14 Ocak 2041 vadeli tahvil ihracı tamamlandı

  • Yazı boyutu
14 Ocak 2041 vadeli tahvil ihracı tamamlandı

Hazine Müsteşarlığı: İhraç, bugüne kadar Hazine Müsteşarlığı tarafından dolar piyasasında bu vadede yapılan en düşük maliyetli borçlanma olmuştur.

    Hazine tarafından yapılan açıklamaya göre, 2012 yılı dış borçlanma programı çerçevesinde, 14 Ocak 2041 vadeli tahvilin artırımı (reopening) için dün Deutsche Bank, Goldman Sachs ve Morgan Stanley bankalarına ortak lider bankalar olarak yetki verildiği, anılan ihracın tamamlandığı, ihraç miktarının 1 milyar dolar olarak gerçekleştiği ve ihraca ilişkin tutarın 26 Haziran 2012 tarihinde hesaplara gireceği kaydedildi.
     Açıklamada, söz konusu tahvilin yatırımcıya getirisinin yüzde 5,75 olarak gerçekleştiği ihracın bugüne kadar Hazine Müsteşarlığı tarafından dolar piyasasında bu vadede yapılan en düşük maliyetli borçlanma olduğu belirtildi.
     Tahvile, 22 ülkeden ihraç tutarının yaklaşık 7 katı talep geldiği belirtilen açıklamada, tahvilin yüzde 37'sinin ABD'deki, yüzde 25'inin İngiltere'deki, yüzde 21'inin Türkiye'deki, yüzde 13'ünün diğer Avrupa ülkelerindeki ve yüzde 4'ünün de diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldığı ifade edildi.
     Açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:
     "Küresel ekonomide yaşanan zorluklara rağmen gelen talebin miktar ve kalitesi, yatırımcıların ülkemiz ekonomisine olan yüksek güvenini yansıtmaktadır. Söz konusu ihraç ile yıl başında 4,5 milyar dolar olarak belirlenen 2012 yılı Eurobond ihraç programına ulaşılmıştır. Yılın kalan bölümünde piyasa koşullarına bağlı olarak kira sertifikası ihracı yoluyla dış finansman temini ve geleneksel tahvil ihracı yoluyla ön finansman imkanları değerlendirilebilecektir."
    
    
    


Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir