12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi -Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Bum-Coo…

  • Yazı boyutu
12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi
  -Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Bum-Coo…

12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi -Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Bum-Coo Cho: -"Öyle bir çağa eriştik ki teknoloji, ICT adı altında, sektörleri şekillendiren yeni bir yaklaşım içinde kullanılıyor" -Atos Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Akbulut: -"Bilişimin sunduğu imkanlarla tüm dünya bir dünya bir olimpiyat köyü haline geldi, sınırlar anlamını yitirdi." -İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir: -"'Avrupa, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerini kapsayacak şekilde 30'a yakın ülkeden 300'ü aşkın konuşmacı 3 gün süreyle 24 ayrı konuda 75 oturum ve panelde bir araya gelecek"

Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Bum-Coo Cho, çok uzun bir geçmişe dayanmasa da ICT'nin hayatın önemli bir parçası haline geldiğini belirterek, "Öyle bir çağa eriştik ki teknoloji, ICT adı altında, sektörleri şekillendiren yeni bir yaklaşım içinde kullanılıyor" dedi.
     Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda, İnterpromedya tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi" açılışında konuşan, zirvenin gün sponsoru olan Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Bum-Coo Cho, mobil endüstrinin tüm sektörleri ve yaşamı şekillendirdiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:
     "Çok uzun bir geçmişe dayanmasa da ICT, hayatın önemli bir parçası haline geldi. Öyle bir çağa eriştik ki teknoloji, ICT adı altında, sektörleri şekillendiren yeni bir yaklaşım içinde kullanılıyor. Önceden mobil telefonlarımızı konuşmak için, televizyonlarımızı film izlemek için ve tüm donanımlarımızı da kendilerine özgü bir amaç için kullanıyorduk. Oysa bugün hepsi bir mobil aygıtta bir arada yapılıyor. İletişim endüstrisi sadece aygıtları değil, insanları da birbirine bağlama yeteneğine sahip. Mobil endüstri tüm sektörleri etkiliyor, yaşamı şekillendiriyor. Bu teknolojinin önemli bir sonucu da az gelişmiş, yoksul ülkelerde dengeli eğitim fırsatları sunulmasını sağlamasıdır ve Samsung olarak bunu destekliyoruz."
     Türkiye'nin de bu alanda önemli adımlar attığına dikkati çeken Coo, "Bu noktada eşit eğitim fırsatı verilmiş oluyor herkese. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye'nin bu büyük yatırımdan önemli faydalarla çıkacaktır. ICT teknolojisiyle Türkiye'nin yeni eğitim mekanizmasıyla hem ülkeyi hem dünyayı değiştirmeyi ispatlayacağını düşünüyorum" dedi.
    
     -"Bilişimin sunduğu imkanlarla sınırlar anlamını yitirdi'-
    
     Bilişim Zirvesi'nin diğer gün sponsoru Atos'un Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Akbulut ise, geçen yıl Bilişim Zirvesi'nin 'Sınırlar Kalkıyor' temasıyla açıldığını hatırlatarak, aradan geçen bir yıl içerisinde bilişimin de itici gücüyle sınırların daha da belirsiz hale geldiğini söyledi.
     Londra'da yapılan olimpiyatlarda bunun çok çarpıcı örneklerini görüldüğünü ifade eden Akbulut, şunları kaydetti:
     "Londra'da bu yıl açık ara tarihin en fazla bağlanılan oyunlarını yaşadık. Tüm dünyadan yaklaşık 4 milyar insan oyunları takip etti. 2008'deki olimpiyatlara göre yayın kuruluşları 2 katına yakın yayın yapmalarına rağmen, olimpiyatlar tarihinde ilk defa, oyunlar online olarak televizyona göre daha çok izlendi. Bu önemli bir kilometre taşıdır. Bilişimin sunduğu imkanlar ile tüm dünya bir dünya bir olimpiyat köyü haline geldi, sınırlar anlamını yitirdi."
     Akbulut, ayrıca bilişim sektörünün stratejik sektör olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
    
     -"Avrasya Bölgesi'nin içeriği en zengin bilişim etkinliği"-
    
     İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir de, Avrasya Bölgesi'nin içeriği en zengin bilişim etkinliği olarak atılacak yeni adımların bugünden tanımlandığı bir platform olacağını belirterek, "Eğitimden sağlığa, ticaretten güvenliğe, finanstan savunmaya kadar değişimler bizlerle paylaşılacak. Telekom mobil teknolojiler, bulut bilişimdeki gelişmeler ve sosyal hayata etkileri konuşulacak" diye konuştu.
     Türkiye'nin yakın geleceğine katkıda bulunacaklarını ifade eden Taşdemir, "Avrupa, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerini kapsayacak şekilde 30'a yakın ülkeden 300'ü aşkın konuşmacı 3 gün süreyle 24 ayrı konuda 75 oturum ve panelde bir araya gelecek. Zirvede, 7 bin uluslararası katılımcıyı ağırlayacağız" dedi.
    
     -4 uluslararası işbirlikçi projeye ödül-
    
     Açılışla birlikte ICT Summit Eurasia Ödülleri'nde finalist projeler de açıklandı. Birincilik ödülü Hindistan için konum tabanlı sosyal ağ çözümü geliştiren Telenity'ye, ikincilik ödülü Riyad ve Damman'daki iki havalimanı için kaynak kullanım sistemi sunan TAV Bilişim Hizmetleri'ne, üçüncülük ödülü multimedya uygulamalarının entegre edildiği uygulama sunucu platformu projesiyle Netaş'a verildi. Jüri Özel Ödülü'nü ise, Bangladeşli çiftçiler için geliştirdiği sanal pazar uygulamasıyla Bangladeş menşeili FSB aldı.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir