2 bin kişiye girişimci eğitimi -KOSGEB Diyarbakır Hizmet Merkezi Müdürü Fidan: "200 kişi aldığı…

  • Yazı boyutu
2 bin kişiye girişimci eğitimi
  -KOSGEB Diyarbakır Hizmet Merkezi Müdürü Fidan:
  "200 kişi aldığı…

2 bin kişiye girişimci eğitimi -KOSGEB Diyarbakır Hizmet Merkezi Müdürü Fidan: "200 kişi aldığı 100 bin liralık krediyle kendi işini kurdu"

Diyarbakır'da girişimcilik eğitimi verilen 2 bin kişiden 200'ü aldığı krediyle kendi işini kurma fırsatını yakaladı.
     Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) "Girişimcilik Destek Programı" kapsamında kamu ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte verdiği girişimcilik eğitimi, finansman sıkıntısı nedeniyle projesini hayata geçiremeyenlere umut kapısı oldu. Diyarbakır'da son olarak KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) işbirliğinde verilen girişimcilik eğitimi programını tamamlayan 130 kişiye, düzenlenen törenle sertifikaları verildi.
     KOSGEB Diyarbakır Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Fidan yaptığı konuşmada, "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi", girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile verildiğini belirterek, eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmalarını hedeflediğini söyledi.
     Eğitimden faydalananlara kendi işlerini kurmaları halinde KOSGEB olarak 30 bin lirası hibe 70 bin lirası da kredi olmak üzere toplam 100 bin liralık destek sağladıklarını ifade eden Fidan, 70 bin liralık kredinin de 4 yıllık süreli ve sıfır faizli olduğunu kaydetti.
     Fidan, son 2 yılda Diyarbakır'da aralarında İşkur, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Diyarbakır Ticaret Odası'nın da yer aldığı kuruluşlarla 30 uygulamalı eğitim programı düzenlediklerini anlatarak, "Diyarbakır'da 2 bin kişiye bu eğitimi verdik. Bunlardan 200 kişi aldığı 100 bin liralık krediyle kendi işini kurdu. Bunların yaklaşık 40'ı kadın" dedi.
     DTSO Başkanı Remzi Can ise yatırımcı kimliğinden önce girişimcilik kimliğine sahip olmanın zorunluluk olduğuna inandıklarını belirterek, "Uygulamalı girişimcilik eğitimini çok önemsiyoruz. 2010 yılından bugüne kadar 690 kişinin bu eğitimi almasına katkıda bulunduk. Yoğun talep olduğu için bu yıl da aynı eğitimin verilmesi için KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduk" diye konuştu.
     Daha sonra KOSGEB Merkez Müdürü Fidan, Başkan Remzi Can ile DTSO Genel Sekreteri Mehmet Aslan, eğitim alan 130 kişiye sertifikalarını verdi.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir