17. Uluslararası Bankacılık Denetim Otoriteleri Konferansı -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası…

  • Yazı boyutu
17. Uluslararası Bankacılık Denetim Otoriteleri Konferansı 
  -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası…

17. Uluslararası Bankacılık Denetim Otoriteleri Konferansı -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: -"2002 yılından itibaren fiyat istikrarı, finansal istikrar ve verimlilik artırıcı yapısal reformlara odaklanılmıştır" -"Bu sayede ülkenin ekonomik refahı hızla artarken aynı zamanda finansal sektör dış şoklara karşı daha dayanıklı bir yapıya kavuşmuştur" -"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da IMF kaynaklarına uluslararası rezervlerimiz arasında sayılmak kaydıyla 5 milyar ABD dolarına kadar katkıda bulunabilecektir"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'de 2002 yılından itibaren fiyat istikrarı, finansal istikrar ve verimlilik artırıcı yapısal reformlara odaklanıldığını belirterek, "Bu sayede ülkenin ekonomik refahı hızla artarken aynı zamanda finansal sektör dış şoklara karşı daha dayanıklı bir yapıya kavuşmuştur" dedi.
     Erdem Başçı, 17. Uluslararası Bankacılık Denetim Otoriteleri Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de finansal istikrar konusunda elde edilen sonuçlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Bir ülkenin büyüme potansiyelini belirleyen üç temel unsurun fiyat istikrarı, finansal istikrar ve verimlilik olduğunun altını çizen Başçı, bu üç unsurdan herhangi birinde ortaya çıkabilecek bir zafiyetin büyüme üzerinde önemli ölçüde tahribata yol açabileceğini ve iktisat tarihi bunun örnekleriyle dolu olduğunu söyledi.
     Fiyat istikrarının kaybedilmesinin toplumsal maliyetlerinin bugün iktisatçılarca iyi anlaşıldığını belirten Başçı, akademik literatürde yer alan çalışmaların enflasyon oranındaki her 10 puanlık yükselişin ülkelerin uzun vadeli büyüme oranlarında çeyrek puanlık bir kayba yol açabildiğine işaret ettiğini aktardı.
    
     -"Finansal krizleri önlemenin maliyeti, bu krizlerin yol açtığı maliyetlere kıyasla çok daha düşüktür"-
    
     Finansal istikrarın kaybedilmesinin ise büyüme ve istihdam üzerinde derin ve uzun süreli etkileri bilindiğini ifade eden Başçı, şöyle devam etti:
     "Finansal krizleri önlemenin maliyeti bu krizlerin yol açtığı maliyetlere kıyasla çok daha düşüktür. Türkiye'nin yakın tarihi buna güzel bir örnektir. Türkiye'de 2001 yılında yaşanan finansal kriz kamu borç yükünü 30 puan artırmış, büyüme ve istihdam derin bir şekilde etkilenmiştir. 2002 yılından itibaren ise fiyat istikrarı, finansal istikrar ve verimlilik artırıcı yapısal reformlara odaklanılmıştır. Bu sayede ülkenin ekonomik refahı hızla artarken aynı zamanda finansal sektör dış şoklara karşı daha dayanıklı bir yapıya kavuşmuştur.
     Finansal istikrarı pekiştirici yönde atılan adımlar, 2008-2009 yıllarında derinleşen küresel ekonomik kriz sonrasında ülkemizin hızla toparlanmasını ve 2011-2012 Avrupa borç krizinin etkilerini en az hasarla atlatmasını sağlamıştır."
    
     -"Merkez Bankası'nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır"-
    
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu, bunun yanı sıra finansal istikrara kendi görev alanında katkı yapmanın da kurumun temel görevleri arasında sayıldığını anımsatan Başçı, "Finansal istikrar açısından sistemik riskin ve bunu azaltmaya yönelik makro-ihtiyati tedbirlerin öneminin anlaşılması küresel ölçekte düzenleyici çerçevenin yeniden ele alınmasına yol açmıştır. ABD'de Dodd-Frank Yasasının, Avrupa'da Avrupa Sistemik Risk Kurulu'nun hayata geçmesi ve diğer ülkelerde yapılan yeni düzenlemeler makro-ihtiyati tedbirler yoluyla sistemik riskin azaltılmasını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Türkiye'de de 2011 yılında Finansal İstikrar Komitesi kurulmuştur. Komitede Merkez Bankası'nın yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve Hazine Müsteşarlığı yer almaktadır" şeklinde konuştu.
     Türkiye'nin küresel finansal istikrara yapmaya başladığı katkılara değinen Başçı, şunları kaydetti:
     "Türkiye, Finansal İstikrar Kuruluna (FSB) 2009 yılında üye olmuştur. 2014 yılında G20 Troykasında yer alacak olan Türkiye, 2015 yılında G20 Dönem Başkanlığı'nı devralacaktır. G20 Troykasında bulunacağımız 2014 - 2016 yılları arasında ise FSB Yönetim Komitesinde Hazine temsilcimiz görev alacaktır.
     Türkiye'nin Basel Bankacılık Denetim Komitesi ile Guvernörler ve Denetim Otoritesi Başkanları üyelikleri de 2009 yılında başlamıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da, FSB Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi danışma grubu başkanlığını 2013-2015 yılları arasında yürüttüğü dönemde FSB Yönetim Kurulunda yer alacaktır.
     Uluslararası Para Fonunun (IMF) yönetişim reformu çerçevesinde yapılan anlaşma sonucunda oluşturulan ve ülkemizin de içinde bulunduğu yeni grupta Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Beyaz Rusya ve Kosova yer almaktadır. Bu anlaşmaya göre ülkemiz, 2014-2016 ve 2018-2020 dönemlerinde ikişer yıllık sürelerle grup adına İcra Direktörlüğü görevini üstlenecektir."
    
     -IMF'ye 5 milyar dolara kadar katkı-
    
     G-20 ülkelerinin Los Cabos'ta yaptığı son toplantıda Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda gelişmekte olan ülkenin IMF kaynaklarının güçlendirilmesi yoluyla küresel finansal istikrara katkı yapma konusundaki niyetlerini beyan ettiklerini hatırlatan Başçı, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da IMF kaynaklarına uluslararası rezervlerimiz arasında sayılmak kaydıyla 5 milyar ABD dolarına kadar katkıda bulunabilecektir" dedi.
     Erdem Başçı, TCMB'nin gelecek dönemde de fiyat istikrarını sağlayıp sürdürmek ve finansal istikrara katkıda bulunmak için üzerine düşen görevleri yapmaya devam edeceğini belirterek, "2 gün sürecek olan bu toplantının küresel finansal istikrara katkı açısından verimli ve faydalı olacağına inanıyorum. Tüm değerli katılımcılara tekrar İstanbul'a hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir