2. Kuveyt-Türkiye Forumu -Maliye Bakanı Şimşek: -"Kuveyt gibi Körfez ülkelerine, Orta Doğu'ya ve…

  • Yazı boyutu
2. Kuveyt-Türkiye Forumu
  -Maliye Bakanı Şimşek:
  -"Kuveyt gibi Körfez ülkelerine, Orta Doğu'ya ve…

2. Kuveyt-Türkiye Forumu -Maliye Bakanı Şimşek: -"Kuveyt gibi Körfez ülkelerine, Orta Doğu'ya ve Kuzey Afrika'ya Türkiye son yıllarda büyük açılımlarda bulunmasaydı, Avrupa'daki kriz, Türkiye'yi çok daha kötü etkileyecekti"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kuveyt gibi Körfez ülkelerine, Orta Doğu'ya ve Kuzey Afrika'ya Türkiye son yıllarda büyük açılımlarda bulunmasaydı, Avrupa'daki kriz Türkiye'yi çok daha kötü etkileyecekti" dedi.
     Kuveyt İletişim Bakanı ve Sosyal İşler ve Çalışma Bakan Vekili Salem Al-Othaina himayelerinde düzenlenen 2. Kuveyt-Türkiye Forumu'nun açılışını Bakan Şimşek, Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan ve Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Abdullah El Duveyh gerçekleştirdi.
     Bakan Şimşek, açılışın ardından Forum'da bulunan Kuveyt Evkaf Bakanlığı, Kuveyt Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği, Muradiye Kültür Vakfı, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Kuveyt Ticaret ve Endüstri Bakanlığı, Kuveyt Elektrik ve Su Bakanlığı, Remax ve Ataseven Group'un standlarını gezerek, yetkililerden bilgi aldı.
     Burada Kuveytli vatandaşlarla sohbet eden Şimşek'e, Kuveyt Devleti'nin simgesi olan "Boom Gemisi" maketi ve plaketi hediye edildi.
     Şimşek, Forum ziyaretlerinin ardından yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin Kuveyt ile mükemmel denecek düzeyde siyasi ilişkilerinin, kültürel ve tarihi bağlarının olduğunu söyledi.
     İki ülke arasında ekonomik açıdan son yıllarda büyük bir ivmenin söz konusu olduğunu dile getiren Şimşek, Kuveyt'ten Türkiye'ye önemli ölçüde yatırımların geldiğini ifade etti.
     Şimşek, 100'ün üzerinde Kuveytli firmanın Türkiye'de faaliyet gösterdiğine dikkati çekerek, iki ülke arasında turizm ve ticarette önemli gelişmelerin olduğunu söyledi.
     Bakan Şimşek, iki ülkenin dış ticaret hacminin yaklaşık 600 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Dolayısıyla Kuveyt ile ilişkilerimiz her alanda hem siyasi hem ekonomik anlamda hızla gelişiyor. Ben inanıyorum ki, bu fuar ile birlikte bu ilişkiler daha da derinleşecek, daha da zenginleşecek. Bizim bu forumları artırmamız lazım. Hükümetler olarak müteşebbislerimizin önünü açabiliriz. Ama gerisi onların karşılıklı potansiyeli değerlendirmelerine kalıyor.
     Kuveyt gibi Körfez ülkelerine, Orta Doğu'ya ve Kuzey Afrika'ya Türkiye son yıllarda büyük açılımlarda bulunmasaydı, Avrupa'daki kriz Türkiye'yi çok daha kötü etkileyecekti. Türkiye son 10 yıldır çok doğru bir stratejiyle ihracat pazarlarında ve ürünlerde büyük bir çeşitliliğe gitmiştir. Bu sebeple forumları biz önemsiyoruz."
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir