"193 ürün partisinin piyasaya arzı yasaklandı"

  • Yazı boyutu
"193 ürün partisinin piyasaya arzı yasaklandı"

1. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu Toplantısı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bu yıl ve önümüzdeki yıl, ayrıca cari açığın en önemli nedeni olan artan enerji ithalatını da dikkate alarak, binalarda enerji tasarrufunun sağlanmasına yönelik denetimlere öncelik verilecek" dedi.
     Çağlayan, 1. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ithalat ve ihracattaki denetim, uygunluk ve izin işlemlerinin gümrük mevzuatı ile uyumlu risk esaslı ve elektronik ortamda yapılmasını sağlamak üzere kısa adı TAREKS olan "Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi"nin geliştirildiğini bildirdi.
     Sisteme kayıtlı firma sayısının 7 bin 500'e, kullanıcı sayısının da 12 bin 500'e ulaştığını kaydeden Çağlayan, telekomünikasyon ürünleri, oyuncaklar, kişisel koruyucu donanımlar, yapı malzemeleri, pil ve akümülatörler ve tıbbi cihazlarda Bakanlıkça yürütülen ithalat denetimlerinin TAREKS üzerinden yapıldığını söyledi.
     Bu yılın ilk yarısında TAREKS üzerinden 23 bin 500 başvurunun risk analizine tabi tutulduğunu dile getiren Çağlayan, bunların 7 bin 200'ünün risk analizi sonucunda denetime tabi tutulmadan geçtiğini, denetime tabi tutulan 16 bin 300 başvurunun ise 313 adedinin güvensiz ve mevzuata aykırı bulunarak reddedildiğini kaydetti.
     Denetimlerin stratejik bir planlama anlayışıyla yapılmasını da önemsediklerini dile getiren Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bazı ürün gruplarında tehlikeli kimyasalların denetimi, geçtiğimiz sene ve bu sene için önem ve öncelik verdiğimiz konuların başında geliyor. Böylece oyuncaklardan tekstile kadar geniş bir ürün yelpazesinde ürün güvenliğini sağlamak için ilgili kuruluşlarla beraber çalışıyoruz.
     Bu yıl ve önümüzdeki yıl, ayrıca cari açığın en önemli nedeni olan artan enerji ithalatını da dikkate alarak, binalarda enerji tasarrufunun sağlanmasına yönelik denetimlere öncelik verileceğini belirtmek isterim."
     Sistemin yapısal sorunlarına çözüm getirmek amacıyla yetkili kuruluşlarla işbirliği yaparak 2012-2014 Strateji Belgesi'ni hazırladıklarını ifade eden Çağlayan, söz konusu belgede, kuruluşların personel kapasitesinin güçlendirilmesinden, alınan önlemlerin kamuoyuyla paylaşılarak denetimlerin caydırıcılığını sağlamaya yönelik birçok hedefin bulunduğunu söyledi.
    
     -"193 ürün partisinin piyasaya arzı yasaklandı"-
    
     Önlem uygulanan ürünlerin parti sayısının 2008 yılında 25 iken, 2009'da 80'e, 2010'da 118'e, 2011'de de 193'e ulaştığını kaydeden Çağlayan, "Yani 2011-de 193 ürün partisinin piyasaya arzı yasaklandı, bu ürünler piyasadan toplatıldı veya imha edildi" dedi.
     Güvensiz ürünlerin kamuoyuna duyurulmasının da denetimlerin caydırıcılığını sağlayan önemli bir araç olduğuna dikkati çeken Çağlayan, koordinasyonu sağlayan Ekonomi Bakanlığı olarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı gibi, diğer kuruluşların da çalışmaları ile ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşmalarını arzuladıklarını belirtti.
     Konuşmasında tüketicilere de seslenen Çağlayan, tüketicilerin, kullandıkları ürünlerle ilgili her türlü sorunu kamu kuruluşlarına ulaştırmalarını istedi.
     Çalışmalar sayesinde Türkiye'nin ürün güvenliği konusunda büyük aşama kaydettiğini ifade eden Çağlayan, "Hem üreticiler hem de tüketiciler geçmiş yıllara göre daha bilinçli, denetim yapan kamu kuruluşlarımız ise daha tecrübeli... Ancak bu yeter mi- Yetmez. Vatandaşımızın canını, malını ilgilendiren bu konuda, ülkemizin her bir ferdinin ürün kaynaklı risklerden yeterli seviyede korunduğunu hissettiği güne kadar, bu çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çağlayan, bir gazetecinin geçmiş dönemde kanserojen madde içeren ithal Çin malı oyuncaklar nedeniyle bu ülkeye bir "ambargo" uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin bir soru üzerine birçok ürün konusunda çok ciddi denetim yaptıklarını söyledi.
     Kırmızı hata düşen firmaları uyardıklarını dile getiren Çağlayan, "Kırmızı hata düşen firmaların ürünleri çok daha sıkı denetimden geçiyor" dedi.
     Çağlayan, firmaların olumsuz alışkanlıklarının devam etmesi halinde bu firmaları teşhir etme yoluna gidebileceklerini kaydetti.
     Konuşmaların ve soruların yanıtlanmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.
    
     (Bitti)
    
    
    


Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir