"12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi"

  • Yazı boyutu
"12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi"

BTK Başkanı Tayfun Acarer:(1)"Alt yapıyı kullananlar adil bir şekilde masrafına katlanamıyor. Çok ciddi bir yük mobil ve sabit işletmecilere bindi. Bu sektörde para kazananlar adil vergi vermiyor"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, alt yapıyı kullananların adil bir şekilde masrafına katlanmadığını belirterek, "Çok ciddi bir yük mobil ve sabit işletmecilere bindi. Bu sektörde para kazananlar adil vergi vermiyor" dedi.
     Acarer, Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda, İnterpromedya tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi"nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyüme hızı ve kalkınmadaki başarısının herkesi mutlu ettiğini belirterek, Türkiye'de bilişim sektöründe yaşanan gelişmeleri gördükçe mütevazi olunmaması gerektiğini kaydetti.
     Türkiye'nin geçen yıl yüzde 8,5 büyüme ile Çin'den sonra dünyada en hızlı gelişen ikinci ülke olduğunu ifade eden Acarer, geçen yıl bilişim sektörünün büyüme hacminin yüzde 13 arttığını, bu sektörün alt unsurlarının yüzde 13'ten de fazla büyüdüğünü kaydetti.
     Acarer, geçen yıl Türkiye'de ses trafiğinin yüzde 19 arttığını anlatarak, şunları söyledi:
     "Bu yılın başında 2011'de Avrupa'da konuşma süresi olarak 2. ülkeyiz ama 2012 yılı sonuna varmadan birinci olacağız demiştim. İkinci çeyrek verileri sonunda, Türkiye aylık abone başına ortalama 299 dakika konuşma ile Avrupa'da en çok konuşan ülke oldu. İkinci ülke İspanya oldu ve aramızda 50 dakikalık fark var. Çağrı hizmetleri sektörü geçen yıl yüzde 22 büyüdü. Şu anda 60 bin çalışanıyla birçok Anadolu şehrimizin istihdam sorununu çözmeye katkı sağladı. e-ticaretimiz geçen yıl yüzde 45 artarak 25 milyar liraya ulaştı. Bu yıl 40 milyar lira olacağını düşünüyoruz. Geçen yıl geniş bant abone sayısı yüzde 68 arttı. Bu yıl bu orana yakın bir artış olacağını tahmin ediyorum.
     Rakamlar ortada, bu yılın ocak ayında 14,1 milyon geniş bant abone vardı, bugün 19,1 milyon abone var. 3 yıl önce 3G'ye başladık ve 66,7 milyon mobil abonemiz var. Bu abonenin 40 milyonu 3G abonesi. Dünya Ekonomik Forumu'nda dünyada en gelişmiş mobil alt yapının Türkiye'de olduğu ilan edildi. Mütevazi değilim derken bu rakamları kast ediyordum."
    
     -Yetişmiş ve ara eleman sorunu-
    
     Acarer, bu olumlu gelişmelere karşın bazı konulardaki sıkıntıların da gündemde tutulması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
     "Bilişim sektöründe sorun olarak gördüğüm ilk konu yetişmiş ve ara eleman ihtiyacıdır. Son 10 yılda Avrupa Birliği'nde düşük vasıflı işlerin oranı yüzde 34'ten 25'e düştü. Yüksek becerili işlerin oranı ise yüzde 20'den 24'e çıktı. Nitelikli personelin istihdam şansı artıyor. Bu nedenle tüm komşu ülkelerimizin vasıfsız iş gücünü imkanlar ölçüsünde eğiterek bu sektöre kazandırmamız gerekir. Özellikle ara eleman ihtiyacını çok rahat temin ederiz diye düşünüyorum. Üst alan hakları, yakın süreçte tüm ülkelerde bu sıkıntının yaşanması kaçınılmazdır. Ses trafiği artarken ses gelirini toplam trafik içindeki payını azaltması da sorundur. Bunun olumsuz yansımaları işletmelerin bilançolarında görülmeye başladı. Son iki yıl içinde ses gelirlerinin toplam işletmelerimizdeki payı yüzde 75'ten 65'e düştü."
    
     -"Para kazananlar adil vergi vermiyor"-
    
     Data ve servis gelirlerinin ise yüzde 14'ten yüzde 21'e çıktığını ifade eden Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Data trafiği her yıl katlanarak artıyor. Bu da alt yapı yatırımlarının hızla geliştirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarıyor. İşletmelerimizin, gelirleri düşüyor ama yatırım yapma ihtiyaçları artıyor. Bu da gelir gider dengesinin olumsuz etkilenmesi anlamına geliyor. İşletmelerimizin tedbir alması gerekir, bizim de tedbir almamız gerekir. İşletmelerimiz bu dengesizliği gidermek için personelden tasarruf yaparak hizmet kalitesini bozmak yerine makul rekabet sınırlarını zorlayan reklam giderlerini düşürerek bu olayı sübvanse edileceğini düşünüyorum. Türkiye'de 2010 ve 2011 yılında bu sektörde bizden lisans alan işletmeciler 4'er milyar lira her yıl yatırım yaptılar. Sadece 2004'ten 2012'ye kadar Türkiye'deki işletmelerimiz 25 milyar lira yatırım yapmışlar. Özelleştirmelerden edilen gelirler hariç tutuluyor.
     Bu yatırım bedeli, mevcut alt yapıyı kullanan oyuncular tarafından adil paylaşılmıyor. Bu bütün dünyayı etkiliyor. Sabit ve mobil alt yapıyı son yıllarda arama motorları ve içerik sağlayıcılar daha fazla kullanmaya başladı. Buna karşılık bu yatırımlara iştirak etmiyorlar. Bütün yatırımın yükü mobil ve sabit işletmelere bindi. Son birkaç yıl içinde bazı Körfez ülkeleri Asya ülkelerindeki mobil işletmeler, maliyetlerindeki düşüşe rağmen gelirlerindeki azalma nedeniyle zarar sürecine girdiler. Bu konuda mutlaka tedbir alınması gerektiğini düşünüyorum. Alt yapıyı kullananlar adil bir şekilde masrafına katlanamıyor. Çok ciddi bir yük mobil ve sabit işletmecilere bindi. Bu sektörde para kazananlar adil vergi vermiyor."
    
     (Sürecek)
    
    
    


Bu haberi 229 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir