2. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2)…

  • Yazı boyutu
2. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2)…

2. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) -"2012 yılında Türkiye'ye uluslararası sermaye olarak 12,4 milyar dolarlık doğrudan yatırım gerçekleşti" -"2012 yılında maalesef bölgeye ihracatımızda bir artış olmadı" -"Bizim eksenimiz zaten baştan yanlış kurgulanmıştı"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "2012 yılında Türkiye'ye uluslararası sermaye olarak 12,4 milyar dolarlık doğrudan yatırım gerçekleşti" dedi.
     Bakan Çağlayan, 2. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 2012 yılında Türkiye'ye uluslararası sermaye olarak 12,4 milyar dolarlık doğrudan yatırım gerçekleştiğini, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 düşüş olduğunu belirterek, Türkiye'ye toplam kümülatif 123,7 milyar dolarlık uluslararası doğrudan sermaye girişi olduğunu bildirdi.
     Dünyadaki uluslararası doğrudan sermaye hareketlerinde de benzer oranda düşüşler olduğunu dile getiren Çağlayan, Asya-Pasifik ülkelerinden Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımın 2 milyar 253 milyon dolar olduğunu ve 1 milyar dolar üzerinde Türkiye'de yatırımı olan Asya Pasifik ülkesinin bulunmadığını bildirdi.
     Çağlayan, 500 milyon dolar üzerinde Türkiye'de yatırımı bulunan iki ülke olduğunu, Japonya'nın Türkiye'de 787 milyon dolar, Malezya'nın 515 milyon dolar yatırımı olduğunu vurguladı.
    
     -Avustralya ve Yeni Zelanda'ya ziyaret planı-
    
     Çağlayan, Türkiye'nin Asya Pasifik ülkeleriyle sadece ekonomik alanda değil, tarihi, siyasi ve kültürel anlamda son derece köklü ilişkilerinin olduğunu belirtti.
     Avustralya ve Yeni Zelanda ile ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Çağlayan, bu yılın ortalarına doğru Avustralya ve Yeni Zelanda'ya iş adamları heyetleri ile ziyaret gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.
     Asya Pasifik Bölgesi'nin gelişim hızı ile dünya büyümesinin ana motorunu oluşturduğunu belirten Çağlayan, 20,6 trilyon dolar ile dünya gayri safi hasılasının yüzde 30'unu, 3,8 milyar kişi ile dünya nüfusunun yüzde 55'ini, 7,8 trilyon dolar ile dünya mal ve hizmet ihracatının yüzde 30'unu Asya Pasifik Bölgesi ülkelerinin oluşturduğunu dile getirdi.
     Çağlayan, bu bölgede en fazla büyüyecek 5 ülkenin Moğolistan, Çin, Afganistan, Endonezya ve Bangladeş olduğunu belirterek, ticaret ateşelerinin bu ülkelerde doğacak fırsatları iyi değerlendirmeleri gerektiğini bildirdi.
     Türkiye'nin bölgeye ihracatının 2010 yılında yüzde 30'luk bir artışla 6,6 milyar dolar, 2011 yılında yüzde 17'lik bir artışla 7,7 milyar dolar seviyesine ulaştığını ifade eden Çağlayan, "2012 yılında maalesef bölgeye ihracatımızda bir artış olmadı, 7,7 milyar dolar ihracatımız söz konusu oldu" dedi.
     Çağlayan, dünya ithalatının üçte birinin bu bu bölge tarafından yapıldığını, Türkiye'nin bu bölgenin ithalatından aldığı payın 7,7 milyar dolar ile sadece binde 1,3 olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin ihracatının sadece yüzde 5,5'inin bu bölgeye gerçekleştirildiğine dikkati çeken Çağlayan, Türkiye ihracatının pazarlara göre dağılımı ile dünya mal ihracatının pazarlara göre dağılımı arasında ciddi bir uyumsuzluk olduğunun göstergesi olduğunu vurguladı.
     Çağlayan, 2012 yılında ihracatın 97 ülkede rekorla kapandığını, bunun 13 tanesinin Asya Pasifik Bölgesinde olduğunu belirterek, bölgede 2012 yılında ihracat yapılan ülkelerin 20'sinde ise düşüş olduğunu söyledi.
     Bu sene bu kayıpları telafi etmeyi ümit ettiklerini dile getiren Çağlayan, bölgede bazı ülkelere ihracatın da sıfıra yakın olduğunu söyledi.
     Çağlayan, bölgeye ihracat yapan firma sayısının 17 bin 351 olduğunu belirterek, ihracatçının bölgeye ilgi duymaya başladığını ifade etti.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin bölgeden ithalatının 2012'de 2011 yılına göre yüzde 7 oranında düşerek 44,7 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek, bölgeden ithalatın, bölgeye ihracatın 7 katından fazla olduğunu bildirdi.
     Bölgeye yapılan dış ticarette ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 16 seviyesinde olduğunu dile getiren Çağlayan, bu bölgeye çok daha fazla yoğunlaşılması gerektiğini söyledi.
    
     -"Çantayı elinize alıp dolaşacaksınız"-
    
     Bakan Çağlayan, bölge ticaretindeki büyük dengesizliğin ortadan kaldırılması gerektiğine dikkati çekerek, "biz geç de olsa yeni pazarları keşfetmeye ve buralara ticaret yapmaya başladık. Evvel Allah, başımızı kumdan dışarı çıkarttık. şimdi buna aynen devam etmeliyiz" diye konuştu.
     Ticaret Ateşelerine seslenen Çağlayan, "Çantayı elinize alıp dolaşacaksınız, kapı kapı, fellik fellik, hiç bir noktayı atlamadan, hiç bir noktayı boş bırakmayacaksınız" dedi.
     Ticaret Ateşelerinin, rakip ülkelerin ticaret müşavirlerini hafiye gibi izlemeleri gerektiğini belirten Çağlayan, Bakanlığın çalışmalarını takip etmeleri gerektiğini dile getirdi.
     Türkiye'nin Asya Pasifik Bölgesi'ne ticaretini seferberlik ilan ederek daha fazla artırması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Bunu 'eksen kayma' diye eleştirenler duysun diye söylüyorum. 4 sene evvel Türkiye'de önemli bir politika değişikliğiyle Asya Pasifik Bölgesi'ne, Afrika bölgesine yönelmesini, Türkiye'ye karşı muhalefet yapma adına kendine görev üstlenmiş olanlar Türkiye'nin ekseninin kaydığını söylemişti. Ben de diyorum ki, bizim eksenimiz zaten baştan yanlış kurgulanmıştı."
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir