2. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(1)…

  • Yazı boyutu
2. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(1)…

2. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(1) -"Bazı arkadaşlarım bu konuda uygulanan sıkı para politikasını bu işin başarısı olarak gösterebilirler. Ama biz tarlada izi olup harmanda sözü olanlar için cari açığın düşüş nedeninin Türk sanayicisinin, ürecisinin ve siz değerli ihracatçı ve benim ticaret müşavirlerimin katkısı olduğunu biliyorum" -"Yükselen bir ekonomi olan Türkiye, yükselen Asya ile daha fazla işbirliği daha fazla ticaret, siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştiriyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılında cari açığın azalmasına ilişkin, "Bazı arkadaşlarım bu konuda uygulanan sıkı para politikasını bu işin başarısı olarak gösterebilirler. Ama biz tarlada izi olup harmanda sözü olanlar için cari açığın düşüş nedeninin Türk sanayicisinin, ürecisinin ve siz değerli ihracatçı ve benim ticaret müşavirlerimin katkısı olduğunu biliyorum" dedi.
     Bakan Çağlayan, 2. Asya-Pasifik Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ödemeler dengesi rakamlarını değerlendirerek, ihracatçının gösterdiği performansın katkılarıyla cari açığın 2012 yılında yüzde 36,6 düşüş gösterdiğini bildirdi.
     Cari açığın 28 milyar dolarlık azalışla 48,9 milyar dolara kadar gerilediğine dikkati çeken Çağlayan, "Bazı arkadaşlarım bu konuda uygulanan sıkı para politikasını bu işin başarısı olarak gösterebilirler. Ama biz tarlada izi olup harmanda sözü olanlar için cari açığın düşüş nedeninin Türk sanayicisinin, ürecisinin ve siz değerli ihracatçı ve benim ticaret müşavirlerimin katkısı olduğunu biliyorum" diye konuştu.
     Çağlayan, Bazı kurum ve kuruluşların, hükümet tarafından verilen ve kanun ile belirtilen görevleri yerine getireceklerini ifade ederek, 28,2 milyar dolarlık cari açıktaki düşüşün 23,4 milyar dolarının mal ve hizmet ihracatından kaynaklandığını, 4 milyar doların da ithalattaki gerilemeden kaynaklandığını söyledi.
     Ödemeler dengesi ve cari açığın tarifini yapmaya gerek olmadığını dile getiren Çağlayan, bunun tanımını sokaktaki simitçinin bildiğini, döviz girişi ile döviz çıkışı arasındaki fark olduğunu belirtti.
     Çağlayan, Türkiye'nin 2012 yılında 23,4 milyar dolar ihracat artışıyla, 28,2 milyar dolar cari açık azalışının temel nedeni olduğunu belirterek, "Bu konuda hiç kimse kendine pay çıkarmaya kalkmasın, eğer pay çıkaracak biri varsa, Türk sanayicisidir, üreticisidir, ihracatçısıdır, bugün burada olan sivil toplum kuruluşları ve Ekonomi Bakanlığı'ndaki bürokrat arkadaşlarımdır" dedi.
     Cari açık azalmasının OVP'deki hedefinin yüzde 7,3 olduğunu, 2012 yılı GSYH rakamları açıklandığında bunun yüzde 6-6,3 mertebesinde olarak açıklanmasını beklediklerini ifade eden Çağlayan, Asya Pasifik Bölgesi'nin Türkiye'nin cari açığı açısından, ihracatın artması ve ithalatın azaltılması açısından son derece önemli olduğunu belirtti.
    
     -"Şanghay İşbirliği Örgütü'yle ilişkilerimizi daha fazla geliştirmek istiyoruz"-
    
     Bakan Çağlayan, yükselen bir ekonomi olan Türkiye'nin, yükselen Asya ile daha fazla işbirliği daha fazla ticaret siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştirdiğini belirterek, şöyle konuştu:
     "Artan ticaretimize fayda olarak bölgenin önemli aktörlerinden biri de Şanghay İşbirliği örgütüdür. Şimdi biz bu örgütte sayın Başbakanımızın ifade ettiği gibi ilişkilerimizi daha fazla geliştirmek istiyoruz. Şunu çok net ifade etmek isterim ki, Türkiye AB hedefini terketmiş, ya da bu hedeften uzaklaşmış bir ülke değildir. 50 yıl devam eden mücadele, Türkiye AB'ye tam üye olana kadar devam edecektir. Bu konuda fasılların tamamını açmak isterken, bu bölgenin bu konuda Türkiye'ye karşı olan ikiyüzlü riyakar tutumunu da her gün, her dakika, her saniye yaşıyoruz. Gümrük Birliği anlaşması yapan Türkiye'nin iş adamlarına vize uygulayan Avrupa, bir taraftan bu vizeyi uygulamayı kendisine hak görürken, diğer taraftan Brezilya'ya, Kanada'ya Japonya'ya Kore'ye ve Karadağ'a vize uygulaması yapmıyor. Fasıllar bir kaç ülkenin siyasi emellerine takılmış vaziyette."
     Şimdi Bakanlık olarak önemli bir ticaret politikası gerçekleştirdiklerini ifade eden Çağlayan, tüm dünya ülkelerini karış karış iş adamlarıyla dolaştıklarını belirtti.
     Çağlayan, artık dünyaya at gözlüğü ile bakmadıklarını belirterek, dünyanın sadece AB'den müteşekkil olmadığını kaydetti.
     Şanghay İş Birliği Örgütü'ne 6 ülkenin üye olduğuna dikkati çeken Çağlayan, 2002'de bu ülkelere ihracatın 1,6 milyar dolar olduğunu, 2012'de bu rakamın 7 kattan fazla artarak 11,8 milyar dolara çıktığını söyledi.
     Çağlayan, bu ülkelerde ithalatın 2002 yılında sadece 5,6 milyar dolar iken 2012 yılında bu rakamın 51 milyar dolara çıktığını vurguladı.
     Bakan çağlayan, Türkiye'nin dış ticaret hacminin yüzde 16'sının yapıldığı bu ülkelere ilişkilerin ilerletilmesinin son derece doğal ve gerekli olduğunu belirtti.
    
     -"Türkiye açısından ciddi bir tehdit"-
    
     Bakan Çağlayan, ABD'nin, AB ile serbest ticaret anlaşması müzakereleri yaptığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Bu müzakereler devam ederken, Türkiye'nin de eş zamanlı olarak bu çalışmalara başlaması gerekir. Aksi halde Türkiye açısından ciddi bir tehdit oluşturacaktır. Çünkü burada yine AB bundan 17 yıl önce, Türkiye'ye hata yaptıran yanlış karara imza atan o dönem hükümetinin şu an günahını çekerken, ABD bu konuda pişkin pişkin Türkiye'ye bu cezayı reva görüyor. Gümrük Birliği anlaşmasında o dönemin hükümetinin Güney Kıbrıs Rum Kesiminin çekincesiyle yapmış olduğu yanlışın faturasının bugün çok ağır şekilde ödüyoruz."
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir