15. Deri Zirvesi gerçekleştirildi -Deri Tanıtım Grubu (DTG) Başkanı Lemi Tolunay: -"Küresel…

  • Yazı boyutu
15. Deri Zirvesi gerçekleştirildi
  -Deri Tanıtım Grubu (DTG) Başkanı Lemi Tolunay:
  -"Küresel…

15. Deri Zirvesi gerçekleştirildi -Deri Tanıtım Grubu (DTG) Başkanı Lemi Tolunay: -"Küresel krizin etkili olduğu 2012 yılı başından bu yana deri sektöründeki ihracatımız yüzde 8,5, istihdamımız yüzde 10 arttı ve bugün itibariyle yüzde 11,5'lik bir büyümeye ulaştık" -Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Deri sektörünün AB'ye ihracatı yüzde 31'lere gerilediği halde, deri ihracatımızda bir düşüş yok, tam tersi artış var"

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu ve Deri Tanıtım Grubu (DTG) Başkanı Lemi Tolunay, küresel krizin etkili olduğu 2012 yılı başından bu yana deri sektöründeki ihracatın yüzde 8,5, istihdamın yüzde 10 arttığını ve bugün itibariyle yüzde 11,5'lik bir büyümeye ulaştıklarını söyledi.
     Ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde Türk derisinin marka algısını güçlendirmek ve Türkiye'nin deri ihracatını artırmak amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren DTG tarafından düzenlenen, Deri Zirvesi'nin 15.'si Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirildi.
     Bu yıl "Markalaşma ve Farklılaşma" konularına odaklanan zirvenin açılışında konuşan Lemi Tolunay, 2012 yılının Türkiye deri sanayinin bilgi, üretim becerisi ve tasarım açısından dünyada önemli bir konuma yükseldiğinin kanıtlandığı yıl olduğunu ifade etti.
     2009 krizi sonrasında 2010'da ekonomideki genel toparlanmaya paralel olarak sektörün ihracat, üretim ve istihdam rakamlarının pozitife dönüştüğünü belirten Tolunay, deri ve deri ürünleri ihracatının 2010'da yüzde 18,2 artarak 1,328 milyar dolara, 2011'de de 1,44 milyar dolara ulaştığını, aynı yıl üretimin yüzde 7,7, istihdamın ise 8 oranında arttığını kaydetti.
     Tolunay, "2012 yılında da ihracat artışı ve büyüme sürdü. Küresel krizin etkili olduğu 2012 yılı başından bu yana deri sektöründeki ihracatımız yüzde 8,5, istihdamımız yüzde 10 arttı ve bugün itibariyle yüzde 11,5'lik bir büyümeye ulaştık. Doğrudan ihracat rakamlarına yansımayan yurtdışı satışlarıyla birlikte sektörümüzün ihracat gücü 3,5 milyar doları aşmış bulunuyor" diye konuştu.
     İhracat yaptıkları coğrafyanın da hızla genişlediğini aktaran Tolunay, "2023'te deri sektörü ihracatını 5,2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz ama aslında bu, 10 milyar dolara ulaşacak" dedi.
     Tolunay, bu yıl zirvenin markalaşma ve farklılaşma konularına odaklanmasına değinerek, "İhracat hedeflerimize, üretim kalitemiz ve becerimiz kadar, Türk derisinde markalaşmayı ve farklılaşmayı başararak ulaşabiliriz. Bunun için 2012'de tasarım ve modadaki rekabet gücümüzü maksimum seviyelere çıkaracak çalışmalara hız verdik. Deriyi tasarımlarında kullanan Türk tasarımcılara yurtdışı moda şovlarında sunduğumuz maddi ve manevi desteklerimiz, katıldığımız uluslararası deri fuarlarındaki çalışmalarımız da bu stratejimizin önemli adımlarıdır.
     Aynı zamanda sektöre yeni tasarımcılar yetiştirmek için eğitim programları ve yarışmalar düzenlediklerini anlatan Tolunay, zirve sonrasında gerçekleşen Deri Ürünleri Tasarım Yarışması DETAY'ın da bu konuda bugüne kadar atılmış en büyük adım olduğunu sözlerine ekledi.
    
     -"Alternatif pazarlara yönelmek krizin etkilerini minimuma indirdi"-
    
     TİM Başkanı Mehmet Büyük ekşi ise Türkiye'nin ihracatının dünyada yaşanan zorluklara ve sıkıntılar rağmen büyümeye devam ettiğini kaydederek, Avrupa Birliği (AB)ülkelerine ihracatın son iki yılda, önce yüzde 52'den yüzde 48'e, sonrasında da yüzde 38'e inmesine rağmen ihracatçılar olarak alternatif pazarlara yönelmeleriyle krizin etkilerini minimum seviyeye indirdiklerini belirtti.
     Türkiye'de, büyümeye ihracatın önemli bir katkısı olduğunun altını çizen Büyükekşi, önce Fitch'in not artırımı, ardından da Moody's'in olumlu not değerlendirmeleriyle dünyadaki büyük fonların Türkiye'ye ilgi göstereceğini söyledi.
     Büyükekşi, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için yeni yatırımlar yapılması gerektiğini, bunun için de Türkiye'nin en büyük eksikliğinin tasarruf açığı sebebiyle finansman olduğuna işaret etti.
     Alternatif pazar çalışmalarını çok önemsediklerini belirten Büyükekşi, "Bunu deri sektöründe de görüyoruz. Deri sektörünün AB'ye ihracatı yüzde 31'lere gerilediği halde, deri ihracatımızda bir düşüş yok, tam tersi artış var" dedi.
    
     -Paneller-
    
     Bu yıl Deri Zirvesi kapsamında, "Markalaşmada İlk Adım: Fark Yaratmak" ve "Derinin Tasarım Hali" başlıklı iki panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Jülide Ateş'in üstlendiği ilk panelde Mehmet Hotiç, Abdullah Kiğılı ve Mustafa Taviloğlu, kendi markalaşma serüvenlerinden yola çıkarak deri sektöründe markalaşma ve e-ticaret konularında katılımcılara hitap etti.
     Zirvenin ikinci panelinde ise İDMİB ve DTG Yönetim kurulu Üyesi Ruken Mızraklı'nın moderatörlüğünde, yurtdışında başarılara imza atan genç Türk tasarımcılar, Bahar Korçan, Bora Aksu ve Ümit Ünal, yurtdışında Türk derisinin algısı, tasarımda deriyle fark yaratmanın yolları ve modanın geleceğinde deri sektörünün konumunu ele aldı.
    
     -Deri Ürünleri Tasarım Yarışması: DETAY-
    
     15. Deri Zirvesi, bu yıl ilk kez Deri Ürünleri Tasarım Yarışması'na da (DETAY) ev sahipliği yapacak. 114 tasarımcının arasından seçilen 3 kategoriden toplam 18 yarışmacının tasarladıkları ürünlerin yarıştığı DETAY'da, adayların ürünleri, Özge Ulusoy, Sema Şimşek, Didem Soydan, Nur Gümüşdoğrayan, Tuğba Karaca, Alona Kral ve Bilge Kara gibi Türkiye'nin önde gelen mankenleri tarafından Uğurkan Erez'in koreografisi ile sergilenecek.
     Üç ayrı kategoride toplam 9 yarışmacının ödül kazandığı yarışmada, birinci olan isimler 10 bin liralık para ödülünün yanı sıra yurtdışında eğitim hakkı ve yurtiçinde 6 ay İngilizce dil eğitimi fırsatının sahibi olacak. İkinciliğe 5 bin lira ve üçüncülüğe 3 bin lira para ödülünün sunulacağı yarışmada, gençler dünyanın en önemli ve en kapsamlı tasarım fuarlarına da gitme hakkı kazanacak. 18 yarışmacının tümü ayrıca, İstanbul Moda Atölyesi'nde açılacak "Deri Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar Tasarımı Eğitimi"ne de katılacak.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir