2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (4) -"Libya Ulusal Geçici Konseyi…

  • Yazı boyutu
2. Ticaret Müşavirleri Konferansı 
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (4) 
  -"Libya Ulusal Geçici Konseyi…

2. Ticaret Müşavirleri Konferansı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (4) -"Libya Ulusal Geçici Konseyi bir kanun çıkardı ve bu kanun gerçekten bizi rahatsız etti. Kanun uyarınca, içinde Türk firmalarının da yer aldığı birçok firmanın mal varlıklarına el konuldu" -"Yoğun çabalarımız neticesinde 9 Türk firmasını bu listeden çıkarmış bulunuyoruz, hayırlı olsun" -"Libya ile devam eden işlerin ödemeleriyle ilgili karşılıklı bir taahhüt imzalayacağız" -"Bazı kurumlarda başkanlık yapmanın bir mesuliyeti var. Her duyduğunuz şeyi söylemek zorunda değilsiniz. Hele hele sektörü temsil ediyorsanız..."

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya Ulusal Geçici Konseyi'nin bir kanun çıkardığını ve bu kanunun gerçekten kendilerini rahatsız ettiğini belirterek, "Kanun uyarınca, içinde Türk firmalarının da yer aldığı birçok firmanın mal varlıklarına el konuldu. Yoğun çabalarımız neticesinde 9 Türk firmasını bu listeden çıkarmış bulunuyoruz, hayırlı olsun" dedi.
     Bakan Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı Kampüsü, Hikmet Esen Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen 2. Ticaret Müşavirleri Konferansı'nın açılışında, Libya'nın Türk müteahhitlik sektörü açısından çok önemli olduğunu söyledi.
     Libya'nın en zor gününde bile Türk müteahhitlerinin o pazarı bırakmadığını anımsatan Çağlayan, bu zor günlerin ardından Libya'nın yavaş yavaş düzelmeye başladığını ifade etti.
     Çağlayan, bugüne kadar Libya ile temasların çok yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, "En son yine sayın Başbakanımızın talimatlarıyla, Libya'nın bizden isteklerini müteahhitlik sektörümüz çok başarılı bir şekilde yerine getirdiler. Devrim sırasında tamamıyla harap olmuş birçok yapıyı müteahhitlerimiz ücretsiz yapmayı kabul etti" dedi.
     Yapılan bu çalışmalar sonucunda Türk firmalarımız hiçbir şekilde para almaksızın, bekleyen hak edişlerine ve yatırımlarındaki çok ciddi zarara rağmen, Libya devletinin çok önemli bir ihtiyacını giderdiğini bildirdi.
     Bu arada kendilerinin de Libya ile çok sıkı bir ilişki yürüttüklerini anlatan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Firmalarımızın, artık orada işlerinin başına dönmesi noktasında görüştük. Yaptığımız görüşmeler sonucunda hak edişler de bir takvime bağlanıyor, ancak geçtiğimiz günlerde Libya Ulusal Geçici Konseyi bir kanun çıkardı ve bu kanun gerçekten bizi rahatsız etti. Kanun uyarınca, içinde Türk firmalarının da yer aldığı birçok firmanın mal varlıklarına el konuldu ve firmalarımızın da bu konuda yapmış olduğu işlerde ciddi bir moral bozukluğu söz konusu oldu.
     Uygulamanın çıktığı gün itibariyle çok yoğun temaslarda bulunduk ama bunu gizlice ve firmalarımızın itibarlarını zedelemeyecek bir anlayışla bunu yapma gayreti içinde olduk. Çünkü firmalarımızın her biri, Türkiye'nin adeta yüz akı olan firmalar ve bankalardan kredi kullanan firmalarımız. Tabii bu tür işlerde ister istemez firmalarımızın itibarlarında bir zedelenme söz konusu olabilirdi. Bu konuda biz çok gizli ama ısrarlı bir şekilde çalışmalarımızı devam ettirdik. Bu kararın, çok fazla kamuoyuna duyurulmadan işi halledelim istedik. Tabii bu arada bir şahıs, bununla ilgili basına hoş olmayan demeçler verdi. Bu konuya ilişkin biz de bir açıklama yaptık. Tabii ki basının hakkıdır bir şeyi öğrenmesi ama bazı şeylerin de bittikten sonra basınla paylaşmanın doğru olacağı kanaatindeyim, ifade ettiğim endişeden dolayı, yoksa bizim bir endişemizden dolayı değil. Firmalarımızın karşılaşabileceği problemlerden dolayı."
    
     -"9 Türk firmasını listeden çıkardık"-
    
     Libya ile yaptıkları tüm çabalar ve dün gece yarısına kadar Libya'da süren toplantılar neticesinde hayırlı haberi aldıklarını belirten Çağlayan, "Yoğun çabalarımız neticesinde 9 Türk firmasını bu listeden çıkarmış bulunuyoruz, hayırlı olsun. Sadece 9 Türk firmasının bu listeden çıkarılması değil, Libya'daki firmalarımızın iş yaptığı bir çok kişi ve kurumların da bu listeden çıkarılmasını son derece anlamlı buluyoruz" diye konuştu.
     Bakan Çağlayan, Libya'daki Türk firmalarının aynı heyecanla işlerine devam edeceklerini vurgulayarak, önümüzdeki günlerde Libya'ya gideceklerini ve teşekkürlerini ileteceklerini ifade etti.
     Türk müteahhitlerinin Libya'da yaptığı tüm okullar, hastaneler ve adli binalar gibi binalarda önemli bir tabela asılacağını belirterek, bu tabelalarda, o binaların Türk firmaları tarafından yapıldığının ve Libya'ya hediye edildiğinin belirtileceğini söyledi.
    
     -'Ödemelerle ilgili bir taahhüt imzalayacağız"-
    
     Çağlayan, Libya ile devam eden işlerin ödemeleriyle ilgili karşılıklı bir taahhüt de imzalayacaklarını belirterek, bu konuyla ilgili gelmiş oldukları nokta itibariyle şifahi olarak mutabık olduklarını ifade etti.
     Firmaların bugüne kadar uğramış oldukları zarar ve ziyanlarla ilgili çalışma yaptıklarını da belirten Çağlayan, "Ben tekrar, böylesine önemli bir haberi tekrar, maalesef kamuoyuyla paylaşılmıştı. Keşke paylaşılmasaydı. Yani bazı kurumlarda başkanlık yapmanın bir mesuliyeti var. Her duyduğunuz şeyi söylemek zorunda değilsiniz. Hele hele sektörü temsil ediyorsanız, bu konularda çok ciddi ve çok önemli bir şekilde görev anlayışı içerisinde bunu yapmak zorundasınız. Yani kaş yapayım derken veya iki gazeteye haber olayım derken, sektörü sıkıntıya sokacak davranışlardan da kaçınmamız lazım. Bunu söylerken bugün, bu arkadaşımızın salonda olmadığını da bilhassa belirtmek isterim. Bu konularda sizinle olan irtibatımız 24 saat. Ben içinizden gelen biri olarak sempati içindeyim" şeklinde konuştu.
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir