15. Avrasya Ekonomi Zirvesi İzmir'de başladı

  • Yazı boyutu
15. Avrasya Ekonomi Zirvesi İzmir'de başladı

15. Avrasya Ekonomi Zirvesi İzmir Toplantısı, İzmir Ticaret Odası ve Marmara Grubu Vakfı işbirliği ile ''3 Kıta 1 Deniz İzmir Buluşması'' sloganıyla başladı.

Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Niksic, ''Bugün yaşanılan dünyadaki değişiklik ve dinamizme uyum sağlamak için işbirliği, sinerji ve birbirimizi anlamamızı gerektiriyor'' dedi. İzmir Ticaret Odası ve Marmara Grubu Vakfı işbirliği ile ''3 Kıta 1 Deniz İzmir Buluşması'' sloganıyla düzenlenen 15. Avrasya Ekonomi Zirvesi İzmir Toplantısı, düzenlenen öğle yemeği ile başladı.

Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Niksic, yemeğin açılışında yaptığı konuşmada, küresel dünyada ülkelerin birbirine bağlı olduğunu söyledi.

Bu noktada eşitsizliğe karşı savaşılması, yoksulluklara karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini belirten Niksic, şunları söyledi:

''Bugün yaşanılan dünyadaki değişiklik ve dinamizme uyum sağlamak için işbirliği, sinerji ve birbirimizi anlamamızı gerektiriyor. Küresel olarak birbirimize bağımlı yaşıyoruz. Toplantı yaptığımız yer, dünya kesişim yeri. Tüm fikirlerin küresel olarak aktığı yerdir. Farklılık bizim zenginliğimizdir. Eşitsizliklere karşı savaş etmemiz, yoksulluğa karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Altyapıda ortak üretim, ticarette de işbirliği yapmalıyız.

Avrasya Zirvesi, kalkınma ve jeopolitik konumla ilgili farklılıklarda birbirimizi tamamlamamızı sağlıyor. Bilgi transferi ile eksiklikleri tamamlayalım. Zirveyle ortak sorumluluklara sahip olacağımızı göreceğiz.''

Zirve, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Gavuzya Özerk Cumhuriyeti cumhurbaşkanları ile görev süreleri dolan 9 ülke cumhurbaşkanının da katılımıyla düzenlenecek oturumla devam edecek.

 

 

Kaynak: Ekofinans
 


Bu haberi 219 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir