19 milyonluk hibeye 276 başvuru -Diyarbakır ve Şanlıurfa'da Karacadağ Kalkınma Ajansının çeşitli…

  • Yazı boyutu
19 milyonluk hibeye 276 başvuru
  -Diyarbakır ve Şanlıurfa'da Karacadağ Kalkınma Ajansının
  çeşitli…

19 milyonluk hibeye 276 başvuru -Diyarbakır ve Şanlıurfa'da Karacadağ Kalkınma Ajansının çeşitli sektörlerdeki projelere vereceği 19 milyon liralık hibe desteğine 276 başvuru yapıldı -Vali Toprak: "On-line başvuru sistemini test eden ilk ajans olduk"

Karacadağ Kalkınma Ajansının, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da "2013 Mali Destek Programları" kapsamında çeşitli sektörlerdeki projelere vereceği 19 milyon liralık hibe desteğine 276 başvuru yapıldı.
     Karacadağ Kalkınma Ajansınca 2013 yılında "Ekonomik Gelişme Mali Destek Programı", Turizm Altyapısı Mali Destek Programı ve Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı" kapsamında vereceği hibe desteği başvuruları sona erdi.
     "Ekonomik Gelişme Mali Destek Programına 227, Turizm Altyapısı Mali Destek Programına 28 ve Sanayi Altyapısı Mali Destek Programına ise 21 olmak üzere 276 proje sunulduğu bildirildi.
     Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, proje başvurularıyla ilgili yaptığı açıklamada, kalkınma ajansları tarafından 2013 yılında verilecek mali destekler için en erken ilana çıkan ve başvuru sürecini en erken tamamlayan ajans durumunda olduklarını ifade ederek, "Ayrıca bu yıl ilk kez on-line (çevrimiçi) olarak başvurular yapıldı. Dolayısıyla Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen KAYS on-line başvuru sistemini test eden ilk ajans olduk" dedi.
     Vali Toprak, 15 Ekim 2012'de proje teklif çağrısını ilan ettiklerini, daha sonra programlardan olabildiğince fazla kesimin haberdar olması için bilgilendirme toplantıları yaptıklarını belirterek, proje hazırlamak isteyenlere yönelik proje hazırlama eğitimleri verdiklerini, gerek afiş ve bilbordlarla, gerekse yazılı ve görsel medya yoluyla reklam ve tanıtım çalışmaları yürüttüklerini anımsattı. Son başvuru tarihi olan 28 Aralık itibariyle toplam 276 proje teklifi aldıklarını bildiren Toprak, proje başvurularının 139'u Diyarbakır'dan, 137'sinin ise Şanlıurfa'dan geldiğini kaydetti.
     Toprak, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da bulunan küçük KOBİ'lerin ve girişimcilerin desteklenmesi ve ölçeklerinin büyütülmesi ile daha rekabetçi bir duruma getirilmelerinin amaçlandığı Ekonomik Gelişme Mali Destek Programı kapsamında teslim alınan 227 proje başvurusunun 183'ünü tüzel kişiliği haiz işletmelerden, 44'ünün gerçek kişilerden geldiğini bildirdi.
    
     -OSB'lerle ilgili çalışmalar-
    
     Söz konusu projeler için ayırdıkları bütçenin 19 milyon lira olduğunu ifade eden Vali Toprak, şöyle konuştu:
     "Yeni teşvik sisteminin bölgemiz için yarattığı fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için bölgede sanayi altyapısını geliştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle hem Diyarbakır'da hem de Şanlıurfa'da ilave OSB'lerle ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Ayrıca mevcut OSB ve KSS'lerin altyapı sorunlarının çözümü ve yeni kurulacak organize sanayi alanlarının teşvikine katkı amacıyla Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı için teklif çağrısına çıktık. Bu amaçla, yaklaşık 3 milyon lira kaynak ayırdık. Bu programa 11'i Diyarbakır, 10'u Şanlıurfa'dan olmak üzere toplam 21 proje başvurusu yapıldı.
     Zengin bir tarihi ve kültürel birikime sahip olan Diyarbakır ve Şanlıurfa'da turizm altyapısının geliştirilmesi gerek ajansımız, gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilikler, İl Özel İdareleri, Belediyeler, Kaymakamlıklar ve STK'lar son yıllarda önemli projeler gerçekleştiriyor. Bölgemizde turizm altyapısını geliştirmek için ajans olarak 2010 ve 2011 yıllarında 2 mali destek programı uyguladık. Bu amaçla, şimdiye kadar Diyarbakır ve Şanlıurfa'da 37 projeye 17 milyon lira kaynak tahsis ettik. Bu projelerin bir kısmı tamamlandı, bir kısmı ise devam ediyor. Bu yıl da turizm altyapısının geliştirilmesi için 3 milyon lira daha kaynak ayırdık. Bu programa da 10'u Diyarbakır'dan ve 18'i Şanlıurfa'dan olmak üzere toplam 28 proje başvurusu yapıldı."
    
    
    

Bu haberi 221 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir