18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yılı -Ekonomi Bakanı Çağlayan:…

  • Yazı boyutu
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yılı
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:…

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yılı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bir asır kadar önce, 18 Mart 1915'te Mehmetçik tarihe altın harflerle, silinmeyecek şekilde 'Çanakkale geçilmez'i yazdırdı" -"18 Mart, yedi düvelin yenilmez armadasıyla büyük bir hüsrana uğratıldığı Çanakkale Deniz Zaferi'nin tarihe yazıldığı gündür"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bir asır kadar önce, 18 Mart 1915'te Mehmetçik tarihe altın harflerle, silinmeyecek şekilde 'Çanakkale geçilmez'i yazdırdı. 18 Mart, yedi düvelin yenilmez armadasıyla büyük bir hüsrana uğratıldığı Çanakkale Deniz Zaferi'nin tarihe yazıldığı gündür" değerlendirmesinde bulundu.
     Çağlayan, "18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıl dönümü" dolayısıyla yayımladığı mesajda, 18 Mart 1915'te Mehmetçik'in tarihe altın harflerle, silinmeyecek şekilde "Çanakkale Geçilmez"i yazdırdığını belirterek, 18 Mart'ın yedi düvelin yenilmez armadasıyla büyük bir hüsrana uğratıldığı Çanakkale Deniz Zaferi'nin tarihe yazıldığı gün olduğunu ifade etti.
     Milletin kahraman evlatları Mehmetçiklerin tarihe şanla, şerefle, kanla yazdığı, "Çanakkale geçilmez"i tüm dünyaya öğrettikleri şanlı destanın günü olduğuna dikkati çeken Çağlayan, vatanın kurtuluşu ve bağımsızlığı için Edirne'den Kars'a, Mersin'den Sinop'a, vatanın doğusundan batısından, kuzeyinden güneyinden dili, dini, mezhebi, etnik kökeni ne olursa olsun vatan evlatlarının canlarını, kanlarını seve seve verdikleri bu şanlı günün, milletin birlik ve beraberliğinin en büyük timsali olduğunu bildirdi.
     Çağlayan, 18 Mart'ın, Kurtuluş Savaşı'nın ilk meşalesinin, "Ya İstiklal Ya Ölüm" hareketinin ateşlendiği gün olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Bu meşaleyi ateşleyenler de Çanakkale'de yatan şehitlerimizdir. Binlerce Mehmetçik, Türk milletinin bağımsızlığı, bölünmez bütünlüğü, birliği ve dirliği için işgal kuvvetlerine karşı mücadele vermiş, vatanın her tarafında destanlar yazılmış, işgalci güçler büyük fedakarlıklarla vatan topraklarından kovulmuştur. Vatan toprakları, aziz milletimizin binlerce vatan evladının şehitlik mertebesine erişmesiyle bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu vatan bize, şehitlerimizin armağanıdır. Bugün bu topraklarda birlik ve beraberlik içinde bağımsız yaşıyorsak, al bayrağımız göklerde özgürce dalgalanıyorsa, bunu şehitlerimize borçluyuz. Vatanımızda özgür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan tüm şehitlerimize karşı borcumuz, Türkiye'yi Büyük Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine çıkarmaktır. Bu da ülkemizi daha zengin hale getirmekle, ekonomimizi güçlendirmekle, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri konumuna ulaştırmakla, kişi başına milli geliri 25 bin dolara çıkarmakla, 500 milyar mal, 150 milyar hizmet ihracatı gerçekleştirmekle mümkün olacaktır."
     Çağlayan, vatanının bağımsızlığı, milletin birliği ve bütünlüğü için başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere kendini bu yola adayan tüm kahramanları ve kanlarını, canlarını seve seve veren tüm şehitleri bir kez daha rahmet ve şükranla anarak, Allah'tan rahmet diledi.
    
    
    

Bu haberi 91 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir