14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu -MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:…

  • Yazı boyutu
14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu
  -MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:…

14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu -MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: -"2012'de Türkiye'nin AB'ye olan ihracatı düşerken İslam İşbirliği ülkeleriyle yapılan toplam ticaretimiz yüzde 32 artmıştır. Türkiye'nin İslam ülkeleriyle gittikçe derinleşen bir ticari bağı oluşmuştur" -"Ülkemizin İslam İşbirliği ülkeleriyle olan ticaretini artırması gerekmektedir"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, 2012'de Türkiye'nin AB'ye olan ihracatı düşerken, İslam İşbirliği Ülkeleriyle yapılan toplam ticaretinin yüzde 32 arttığını belirterek, "Türkiye'nin İslam ülkeleriyle gittikçe derinleşen bir ticari bağı oluşmuştur. Ülkemizin İslam İşbirliği ülkeleriyle olan ticaretini artırması gerekmektedir"dedi.
     14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu'nun (IBF) açılışında konuşan Olpak, dünyanın gerçek bir buluşmaya ihtiyaç duyduğunu belirterek, ekonomi ile ahlakın, teknoloji ile erdemin, insanla tabiatın buluşmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.
     Olpak, dünyanın gücünü adalet eşitlik ve özgürlükten alan bir anlayışa ihtiyacı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
     "İslam dünyasının zenginleşmenin sabır, saygı, nezaket ve çalışkanlık ve huzur gibi kavramları da barındıran sosyal ve kültürel gelişim alanlarını oluşturabilmesi gerekiyor. Biz iş adamlarına düşen sorumluluk da bu idealin gerçekleşmesi yolunda gereken çabayı harcamaktır. STK'ların ekonomik gelişme ve refah yolunda adalet ve eşitlik için çalışmasının da çok önem kazandığı günümüzde bazı gerçekleri de ortaya koymamız gerekiyor. STK'ların son yıllarda önem kazandığı bir dünyada yaşıyorsak, İslam dünyasındaki STK'lara önemli görevler düşüyor.
     Dünyada yaşanan son ekonomik krizler gösteriyor ki, mevcut ekonomik sistem ciddi şekilde sallanıyor. Yeni bir ekonomik mimari kurmamızın zamanı çoktan geldi de geçiyor. Bu da bütüncül bir kalkınma ve gelişme mimarisini kurmakla mümkün. Sadece sanayi üretimi ve ticari hacmi artırmak yeterli değil. Her alanda geleneksel değerlerle yarınlara ait yenilikleri buluşturmak gerekiyor. Bir pergel gibi bir ayak inanç, gelenek ve kültüre sımsıkı ve sapa sağlam sahip olurken, diğer ayağımız yepyeni ufuklarla hem hal olmalıdır. Biz bunu başarabiliriz. Çünkü sahip olduğumuz değerlerimiz ham madde kaynaklarımızdan çok daha zengindir."
     Olpak, bu buluşmada İslam dünyasının birbirinin zenginliğini, farkını ve benzerliğini görme imkanı bulduğunu vurgulayarak, "Bu fuar için bütün dünyayı karış karış dolaştık. Çok şükür bugün hepimiz bir aradayız. Bu yıl siz misafirlerimizin bereketini sadece İstanbul'da tutmak niyetinde değiliz. Siz değerli misafirlerimizi, Türkiye'nin girişimci şirketleri ile buluşturacağız. Anadolu'nun gönül zenginliğini de göreceksiniz" diye konuştu.
     Küresel kriz sonrası belirsizlikler atmosferinde Türkiye ekonomisinin büyüyerek krizin etkisini üzerinden hızla attığını, işsizlik oranınında 2 puandan fazla düşüş olduğunu dile getiren Olpak, şunları kaydetti:
     "Bankacılık sektöründe yapılan düzenlemelerle kürsel krizi yara alamadan atlatılmıştır. Avrupa'nın önde gelen ülkelerinin bir kısmı resesyona girmiş ama Türkiye böylesine bir dönemde büyümesine devam etmiştir. AB Türkiye'nin değerini bu kriz ortamında çok daha iyi anlamıştır. 2012'de Türkiye'nin AB'ye olan ihracatı düşerken İslam İşbirliği ülkeleriyle yapılan toplam ticaretimiz yüzde 32 artmıştır. Türkiye'nin İslam ülkeleriyle gittikçe derinleşen bir ticari bağı oluşmuştur. Ülkemizin İslam İşbirliği ülkeleriyle olan ticaretini artırması gerekmektedir. İslam dünyası geniş imkan ve pazarlara sahip bu potansiyeli gereği gibi kullanamıyor ve arzu ettiğimiz işbirliğini kuramıyoruz. Bu durum kaderimiz olmamalı. Biz önceliklerimizi belirleme hakkına sahibiz. Gelir dağılımdaki adaletsizliği önlemeliyiz. İş dünyası olarak üzerimize düşen sorumluluğu almalıyız. Ortak sorunlarımızın üstüne gitmeli ve yeni sosyal ekonomik sistemlerin arayışında olmalıyız. Birbiriyle rekabet eden değil, adil ve insana yakışan bir analayışı acilen benimsemeliyiz. Sermayenin serbestçe dolaşımında sınırlar anlamını yitirmelidir. Bundan hepimiz kazançlı çıkacağız."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir