19. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı açıldı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı…

  • Yazı boyutu
19. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı açıldı
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı…

19. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı açıldı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kavaklı: "Maden ve doğal taş sektöründe çok ciddi yatırım talepleri alıyoruz" -İzmir Valisi Kıraç: "300 bin civarında çalışanı, binlerce işletmesi bulunan sektörün, Türkiye'yi dünya lideri haline getirmesinde fuarın büyük önemi var"

Sektörün dünyadaki en büyük üç fuarı arasında gösterilen Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı (MARBLE), 38 ülke ve 41 ilden bin 182 firmanın katılımıyla 19'uncu kez kapılarını açtı.
     Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlenen açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı maden ihracatının içinde doğal taşın payının yüzde 46 ile ilk sırada bulunduğuna işaret etti.
     İhracatta doğal taşın payının daha da artacağını ifade eden Kavaklı, "Maden ve doğal taş sektöründe çok ciddi yatırım talepleri alıyoruz. Bu da bizi memnun ediyor" diye konuştu.
     İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç da, MARBLE'nin Türkiye'nin önemli fuarları arasında bulunduğunu söyledi. Türkiye'nin maden zenginliği ve çeşitliliğiyle kendisine yetebilen ender ülkelerden biri olduğunu belirten Kıraç, Türkiye'nin 3,8 milyar metreküp mermer rezervinin yüzde 32'sinin Ege Bölgesi'nde bulunduğunu kaydetti.
     Cahit Kıraç, "300 bin civarında çalışanı, binlerce işletmesi bulunan doğal taş sektörünün Türkiye'yi dünya lideri haline getirmesinde MARBLE'nin çok büyük önemi vardır. MARBLE, iş bağlantılarına zemin hazırlayarak ihracatın artırılmasına büyük destek veriyor" diye konuştu.
     İzmir'in EXPO 2020 adaylık çalışmalarına da değinen Kıraç, "Fuarlar ve kongreler kenti olma vizyonunu ilke edinen İzmir, dünyanın en büyük insanlık buluşması olan EXPO 2020 aday oldu. 163 BIE ülkesinin oy kullanacağı bu yarıştan kentimizin birinci çıkması için gayret gösteriyoruz" dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da mevcut alanın sektöre yetmediğini, gelecek yıl 20. yaşını kutlayacak fuarın yeni yerinde düzenleneceğini belirterek, "Daha açılmadan katılımcıların iş ve ihracat bağlantılarının yapıldığını duymak memnuniyet verici" dedi.
     Fuara, 38 ülke 41 ilden bin 182 firmanın katıldığını ifade eden Kocaoğlu, dünyanın her kıtasından katılımcıların bulunduğunu vurguladı. Katılımcı ülkeler arasında 78 firma ile İtalya'nın ilk sırada bulunduğunu anlatan Aziz Kocaoğlu, Çin'in 26, Hindistan'ın 24, İspanya ve ABD'nin ise 10'ar firma ile fuarda bulunduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
     "Katılımcı ülkelere bakıldığında dünyanın her kıtasından, coğrafyasından gelerek İzmir'de buluştuğunu görüyoruz. Fuara, yaklaşık 90 ülkeden 5 bini aşkın profesyonel ziyaretçi bekliyoruz. 45 bin 833 metrekare alan üzerinde düzenlenen fuarda, işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 13 bin ton taş, 612 adet blok mermer ve doğal taş taş sergileniyor. Konaklaması İZFAŞ tarafından karşılanacak 14 ülkeden alım heyetleri gelecek."
    
     -İhracat hedefleri-
    
     Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği Başkanı Selahattin Onur da yeni fuar alanının temel atılması ve yatırımın başlaması ile MARBLE'nin yer sorununun sona ereceğini belirtti.
     Geçen yıl 2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörün bu rakamı yeterli bulmadığını kaydeden Onur, "Sektör 2014 yılı için 4 milyar dolarlık ihracat hedefi koydu. Bu gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Sebebi, ABD ve Avrupa'daki krizin yanı sıra madencilik işletmelerinin ruhsat izinlerinin başbakanlık genelgesi ile izne tabi olmasıdır" dedi.
     Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç ise 2008'de dünyayı etkisi altına alan ve halen ABD ile AB ülkelerinin tam atlatamadığı ekonomik krize karşı sektörün yeni pazarlara odaklandığını söyledi.
     Erdinç, şunları kaydetti:
     "Dünya pazarları çok değişti. ABD ve AB'nin durumu bizi yeni pazarlara itti. Bütün dünyaya yayıldık. Afrika, Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya gibi yeni pazarlara açıldık. Çin bizim en büyük pazarımız oldu. Türkiye'den 890 milyon dolarlık blok alımı yapıyor. Hindistan ile kotaları kaldırabilirsek ikinci bir Çin kadar pazara sahip oluruz. Daha fazla ihracat yapılması için orman izinlerinin bir an önce verilmesi yerinde olacaktır."
     Sadece profesyonel ziyaretçilerin 10.00-19.00 saatleri arasında gezebileceği MARBLE Fuarı 30 Mart Cumartesi günü sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 337 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir