150 milyar dolarlık ihracat bekleniyor!

  • Yazı boyutu
150 milyar dolarlık ihracat bekleniyor!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatçıların Avrupa pazarına ihracat beklentisinin yükseldiğini, Türkiye'nin 2012 yılında 150 milyar dolar ihracatı rahat gerçekleştirebileceğini bildirdi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yazılı açıklamasında, Ekonomi Bakanlığı tarafından üçer aylık dönemler halinde uygulanan Dış Ticaret Beklenti Anketi'nin (DTBA) 2012 yılı 2. çeyrek sonuçlarını değerlendirdi.

İhracat beklentisinin ithalat beklentisinden daha yüksek arttığını belirten Çağlayan, ihracatçıların Avrupa pazarına ihracat beklentisinin yükseldiğini ifade etti.

''150 milyar dolar ihracatı rahat gerçekleştiririz'' değerlendirmesinde bulunan Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti:

''Dış Ticaret Beklenti Anketi'nde 2012'in ikinci çeyreğinde ihracat beklentisinin 2012'in ilk çeyreğine göre 17,1 puan artarak 115 puan seviyesine yükselmesi, 2012 yılı ihracat hedeflerimize ulaşmamız için önemlidir. İhracatçılarımızın ikinci çeyreğe ilişkin beklentilerinin ve özellikle Avrupa pazarına olan ihracat beklentisinin artması Avrupa pazarının yeniden canlanmaya başladığına, Avrupa ekonomik krizinin etkilerinin azalmaya başladığına işarettir.

2012 yılının ilk çeyreğinde özellikle Avrupa'ya ihracat beklentisi tüm anket dönemlerinin en düşük seviyesindeyken ikinci çeyrekte bu beklentinin yükselmesi genel ihracatımıza da ciddi katkı yapacaktır. Avrupa pazarında umutların yeşermesi, ihracatımızın yüzde 50'den fazlasını gerçekleştirdiğimiz Avrupa'ya ihracat beklentisinin artması, 2012 yılı ihracat hedefimize ulaşmamızda lokomotif görevini üstlenecektir.''

-''İhracatçılar, pazar çeşitlendirme konusunda önemli mesafe kat etti''-

Yılın ilk çeyreğinde sadece Afrika ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerine ihracatın artacağı beklentisinin söz konusu olduğunu anımsatan Çağlayan, ikinci çeyrekte ise tüm ülkelere ihracat beklentisinin artmış olmasının, gerek pazar çeşitlendirme gerekse yeni pazarlara açılma konusunda ihracatçıların önemli mesafe kat ettiklerini gösterdiğini vurguladı.

Bakan Çağlayan, beklentilerin hem Avrupa pazarında yükselmesinin hem tüm ülkelere ihracat artışının olacağı beklentisinin 2012 yılı Orta Vadeli Program hedefi olan 148,5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşılmasının ve hatta aşılmasının mümkün olabileceğini gösterdiğini kaydetti.

-''İthalat beklentisi daha düşük artıyor''-

Yılın ikinci çeyreğinde ithalat beklentisinin bir önceki çeyreğe göre 11,1 puan artmasına rağmen, geçen yılın aynı dönemine göre ithalat beklentisindeki artışın daha düşük puanlarda seyrettiğini aktaran Çağlayan, ithalat artış beklentisinde öne çıkan ülkelerin Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Japonya gibi Asya ülkelerinin yanı sıra Türkiye'nin petrol ürünleri ithal ettiği Irak, İran, Suudi Arabistan gibi Orta Doğu ülkeleri olduğuna dikkati çekti.

İthalat artış beklentisinin temel nedenini, ''her zaman olduğu gibi'' yurt içinde üretimin olmaması, fiyatların yüksek olması ve üretim yetersizliği olarak gösteren Çağlayan, ''Bu nedenlerin ortadan kaldırılması ve en aza indirilmesi için Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) verileri ışığında hazırlanan Yeni Teşvik Sistemi problemi çözmede anahtar rol oynayacaktır. Yeni Teşvik Sistemi'nde stratejik yatırımların ciddi şekilde teşvik edilmesiyle bu sektörlerde yatırımlar gerçekleştirilecek ve Türkiye'nin ithalata bağımlı olduğu ürünlerin üretimi Türkiye'de yapılacak, bu sayede hem ithalat azalacak hem de cari açıkta gerileme söz konusu olacaktır'' ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: EKOFİNANS
 


Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir