgelerde çalışanlar için rotasyon uygulaması getirdiklerini dile getirdi.
     Müşavirlerin görev süresini 4 yıla çıkardıklarını ve Ekonomi Bakanı'nın bu süreyi 5 yıla çıkarma yetkisine sahip olduğunu kaydeden Çağlayan, yurt dışına giden kişiyle aynı bölgeden gelen müşaviri buluşturacak yapılanmayı oluşturduklarını belirtti.
    
     -"Görev yapılan ülkenin dilini öğrenin"-
    
     Görev yapılan ülkelerin dillerini öğrenmenin önemine değinen Çağlayan, bu konuyla ilgili olarak TÖMER ile anlaştıklarını söyledi.
     Müşavirlerin yabancı dil seviyesini bildiğini ifade eden Çağlayan, bazı müşavirlerin 4-5 dili ileri düzeyde konuşmasına karşın görev yapılan ülkelerin ana dili ile konuşmanın o ülkenin insanı tarafından sempatiyle karşılanacağını dile getirdi.
     Her yıl 20 kişiyi komisyon aracılığıyla yurt dışına master programına gönderdiklerini hatırlatan Çağlayan, master için herkesin ABD'ye ve aynı üniversiteye gitmesine gerek olmadığını anlattı.
     Giden kişilerin master ve doktora konularını Bakanlık olarak bilmek durumunda olduklarını kaydeden Çağlayan, "Herkesin aynı konuda doktora yapmasının da bir anlamı yok" dedi.
     Artık sadece ABD'ye değil, başka ülkelere de müşavirleri master programı için gönderdiklerini belirten Çağlayan, "Türkiye'nin ihtiyacı olan, Bakanlığımızın çalışma alanındaki konulara arkadaşlarımızı yönlendirme konusunda arkadaşlarımız çalışma gerçekleştiriyorlar. Çünkü, Türkiye olarak bir dünya ülkesi olmaya karar verdik" diye konuştu.
     Türkiye'nin, üç yıl önce, sırf muhalefet olsun diye muhalefet yapmak isteyenlere çok önemli bir ders verdiğini ifade eden Çağlayan, "Üç yıl öncesinde, küresel krizin yaşandığı dönemde Türkiye'nin ekseninin kaydığını söyleyerek muhalefet yapanların bugün sokağa çıkacak yüzü kalmadı" ifadesini kullandı.
     Ekonomi Bakanlığı olarak dünyadaki eksenin nereden nereye kaydığını gördüklerine dikkati çeken Çağlayan, Türkiye'nin Avrupa'ya ihracatının azalmasına karşın dünyanın diğer ülkelerine ihracatının artmasının bunun göstergesi olduğunu kaydetti.
     Gelecek 10 yıl içinde Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin dünya ticaretinden yüzde 62'nin üzerinde pay alacağını belirten Çağlayan, "Artık devir gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere geçmiştir" değerlendirmesinde bulundu.
     Böyle bir ortamda asla statik ve statükocu olmadıklarını ifade eden Çağlayan, dünya ekonomisini takip eden bir yapı içinde olduklarını dile getirdi.
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir