12. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi -Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Cesur:…

  • Yazı boyutu
12. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi
  -Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Cesur:…

12. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi -Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Cesur: "Türkiye'de üretim hacimi ve üretim yapabilme kapasitesi açısından bir sorunumuz yok"

Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Yüksel Cesur, Türkiye'nin Dünya Bankası verilerine göre dünyanın 6'ncı büyük tarımsal ekonomisi olduğunu belirterek, Türkiye'de tarımsal üretim hacimi ve üretim yapabilme kapasitesi açısından bir sorun olmadığını kaydetti.
     Ankara Gür Kent Otel'de düzenlenen 12. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi'nde konuşan Cesur, bankacılık sektörünün tarım sektörüne ilgisinin arttığına işaret ederek, bankaların tarım sektörüne gösterdiği ilginin artarak devam edeceğini düşündüğünü belirtti.
     Tarımda ürün planlamasının yapılması gerektiğine işaret eden Cesur, "İhtiyaçların tespit edilerek yapılacağı üretim, girdi ve çıktı fiyatlarına katkı sağlayacaktır. Bu şekilde finansal destek hacmi de yükselecektir" diye konuştu.
     Cesur, Türkiye'de tarımsal verimlilik ve üretim açısından bir sorun olmadığını kaydederek, Dünya Bankası üretim verilerine göre Türkiye'nin dünyanın 6'ncı büyük tarımsal ekonomisi olduğunu ifade etti.
    
     -"60 yıldır bu topraklarda üreticiyle birlikteyiz"
    
     Şekerbank Tarım Bankacılığı Bölüm Müdürü İbrahim Turgutalp, tarım sektöründe işletmelerin küçüklüğü, bilgi ve eğitim eksikliği, öz sermayenin yetersizliği ve kötü kredi geçmişi gibi olumsuz durumların tarımsal finansmanın önündeki başlıca engeller olduğunu söyledi.
     Turgutalp, "60 yıldır bu topraklarda üreticiyle, çiftçiyle birlikteyiz" dedi.
     Tarımsal kredilere ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Turgutalp, tarım sektörünün her ihtiyacına özel kredi imkanı sağladıklarını kaydetti.
     Garanti Bankası Tarım ve Kırsal Kalkınma Bankacılığı Danışmanı Bora Sürmeli de, tarım sektörünün finansman ihtiyacını "sürdürülebilirlik" ilkesi çerçevesinde sağlamaya çalıştıklarını kaydederek, sektörde sadece kredi tahsis eden bir kurum değil, sektördeki ihtiyaçları karşılayan sorunlara çözüm önerileri getiren bir çözüm ortağı olmayı amaçladıklarını ifade etti.
     Tarım sektörü ile bankacılık sektörünün ilişkisinin sağlam temeller üzerinde oturabilmesi için sektör yapısına uygun ürünler geliştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Sürmeli, tarımsal değer zincirinde yer alan tüm aktörler ve noktalara hizmet vermeyi amaçladıklarını kaydetti.
    
     -"Tarımsal sigorta geliştirilmeli"-
    
     İş Bankası KOBİ Kredileri Tahsis Bölüm Müdürü Hasan Bolat da, tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredilerinin tüm bankalar tarafından kullandırılabilmesi ve tarımsal destek ve fark ödemelerinin özel bankalar aracılığıyla yapılması gerektiğini kaydetti.
     Bolat, banka olarak tarıma oldukça önem verdiklerini de belirterek, şunları ifade etti:
     "Tarımsal sigortanın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. Ayrıca gerek ürün fiyatlarında, gerekse girdi fiyatlarında belirsizliği minimize edecek enstrümantallerin geliştirilmesi ve kullanımının teşvik edilmesi lazım.
     Denizbank Tarım Bankacılığı Pazarlama Grup Müdürü Levent Öztürk, tarım bankacılığında üretim planlamasının olmaması, fiyat istikrarsızlığı, sermaye birikiminin ve teknoloji kullanımın yetersizliği gibi bazı risk ve sorunların olduğunu söyledi.
     Geçmiş dönemde, tarım sektörünün karlı görünmemesi, riskin fazla algılanması ve hitap edilen müşteri profillerinin özellikleri nedenleriyle bankaların tarım kesiminden uzak durduğunu ifade eden Öztürk, bugün gelinen noktada ise birçok bankanın tarım sektörüne hizmet verdiğini ve kredi portföyü oluşturduklarına dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 102 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir