17 ekonomist Avrupalı liderlere sorumluluk çağrısı yaptı -Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü (INET):…

  • Yazı boyutu
17 ekonomist Avrupalı liderlere sorumluluk çağrısı yaptı
  -Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü (INET):…

17 ekonomist Avrupalı liderlere sorumluluk çağrısı yaptı -Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü (INET): -"Avrupa uyurgezer bir şekilde ölçülemez boyutlarda bir felakete doğru ilerliyor"

Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü (INET) Avrupa krizine dair yayınladığı son raporunda Avrupa liderini sorumluluğu üstlenme çağrısında bulunarak, "Avrupa uyurgezer bir şekilde ölçülemez boyutlarda bir felakete doğru ilerliyor" ifadesine yer verdi.
     ABD'li yatırımcı iş adamı George Soros'un destekçileri arasında bulunduğu INET'in raporunda, "Avro, büyüklüğü ölçülemeyecek bir maliyete doğru sürükleniyor. Avrupa uyurgezer bir şekilde ölçülemez boyutlarda bir felakete doğru ilerliyor. Geçen bir kaç hafta içerisinde borç alan ülkelerdeki durumun giderek kötüleşti. Bir domino taşı diğerini düşürürken krizin sonunun gelmeyeceği hissinin tersine çevrilmesi gerekiyor. En son domino taşı İspanya, ülkenin finans bakanının da ifadelerine göre, bugün likidite krizinin eşiğinde" ifadeleri kullanıldı.
     Raporda, Avrupalı liderlere daha sorumlu davranma ve sorunlara açık çözümler yaratma çağrısından bulunulurken, liderin ayrı ayrı ele almaları gerek iki temel sorun olduğuna dikkat çekiliyor. Bunlardan ilki Avro Bölgesi'nin başlangıçta yanlış tasarlanan yapısının getirdiği faturayı üstlenmek, ikincisi ise AB'nin yapısını düzeltmek.
     Finansal olarak güçlü AB üyelerinin ve Avrupa Merkez Bankası'nın borç yükünün önemli bir kısmını üstlenmemesi durumunda Avro Bölgesi'nin felakete sürükleneceğini öngören raporda, ülkeler üstü bir finans otoritesi kurulması çağrısı da yapıldı.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir