13. Cidde Ekonomi Forumu -Başbakan Yardımcısı Babacan: -"Türkiye son 10 yılda ciddi ekonomik…

  • Yazı boyutu
13. Cidde Ekonomi Forumu
  -Başbakan Yardımcısı Babacan:
  -"Türkiye son 10 yılda ciddi ekonomik…

13. Cidde Ekonomi Forumu -Başbakan Yardımcısı Babacan: -"Türkiye son 10 yılda ciddi ekonomik gelişme katetti" -"Avrupa bölgesinde muhtemel bir çöküş önlendi"

İrfan Sapmaz - Suudi Arabistan'da düzenlenen 13. Cidde Ekonomi Forumu'na katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin son on yılda ciddi ekonomik gelişme katettiğini belirtti.
     13. Cidde Ekonomi Forumu'na katılan Babacan, burada yaptığı konuşmada global ekonomik gelişmeleri değerlendirerek, 2008-2009 yılları arasında küresel ekonominin zor bir dönem geçirdiğini, 2012'de Avrupa Merkez Bankası'nın da almış olduğu önemli kararlarla Avrupa bölgesinde muhtemel bir çöküşün önlendiğini anlattı.
     Karşılaşılan zorlukların çoğunlukla yapısal problemlerden kaynaklandığını dile getiren Babacan, bu problemlere sürdürülebilir çözümlerin sunulmadığını, merkez bankalarının bazı fırsat çerçeveleri oluşturduklarını ama asıl çözümün yapısal sürdürülebilir çözümler aramaktan geçtiğini ifade etti.
     Türkiye'nin son 10 yılda ciddi bir ekonomik gelişim katettiğini belirten Ali Babacan, GSMH'nin 3 kat arttığını, yüksek büyüme oranının devam ettirildiğini, devlete, Hazine'ye ve mali kurumlara güvenin sürdürüldüğünü söyledi.
     Yüksek büyümenin özel sektörden kaynaklanmasının önemine işaret eden Babacan, İLO rakamlarına göre işsizliğin en hızlı azaldığı ülke olan Türkiye'nin ihracatta 10 yılda 36 milyar dolardan 150 milyar seviyesine ulaştığını, ihracat ürünlerinin önemli kısmını sanayi ürünlerinin oluşturduğuna dikkati çekti.
     Konut alanında da Türkiye'nin son yıllarda önemli uygulamaları başarıyla hayata geçirdiğini söyleyen Babacan, TOKİ'nin çalışmalarını aktardı.
     Babacan, TOKİ'nin sosyal konut projeleri ve gelir getiren projeler hayata geçirdiğine değinerek, Türkiye'de son dönemdeki konut projelerinin yüzde 10'unun TOKİ tarafından yapıldığını, kendi kaynaklarını oluşturarak, az sayıda insan kaynağı ile başarılı bir şekilde çalışmalarını yürüten TOKİ'nin, konutun yanı sıra kamu kurumları, okul, hastane ve sağlık merkezleri inşasında önemli rol oynadığını ifade etti.
     Konut projeleri konusunda görüşlerini katılımcılarla paylaşan Babacan, bu süreçte sürdürülebilir mali çerçeve, uzun süreli vizyon ve mali istikrarın önemli olduğunun altını çizerek, son yıllarda yaşanan olumsuz tecrübelerin unutulmaması gerektiğini belirtti.
     Sosyal politikaların önemli bir ayağının insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması olduğuna dikkati çeken Babacan, artık dünya nüfusunun yarısının şehirlerde yaşadığını ve araştırmaların şehir nüfusunun konut ihtiyacı ile acil ilgilenilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu kaydetti.
     Babacan, özellikle düşük gelir düzeyine sahip kesimlerin uygun maliyetle erişebileceği konut konusunda küresel ölçekte kıtlık görüldüğünü ve bu soruna eğilinmesi gerektiğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 90 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir