16. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı -Gaziantep Valisi Erdal Ata:…

  • Yazı boyutu
16. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı
  -Gaziantep Valisi Erdal Ata:…

16. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı -Gaziantep Valisi Erdal Ata: -"Gaziantep, ekonomik büyümede, istihdamda, ihracatta hep Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen bir kentimiz" -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan: -"Türkiye'nin şu andaki iş gücü kapasitesi, nüfusu ve geçmişi, geleceğiyle ilgili bizi asla tereddüte düşürmüyor" -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu: -"Bizim son 20 yıldır küçüldüğümüz dönem olmadı. Ülkenin dinamiklerini ateşleyerek, Türkiye'de örnek olmaya, markalaşan bir şehir olmaya devam edeceğiz"

"16. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı", Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katılımıyla açıldı.
     Gaziantep Valisi Erdal Ata, fuarın açılışında, kentin kurulduğu günden beri tarihin her döneminde önemli bir ticaret ve üretim merkezi olduğunu belirtti. Gaziantep'in bu özelliğini fazlasıyla devam ettirdiğini ifade eden Ata, "Gaziantep, ekonomik büyümede, istihdamda, ihracatta hep Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen bir kentimiz. 2023 yılı için konulan 30 milyar dolarlık ihracat hedefini gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.
     Kentte, bankalardaki mevduatın 3 katının yatırıma yöneltildiğini ifade eden Ata, bunun da Gaziantepli sanayici ve tüccarın ne kadar girişimci olduğunun bir göstergesi olduğunu vurguladı.
     Mevcut 4 organize sanayi bölgesinde üretime devam edildiğini, 5-6 hatta 7. organize sanayi bölgesi yanında Kilis ve Gaziantep arasında da 40 milyon metre kareyi aşkın bir alanda organize sanayi bölgesi kurulmasının planlandığını aktaran Ata, şunları kaydetti:
     "Burasının ileride çok büyük avantajları olacağını düşünüyoruz. Dörtyol-Hassa arasındaki yol, kısa sürede hayata geçirildiği taktirde sadece Gaziantep sanayicisi değil, bölgemizdeki sanayicileri en kısa yoldan denize bağlayacak, limana kavuşturacak ve sanayiciye avantaj sağlayacaktır."
    
     -GTO Başkanı Mehmet Aslan
    
     Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da Gaziantep'in Türkiye'nin üçüncü çeyrekteki büyüme hızının 3-4 katı büyüdüğünü belirtti.
     Gazianteplilerin parayla para kazanmayı sevmediğini, zor şartlarda dahi olsa üretim yapmayı sevdiğini ifade eden Aslan, Gaziantep'in gelişen pazarlara yakın olduğunu ancak Suriye'deki sıkıntıların bir an önce çözüme kavuşturulmasını beklediklerini söyledi.
     Komşu ülkeler politikasında uluslararası toplumla hareket etmenin büyük devlet olmanın gereği olduğunu ifade eden Aslan, "(Bakan Yıldız'a hitaben) Bu anlamda sizin yaklaşımınız son derece olumluydu, teşekkürler. Irak, sadece Gaziantep ve bölge için değil, Türkiye için çok önemli bir partner. Bu konuda basiretli, temkinli, çok daha toleranslı bir politikanın uygulanmasında zaruret var. Bundan memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.
     Aslan, Gaziantep'in belirlediği hedefler doğrultusunda yoluna devam ettiğini belirterek, geçen yıl 173 olan ihracat yapılan ülke sayısını 178'e çıkardığını hatırlattı.
     Birlik beraberlik konusunda Gaziantep'i Türkiye'ye model etmeye devam edeceklerini aktaran Aslan, şöyle konuştu:
     "En fazla göç alan iliz. Gelen göçü avantaja çevirmeye çalışıyoruz. Ne olursa olsun istikrarı elden bırakmıyoruz. Et, deri, kemik meselesiyiz. Hep birlikte ancak bir gücüz. 1,6 büyümeye takılmayalım, büyümeye devam edeceğiz. Türkiye'nin, asla ve asla konjonktürel, neyi etkilenirse etkilensin... şu andaki iş gücü kapasitesi, nüfusu ve geçmişi, geleceğiyle ilgili bizi asla tereddüte düşürmüyor."
    
     -GSO Başkanı Adil Konukoğlu
    
     Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ise konuşmasında Gaziantep'in sanayi potansiyeli ve ihracat gücüyle Türkiye'nin en önemli üretim merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.
     Fuarı ilk kez küçük bir çadırda düzenlediklerini, o zaman bin metre karelik alanı kapatırken şimdi 10 bin metre karenin yetmediğini belirten Konukoğlu, "İnşallah önümüzdeki dönemde ilave alan yaparak, burayı 23 bin metre kareye çıkartacağız" dedi.
     Gaziantep'in Türkiye'nin ekonomisinde büyük payı bulunduğunu, sanayi büyüklüğü ve en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer aldığını vurgulayan Konukoğlu, şöyle devam etti:
     "Türkiye'de her konuda 6'ıncılığı elimizde bulunduruyoruz. İnşallah hedefimiz ilk 3'e ulaşmak. 2023 hedefimiz 30 milyar dolar ihracat. Bunu, buradaki sanayici kahramanlarla gerçekleştireceğiz. Bizim geçen yılki ihracatımız 5 milyar dolar civarındaydı. Bu yıl 11. ay itibariyle 5 milyar 300 milyon doları geçtik. İnşallah yıl sonunu 6 milyar dolara yakın rakamla kapatacağız. Geçen yıla göre ihracatta yüzde 20 artışımız var. Enerji tüketiminde, kayıtlı istihdamda büyüdük. Türkiye'nin 9 ayda (geçen yıla göre) yüzde 2,6 büyüdüğü, yıl sonunu yüzde 3,2'yle kapatacağı düşünülürken bu şehir 11 ayda ortalama 15 büyüdü. Bizim son 20 yıldır küçüldüğümüz dönem olmadı. Ülkenin dinamiklerini ateşleyerek, Türkiye'de örnek olmaya, markalaşan bir şehir olmaya devam edeceğiz."
     "Ülkemizin 2023 hedefine ulaşabilmesi için önümüzdeki yıllarda büyüme oranının yüzde 7-8'lerin üzerinde olması lazım" diyen Konukoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a hitaben, "Sizlerden tek arzumuz, bize moral vermeye devam edin. Biz şehir olarak, bütün Türkiye'ye moral olmaya devam edeceğiz. Bize imkan tanıdığınız müddetçe, 30 milyar dolar ihracatı taahhüt ediyoruz. 2012 yılı için 5 milyar dolar hedefimiz vardı, 6 milyar dolara ulaştık. Büyümeye devam edeceğiz" dedi.
     Konukoğlu, Gaziantep'te 50'ye yakın ayakkabı fabrikasının yanı sıra atölyeler olduğuna işaret ederek, bunların desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.
    
     -Diğer konuşmacılar
    
     Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Buğur ise sektörün yetişmiş ara eleman sıkıntısı olduğunu, bu sıkıntının giderilmesi için çalıştıklarını ifade etti.
     Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya da sektörün en önemli ve etkili fuarını açtıklarını belirterek, fuarın sektöre önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.
     Konuşmaların ardından, GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Bakan Taner Yıldız'a hediye sundu. Daha sonra, fuarın açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi.
    
     -200 civarında firma stant açtı
    
     Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, fuarın açılışı dolayısıyla kutlama telgrafı gönderdi.
     Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarda Adana, Çorum, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Antakya, Samsun ve Şanlıurfa'dan da katılan 200 civarında firma ürünlerini sergiliyor.
     Ortadoğu ülkeleri ve Türki cumhuriyetlerden de ziyaretçilerin beklendiği fuar, 16 Aralık'a kadar gezilebilecek.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir