15 Mart Dünya Tüketiciler Günü -TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"TSE, tüketici haklarının…

  • Yazı boyutu
15 Mart Dünya Tüketiciler Günü
  -TSE Başkanı Hulusi Şentürk:
  -"TSE, tüketici haklarının…

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü -TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"TSE, tüketici haklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmaya devam edecek"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, 'TSE, yüksek kalitede ve uluslararası standartlarda mal ve hizmet üretiminin gerçekleştirilmesine katkı sağlamaya, tüketici haklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmaya dün olduğu gibi bugün de devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.
     TSE Başkanı Şentürk, Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, küresel ekonomik düzen, ülkeler arasındaki sınırların kalkmasına, böylece dünyanın neresinde olursa olsun üretilen bir mal ve hizmetin diğer ülkelere kolaylıkla ulaştırılabilmesine imkan verdiğini belirterek, bu durumun tüm üreticilerin uluslararası düzeyde kalite ve standartlara sahip üretim gerçekleştirme zorunluluğunu beraberinde getirdiğini ifade etti.
     Dünyanın herhangi bir bölgesinde üretilen mal ve hizmete erişim imkanının tüketici açısından sonucu ise kendisine sunulanın kalitesini, standartlara uygunluğunu sorgulama imkanına kavuşması, seçeneklerinin artması olduğunun altını çizen Şentürk, şöyle devam etti:
     "Dolayısıyla yeni dünya düzeninde tüketici, üretimin ve kendisine sunulan hizmetlerin kalitesini belirleme gücü kazanmış, üretim-tüketim ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Tüketicinin korunması kavramı dünyada son yüzyılda önem kazanmış olmakla birlikte, bizim bu konuda geçmişe dayanan köklü geleneklerimiz bulunuyor. 16. Yüzyılda II. Bayezid devrine ait 'Bursa, İstanbul ve Edirne İhtisab Kanunnameleri' dünyada bugünkü anlamda ilk yazılı standart olup tüketici haklarını koruyan ilk kanun olarak bilinmektedir. 12'nci yüzyılda Anadolu'da oldukça yaygın biçimde faaliyet gösteren Ahilik teşkilatının işleyişi de esas olarak üretimin kalitesine ve imalattan tüketime belli standartların korunmasına dayanmaktaydı."
     TSE'nin 1964'de uygulamaya koyduğu, belgelendirme ve TSE marka sistemiyle tüketicilere standartlara uygun, kaliteli ve güvenilir ürünler sunulmasının teminatı haline geldiğini belirten Şentürk, şunları kaydetti:
     "59 yıldır TSE tarafından belgelendirilen yüzlerce firmanın binlerce ürünü üzerinde, ambalajında, tanıtım broşüründe ya da reklamlarında kullanılan TSE markası, artık tüketiciler tarafından tanınmakta, bilinmekte, kalite ve güvenin garantisi olarak algılanmakta. Ürün, sistem, hizmet ve personel belgelendirmeleri ve bu alanlarda verilen eğitimler işletmeler için, ülke kaynaklarının azami fayda doğrultusunda kullanılmasının ve standartlara uygun, yüksek kalitede mal ve hizmet üretiminin anahtarıdır. Bu hizmetler aynı zamanda hem tüketiciler hem üreticilerde kalite olgusunun yerleşmesini sağlayan çalışmalar olarak dikkat çekmektedir. TSE, standardizasyon ve belgelendirme hizmetleriyle yüksek kalitede ve uluslararası standartlarda mal ve hizmet üretiminin gerçekleştirilmesine katkı sağlamaya, tüketici haklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmaya dün olduğu gibi bugün de devam edecek. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü'nü kutluyorum."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir